زمان برای استراحتت متوقف شد

0 231

نوشته های کتاب ها و سایت های مختلف با موضوع تربیت کودک مملو از احتیاجات طفل، مانند: عشق و مهربانی ، صبر، تحمل، ثبات عمل، حمایت از طفل، رفاقت و حتی کالری و ویتامین ها می باشد و پدر و مادر از خواندن آن ها و آگاهی از وظایف سنگینی که نسبت به طفل دارند، از نظر جسمی و روحی زیاد خسته می شوند و شاید خیال کنند ، در حقیقت شایسته نیست که پدر و مادر، احتیاجاتی داشته باشند و تصور می کنند، مؤلفین اینگونه کتب که همیشه پشتیبان کودکان می باشند ، از هر نوع خطای والدین به سختی انتقاد خواهند نمود.

والدین هم انسان هستند لیکن سعی شده است ، در مورد نیازمندی های والدین و عوامل خسته کننده و ناراحت کننده ای که در داخل و خارج از منزل به ایشان روی می آورد بحث شود زیرا اگر چه این اصل حقیقت دارد که تربیت و پرستاری کودکان کاری است دشوار و طولانی لیکن این هم درست است که والدین به اندازه فرزندانشان دارای احساسات بشری هستند .

tired mom in bed with a baby

مراقبت و پرستاری از بچه ، مستلزم قبول کارهای سنگین و دشواری است، مانند شستن لباس ها ، تهیه غذای مناسب، تمیز کردن ریخت و پاش هایی که بچه های کوچکتر در حین غذا خوردن و بچه های بزرگتر در هنگام بازی ایجاد می کنند ، جلوگیری از جنگ و جدال ها و نوازش کردن آن ها ، شنیدن داستان هایی که فهمشان مشکل است ، شرکت در بازی ها و خواندن داستان هایی که برای اشخاص بزرگتر چندان چنگی به دل نمی زند، رفتن به باغ وحش، موزه ها و جشن ها ، کمک کردن آن ها در انجام تکالیف مدرسه که موجب تعویق کارهای خانه و منزل است و بالاخره رفتن به انجمن مدرسه هنگام عصر با خستگی بسیار .

علاوه بر آن از حیث مادی ، نیازمندی های اطفال قسمت عمده ی بودجه ی هر خانواده ای را تشکیل می دهد ، از اجاره و رهن کردن خانه گرفته تا خریدن لباس و کفش برای آن ها که به زودی فرسوده و کوچک می شوند .

همچنین والدین همیشه از رفتن به میهمانی ، مسافرت، تآتر و نمایش ، دیدن دوستان و شرکت در بازی ها و جلسات مختلف ، باز می مانند .

بنابر این داشتن فرزند موجب سلب آزادی فراوان و محرومیت های زیادی می شود معذالک پدرها و مادرها با تمامی این محرومیت ها و مشکلات ، هرگز حاضر نیستند جای خود را با مردان و زنان بی بچه تعویض نمایند .

البته والدین بچه را بدین علت که خود را فدای او سازند ، نمی خواهند بلکه او را به واسطه عشق و محبتی که نسبت به کودکان دارند، می خواهند و همچنین پدر و مادر بدین سبب بچه را دوست دارند که محبت و مهربانی را که در هنگام طفولیت از والدین خود دیده اند ، به خاطر می آورند .

بعضی از پدر و مادران احساس می کنند که بایستی تمام آزادی و خوشی های گذشته را از دست بدهند ، نه برای اینکه پرستاری فرزند از آن ها سلب آزادی می کند بلکه معتقدند والدین با داشتن فرزند نباید اوقات خود را به شادی و خوشی بگذرانند . برای مثال ، هنگامی که فرصت تفریح مختصری پیدا می کنند به علت احساس مسئولیت زیاد آن را خطا شمرده و نمی توانند از این فرصت لذت ببرند .

پیشنهاد می کنیم این رفتار را اصلاح کرده و هر چند روز یک باری برای خودتان وقت بگذارید، نگهداری از فرزندتان را به همسرتان محول کنید و برای چند ساعت کاری را انجام دهید که به شما انرژی مضاعف می بخشد، مثل خواب، یک قرار سینما یا رستوران با دوستانتان ، شنا و …

در طول این مدت باور داشته باشید که همسرتان به اندازه شما فرزندتان را دوست دارد و برای سلامتی او اهمیت قائل است پس هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد، در صورت لزوم با شما تماس خواهد گرفت اما این بدان معنا نیست که در تمام مدت گوش به زنگ اتفاقات غیر مترقبه باشید.

در حالت فراتر می توانید فرزندتان را به یکی از اقوام یا پرستاری که می دانید به اندازه کافی کودک شما را دوست دارد و برای نگهداری از او توانمند است بسپارید و با همسرتان یک شب دو نفره تجربه کنید. انرژی دریافتی از چنین عملی آنقدر هست که شما را برای روزهای آتی سرحال و با نشاط نگاه دارد.

در غیر این صورت ،این فداکاری فوق العاده نه برای والدین صحیح است و نه برای طفل ، زیرا در نتیجه تفکر این نوع والدین ، آنچنان پریشان حال ، عصبی و خودخور می شوند که مزاحم خود و دیگران می گردنند . بدین ترتیب تعادل در روابط پدر و مادر و فرزند به هم می خورد .

با این حال داشتن فرزندان و پرستاری از آن ها با وجود اینکه مشکلات عدیده ای دارد ، مشاهده رشد و نمو آن ها موجب رضایت خاطر و لذتی برای پدر و مادر است که در هیچ یک از امور بشری متصور نیست .

آری این است راز دستگاه جاودانی خلقت .

dzxkp4yf8fuzjvned0d

 قسمت عمده این مقاله از نوشته های دکتر بنیامین اسپاک می باشد.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه