قلک ذهنت را از سکه های پس انداز پر کن

85 444

همانطور که در خانواده، والدین باید مدیریت عاطفی، روانی و اجتماعی را برای ایجاد روابط دوستانه و رسیدن به تکامل خانواده به عهده گیرند و عمل کنند، باید دخل و خرج خانواده را نیز مدیریت کنند.پدر و مادر در خانواده نقش اساسی را در امور مالی و کاهش مشکلات اقتصادی دارند.

به طور کلی مدیریت اقتصاد در خانواده دو وجه دارد : 1- وجه مصرف 2- وجه پس انداز

به زبان ساده تر وقتی صحبت از مدیریت اقتصادی در خانواده می شود منظور این است که درآمد وهزینه باهم یکسان باشد و در حالت ایده آل  درآمد کمی بالاتر از هزینه باشد که لازمه رسیدن به این وضعیت داشتن مدیری در خانواده است که به بلوغ اقتصادی رسیده باشد افراد بالغ اقتصادی تفکری دارند که علاوه بر مصرف در خانواده و مصرف در زندگی به دنبال پس انداز و سرمایه گذاری نیز هستند . البته منظور از سرمایه گذاری صرفا سرمایه گذاری مالی نیست ، گاهی خرید یک کتاب ، مجله یا روزنامه که به دانش افراد خانواده بیفزاید نیز سرمایه گذاری محسوب میگردد و یا فراگرفتن مهارت خاص در خانواده که از هزینه های اضافی جلوگیری می کند و منجر به تولید خانوادگی میگردد .  (مثلا آموختن خیاطی یا مهارتهای فنی مشابه)

مدیران اقصادی خوب کسانی هستند که یک سوم از درآمدشان را سرمایه گذاری یا پس انداز میکنند، پس اندازی که برایشان سود آور نیز باشد.

اقتصاد دو رو دارد ، یک روی آن پول و روی دیگرش زن است

nG1428869305

 بسیاری از جامعه‌شناسان اعتقاد دارند، زنان به دلیل دقت نظر در اداره کردن امور مالی خانواده از موفقیت بیشتری برخوردارند. زن‌ها در مدیریت اقتصاد خانواده بی‌شک چند گام جلوتر از مردها هستند. بیشتر نوعی آینده‌نگری ذاتی دارند که آنها را به سمت درست خرج کردن و به فکر آینده بودن می‌کشاند.

خیلی از زن‌ها به حکم فطرت می‌دانند که باید قناعت بکنند .  همین خلق و خوی آنها است که باعث شده همیشه حتی خانواده‌هایی که درآمد زیادی ندارند آبرومندانه زندگی کنند و دستشان را مقابل دیگران دراز نکنند هر چند برخی خانواده‌ها هستند که چون زنان آنها مدیریت منابع مالی را بلد نیستند با آن‌که درآمد بیشتری نسبت به بسیاری از خانواده‌ها دارند، اما همیشه کم می‌آورند و معلوم نیست که پول‌هایشان صرف چه کارهایی می‌شود.

شاید بشود زن را نقطه پرگار مدیریت اقتصادی خانواده دانست چون او واقعا کسی است که از ریز درآمدها باخبر است و می‌داند که خانواده برای ادامه حیات همراه با رفاه نسبی و آرامش به چه چیزهایی احتیاج دارد. برخی زن‌ها حتی ترفندهای مخصوص به خودشان را نیز به کار می‌برند و مثلا به جای خرید‌های روزانه از مغازه‌های لوکس، کالاهای مورد نظرشان را تقریبا با همان کیفیت از مغازه‌های معمولی‌تر می‌خرند تا از این طریق نه خانواده دچار کمبود شود و هم بتواند مابه التفاوت قیمت کالاها را پس‌انداز یا در بخش‌های دیگر خانه صرف کند.

در واقع زنان به علت جایگاهی که در خانواده دارند و به علت نقش مادری و الگوی فرزندان بودن حرف اول را در موضوع اقتصاد می‌زند و نوع نگاهش به زندگی و دخل و خرج بسیار تعیین‌کننده است .در حقیقت اگر زن فردی تجمل‌گرا، دوستدار مصرف و مجذوب کالاهای تازه به بازار آمده باشد (در علم اقتصاد به اینگونه افراد window shooping  میگویند) خانواده او نیز چنین نگاهی پیدا می‌کند و اگر او آدمی مدیر و قناعت‌پیشه باشد دیگران نیز از او تبعیت می‌کنند. پس زنان نقش اساسی در اقتصاد خانواده دارند .

در ادامه به چند راهکار که به مدیریت اقتصادی خانواده کمک می کند می پردازیم :

شناخت جایگاه مالی خانواده 

نقطه شروع برای هر خانواده، شناخت جایگاه مالی و اقتصادی خود است، یک خانواده موفق در مدیریت پول، پس از شناخت صحیح جایگاه مالی خود در جامعه می داند که حدودا چه مقدار در یک ماه و به طور مشخص در یک سال درآمد دارد. آنها با توجه به سطح درآمد خانواده، باید تصمیم بگیرند که چه مقدار خرج کنند، چه مقدار پس انداز نمایند و چه مقدار از درآمد خود را سرمایه گذاری و البته چه مقدار از آن را در امور خیریه و نیکوکاری استفاده نمایند.

خرج کردن پول کمتر از درآمد خانواده

 مسلما یکی از مهم ترین مواردی که می توانید به اعضای خانواده خود آموزش دهید، این است که همیشه کمتر از منابع درآمدی خود خرج نمایند و بهترین روش برای آموزش قدم به قدم این عادت مالی به اعضای، اجرای آن ابتدا توسط خود والدین در خانواده است.

توجه به پس انداز خانواده 

اعضای یک خانواده با هوش مالی بالا، هر ماه مقدار مشخصی از پول خود را پس انداز می کنند و برای اینکه این کار را به آسان ترین روش انجام دهند، به صورت خودکار بخشی از درآمد خود را برای پس انداز کنار می گذارند.گاهی خانواده های موفق، فقط با مقدار پول باقیمانده شان بعد از کسر مبلغ پس انداز، زندگی می کنند و فکر می کنند آن پولی را که برای پس انداز کنار گذاشته اند، گویا هیچ وقت نداشته اند.

درک تفاوت بین بدهی خوب و بدهی بد

182818 

مدیر خوب اقتصادی در یک خانواده می داند که کارت و خرید اعتباری، ابزاری بسیار فوق العاده در انجام امور مالی است، در صورتی که به صورت صحیح از آن استفاده شود.از طرف دیگر اگر یک سابقه اعتباری خوبی داشته باشید، می توانید خرید های بزرگ تر خود، مثل خرید ماشین، لوازم اساسی منزل و سایر موارد مشابه را نیز با کارت اعتباری انجام دهید

البته باید دقت کنید که تمامی این بدهی ها نباید از توان بازپرداخت ما بیشتر باشد و گرنه تبدیل به یک بدهی بد می شود. اگر در کوتاه مدت در پرداخت بدهی خود تاخیر داشته باشید، در بلندمدت به اعتبار خود لطمه زده اید .

ایجاد محدوده مالی مطمئن 

هر خانواده ای ممکن است در شرایط اضطراری و اورژانسی قرار گیردبنابراین بهتر است همیشه مبلغی برای مدیریت زندگی بدون داشتن درآمد حداقل برای ۳ تا ۶ ماه را پس انداز کنیم تا در شرایط بحرانی بتوانیم با خیال آسوده و بدون آسیب های مالی کوتاه مدت زندگی اعضای خانواده را مدیریت کنیم.

درک تفاوت نیاز و خواسته

امروزه رسانه های تبلیغاتی، با روش های مختلف می خواهند خواسته های خانواده ها را به نیاز تبدیل کنند، آنها به گونه ای در تبلیغات خود، اعضای خانواده را جادو می کنند که گویی هر آنچه بیان می کنند برای خانواده لازم و ضروری است.نیازها شامل آن دسته از احتیاجاتی است که برای داشتن یک زندگی معمولی و به عبارت دیگر گذراندن زندگی لازم می باشد، ولی خواسته ها آن دسته از مایحتاج است که نبود آن در زندگی تاثیر آنچنانی ندارد، اما اگر آنها را تهیه کنیم، کیفیت زندگی می تواند بهتر شود، هر خانواده ای ابتدا باید مطمئن شود که توان مالی تهیه نیاز های خود را دارد و سپس اگر پول بیشتری در دسترس بود با برنامه ریزی به خواسته های اعضای خود رسیدگی کند.

به تاخیر انداختن شادی های زودگذر و رسیدن به اهداف مالی بزرگ 

افراد خانواده باید بیاموزند که اگر امروز از یکسری خوشی ها و شادی های زودگذر و هزینه زا چشم پوشی کنند، در آینده می توانند چیزهای بهتر و باارزش تری را نصیب خود کنند

پیگیری مخارج 

روش های مختلفی برای پیگیری مخارج وجود دارد. اینکه شما از چه روشی می خواهید استفاده کنید، زیاد مهم نیست، بلکه مطلب مهم این است که شما بتوانید هزینه ها و مخارج خود را تحت کنترل داشته باشید و به سمت عادت های خرید و هزینه کردن خوب پیش بروید.

این یکی از بزرگ ترین دستاورد های شما در بحث آموزش مدیریت مالی خانواده خواهد بود. برای این کار بهتر است یک لیست از مخارج و خرج کردهای خود داشته باشید، اگر در مورد مخارج خود شروع به نوشتن کنید، از نتایج آن بسیار شگفت زده خواهید شد.پس از مدتی خواهید دید که خیلی از مخارج موجود در بودجه خانواده اصلا نیاز به تخصیص پول ندارد و بخش زیادی از این مخارج از بودجه شما حذف خواهد شد.

به وجود آمدن فاجعه در صورت عدم مدیریت مالی صحیح

 یکی از مهم ترین دلایل افزایش طلاق در بین خانواده ها در کشور ما، به مباحث مالی خانواده بر می گردد. تعداد زیادی از طلاق های ثبت شده در کشور، به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده و عدم توانایی زوجین در کنترل مباحث مالی است.

هیچ‌کس از خوب زندگی‌کردن بدش نمی‌آید، هیچ‌کس از داشتن زندگی مرفه با آرامش خیال خسته نمی‌شود، هیچ‌کس نیست که پشتوانه محکم مالی را دوست نداشته باشد اما وقتی اوضاع اقتصادی خانواده خوب نیست یا اگر کمی ولخرجی شود اوضاع از حالت تعادل خارج می‌شود پس چاره‌ای جز تطابق پیدا کردن با شرایط وجود ندارد.

قناعت‌کردن به ظاهر کار سختی است، وقتی تازه وارد این عرصه شده‌ای نیز کار راحتی به نظر نمی‌رسد اما وقتی به مرور زمان پی ببری که قناعت‌کردن اگر چه به معنی دل بریدن از بعضی خواسته‌ها است اما استقلال و بی‌نیازی که از آن به دست می‌آید طعمی دارد که با هیچ چیز دیگر دنیا قابل مقایسه نیست. پس از همین امروز بیایید تا واقع‌بینانه جایگاه اقتصادی‌مان در اجتماع را ترسیم کنیم و با کنار گذاشتن بعضی زیاده‌خواهی‌ها، پایمان را اندازه گلیم‌مان دراز کنیم و بهتر زندگی‌کردن را به وقتی موکول کنیم که با سعی و تلاش بیشتر از قبل توانسته‌ایم درآمدی بیشتر به دست بیاوریم.

images

اشتراک گذاری

۸۵ دیدگاه

 1. 0
  0

  با سلام پشتیبانی کانال اصلا انلاین نیستند تا سوالاتمون را اونجا بزاریم لطفا نتایج قرعه کشی و اسامی برندگان را کمی زودتر در کانال قرار بدهیید نتمون ضعیفه به هیچ وجه نمی تونیم فیلم هارا نگاه کنیم رسیدگی کنید.با تشکر

 2. 0
  0

  من همیشه ب پس انداز فکر میکنم ولی هیچ وقت نمیتونم این کارو ب درستی انجام بدم برای اینکه ب جز خرج خودم باید ی سری خرجهایی که ب من ربطی نداره و مسئولیت اون ب عهده یکی دیگس رو انجام بدم واقعا سخته ولی از این ب بعد میخوام هر طور شده ی مبلغ پول حتی اگر کم باشه رو پس انداز کنم

 3. 0
  0

  سلام. خسته نباشید.
  متاسفانه اکثر اوقات سیستم جواب دهی سوالات اشکال داره. به طور مثال چندبار پیش امده که وارد بخش سوال میشم بدون هیچگونه کاری میگوید که متاسفانه امروز پاسخ اشتباه داده اید. یا نمونه دیگر، کدها در یک روز چندعدد است و در روز دیگر 10 یا 12 کد دیگه اضافه شده و بعد روز بعد میشه 3 کد. نکته جالب اینه که ارقام هیچکدام از کدها با کدروزقبل همخوانی نداره. لطفا رسیدگی کنید. ممنو

 4. 1
  0

  سلام واقعا خسته نباشین عکسهای جالب و دانستنیهای خیلی مفیدی میذارین ممنون از تمام زحمتاتون نحوه سوالات این دوره هم خیلی جالبو بدردبخورهست چون علاوه بر شرکت تومسابقه متن راهنماروهم میخونیمو اطلاعات جدید کسب میکنیم
  خسته نباشین

 5. 2
  1

  سلام چزا دوباره سیستم خراب شده یک مدتی خوب بود من جواب سوال را ندادم میگه شما درست جواب دادید
  این کد ها را چرا پاک نمی کنید مگر هر جمعه نباید پاک شود و یک سوال حالا که روزانه قرعه کشی می شود جریان این کدها چه جوریه؟طبق فیلم ویدئویی اگر یک هفته به سوالات درست جواب بدیم 21 کد دریافت می کنیم حالا که روزانه هست جریان چه جوریه ؟!
  واز کانال خوبتان تشکر می کنم.

 6. 1
  1

  از همون اغاز افتتاح کانال بدندید تو مسابقه ها شرکت کردم ولی عجیبه تا الان هیچ جایزه ای به اسمم در نیومده. یعنی شماره ی من ثبت نشده. به یه ای دی که تو کانال گفتید مشکلتون رو باهاش در میون بزارید پی ام دادم ولی جواب نگرفتم. جریان چیه ی واقعا!!!!

 7. 1
  1

  درابتداچقدرخوشحال بودم که یک کانال خوب ایجادشده تا بهرمندباشیم بعدازفرستادن پیام اولم متوجه اخطار، به اینکه ثبت نام شماخذف شده واین درست بعدازانتقاد دریروزم اتفاق افتاده،متاسفم که ازانتقاد ترسیدید وحتی پیام انتقادی من رو تاییدنکردید

 8. 0
  0

  سلام
  من عضو پای ثابت کانال دوست داشتنی بدندیدشدم چراکه پرسش وپاسخ جذابیت خواصی ایجادکرده وازمطالب وتصاویر زیبایی که شماعزیزان زحمت جمع اوری ان را بعهده دارید سپاس گزارم….
  هرروز جذاب تر از دیروز….
  شادوسربلندباشید

  • 0
   0

   ابتداباید عضو کانال تلگرامی بدندیدبشید
   روزانه لینک سوال در کانال قرار داده میشه
   برای پاسخ وارد لینک بشید
   اگر اولین باری باشه که در مسابقه شرکت می کنید از شما خواسته میشه که ثبت نام کنید
   لطفا شماره تلفنی رو ثبت کنید که حتما اون رو جوابگو خواهید بود
   بعد از اون روزانه می تونید به سوالها پاسخ بدید و با دریافت کد شانس برنده شدنتون رو افزایش بدید
   موفق و پیروز باشید

 9. 1
  0

  سلام سپاس فراوان .من یک سوال دارم دیروز و امروز بدون آنکه سوال برای من باز شود پیام آمد که متاسفم شما اشتباه پاسخ دادید .درحالی که من سوالی ندیدم .بار دوم که وارد شدم پیام داد آفرین شما جواب درست دادید ولی وقتی وارد کد های قرعه کشی شدم هیچ کدوم از کدها ی قبلی برایی من نبود من تمام کدها را همیشه یادداشت میکنم خواهشا نگید تلگرام یا دستگاه من مشکل دارد چون همه چک شدندواز سلامت این دو اطمینان دارم.وحال با این شرایط بهتر نیست اطلاع رسانی کنید ؟الان من با چه اطمینانی از کدهای خودم منتظر جواب قرعه کشی باشم؟کدهای قبلی با حال تغییر کرده!

 10. 3
  1

  سلام خسته نباشید .واقعا دستتون درد نکنه که اطلاعات خوبی به ما میدهید .یک انتقاد دارم دیروز و امروز بدون آنکه سوال برای من باز شود پیام آمد که متاسفم شما اشتباه پاسخ دادید .درحالی که من سوالی ندیدم ویک امتیاز دیروز به من دادند ویک امتیاز هم امروز . حالا داستان چیه ؟ بازم قاطی کرده؟

 11. 1
  2

  سلام سپاس فراوان.آقا بدندید کارش حرف نداره.بخاطر تمام مطالب آموزنده ای که دارید بی هیچ منتی برای ما میذارید از صمیم قلب تشکر میکنم.امیدوارم همیشه موفق باشید و درتمام طول زندگیتون بدندید.این شده شعار من!!!!

قرار دادن یک دیدگاه