لطفا سرطان سرو نکنید!!

92 1,010

قلقل آب و عطر دود و گرمای آتش سرمست کننده ای که هوش و حواس را از سر خیلی ها میبرد پنج حرفی مضری که نون آخر آن از نان شب برای بعضی ها واجب تر شده !! غافل از اینکه این شیشه پر نقش و نگار مضرات بی شماری در دل خود دارد .

از دلایل محبوبیت قلیان میتوان به این موارد اشاره کرد که خیلی ها فکر می کنند ضرر و زیان کمتر از سیگار دارد ، اعتیاد آور نیست و وقتی دود از داخل شیشه بیرون می آید فیلتر می شود ، اما نظر علم و آزمایشات صورت گرفته کاملا خلاف این تفکر عمومی را اثبات کرده است . در واقع دود قلیان حاوی فلزات سنگین و مواد شیمیایی مضر زیادی است که از مضرترین آنها میتوان به بنزن (ماده شیمیایی سرطان زا) و فرمالین (ماد ه ای که در انسان ایجاد آسم میکند) اشاره کرد .

تنباکو و 400 ماده سمی
تنباکوی مصرفی در قلیان 400 نوع ماده سمی و سرطانزا دارد. تنباکوهای میوه ای علاوه بر این 400 نوع سم، مضرتر نیز هستند ، زیرا پوست میوه تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه میشوند ، علاوه بر داشتن این 400 نوع سم به دلیل وجود مواد افزودنی موجب آلرژی، آسم و حساسیت نیز میشوند .  هیچ فرقی بین قلیانها با تنباکوی سنتی و میوهای وجود ندارد، اما قلیان با تنباکوی میوهای به دلیل وجود مواد افزودنی ضرر بیشتری نیز دارند.

58_900322_L600

نیکوتین ماده ای اعتیادآور است که در تنباکو وجود دارد، این مطلب که چون دود قلیان از روی آب گرفته میشود، ضرر ندارد، باور غلطی است که در اذهان وجود دارد و آب قلیان فقط نیکوتین آن را گرفته و کم میکند. این در حالی است که کم شدن نیکوتین باعث میشود فرد قلیانی برای تأمین نیاز خود قلیان بیشتری مصرف کرده و در نتیجه خطرات بیشتر و مضرات زیادتری برای او ایجاد میشود.

استفاده از قلیان و سیگار در کشورمان متاسفانه  به تفریحی همیشگی تبدیل شده است ، از جنبه های نگران کننده قلیان این است که سابقاً در کشورهایی مثل پاکستان و هند توسط افراد سالخوردهای که در روستاها زندگی میکردند استفاده میشد اما اخیراً بیشتر در مناطق شهری ایران بشکل همه گیر مورد استفاده قرار میگیرد. مهمتر اینکه رستورانهای شهری زیادی آن را برای مشتریان خود سرو میکنند.

به جای تپش صدای قلقل از قلبم می آید

کاهش-سن-مصرف-سیگار-و-قلیان

مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن ، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.

میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

بفرمائید چند کام هپاتیت

سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکوی قلیان است.

تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از 45 دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود.

مخصوصاً کودکان در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب‌پذیرتر هستند. اگر در محلی باشند که در آن قلیان کشیده می‌شود، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی کودک در آنها افزایش می‌یابد.

متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد .

این تصور، تصوری کاملاً غلط است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی رساند ، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد.

حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

بارداری در مه

24606_270

بیشترین تاثیر سوءمصرف سیگار بر روی جنین، در ماه سوم و چهارم است، زیرا در این زمان اندام های جنین به تدریج تشکیل می شوند و در صورت استعمال سیگار، رشد اندام ها مختل و جنین با عقب ماندگی مواجه می شود. استعمال سیگار و قلیان  توسط اطرافیان مادر باردار هم اثراتی سوئی بر جنین دارد و تنفس دود ناشی از سیگار اطرافیان نیز بسیار خطرناک است . دود قلیان نیز برای جنین بسیار مضر است و به دلیل این که پیش از استعمال با بخار آب مخلوط می شود، بسیار خطرناک تر از دود سیگار است .

با هر پک ، پوکی استخوان را به جان می خرید

مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد . مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.
 زخم هایتان ماندگار می شود
در سیستم گوارشی و در بیمارانی که مبتلا به سوء هاضمه هستند می توان گفت مصرف دخانیات، به صورت استنشاقی یا طرق دیگر، در ایجاد زخم های گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان های دستگاه گوارش موثر است .همچنین در بیمارانی که دچار زخم های سیستم گوارشی هستند، مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد و پاسخ به درمان را کند می کند . به بیمارانی که از سوء هاضمه رنج می برند توصیه اکید می شود، حتما برای افزایش تاثیر درمان و کاهش عود بیماری، به طور جدی مصرف مواد دخانی را ترک کنند.  دود قلیان باعث پیری زودرس پوست می‌شود ، استفاده مکرر از قلیان موجب از بین رفتن شفافیت و طراوت و در نتیجه پیری زودرس پوست می‌شود.

در نظر داشته باشید که استعمال دخانیات تنها به معنی مصرف سیگار نیست و توتون و تنباکو، پیپ و قلیان نیز دخانیات محسوب می شوند که دود ناشی از مواد دخانی بیش از 4000 ماده سمی و 70 ماده سرطان زا دارد.

در آخر تاکید بر این نکته لازم است : بر خلاف تصور و باور عمومی که معتقدند ضررقلیان از سیگار وسایرمواددخانی کمتربوده وآب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد ، ولی باتوجه به میزان ومدت مصرف قلیان باید اذعان نمود که ضرر و عوارض جسمی وروانی استعمال قلیان از سیگار وسایرمواددخانی نه تنها کمتر نبوده بلکه میزان ونوع عوارض آن بیشتر ومتنوع تر می باشد واین باورهای غلط درموردمصرف قلیان در جامعه وبخصوص جوانان ونوجوانان رواج داشته وباعث افزایش شیوع مصرف قلیان درجامعه بخصوص در بین دختران وزنان گردیده است. لذا باید با آگاهی دادن به جامعه از طرق مختلف وبخصوص به جوانان ونوجوانان در زمینه باورهای غلط ومضرات استعمال قلیان آموزش فراگیر داده شده  و زمینه ازبین بردن این باورها را ایجاد کرد.

khatarate-dokhaniat  

اشتراک گذاری

۹۲ دیدگاه

 1. 0
  0

  سلام من هنوز جواب سوال امروز را نداده ولی نوشته میشه شما به سوال جواب درست نداده قبلا خدمتتان نوشتم که جواب فرمودیدمرور کر را ابدیت کنید انجام شد ولی متاسفانه هنوز بدون دادن جواب نوشته میشهجواب درست نیست لطفا علت را جواب بدهید

 2. 0
  1

  سلام.
  چرا هر چی که من در مورد سوال روز اینجا مینویسم.
  چندساعت بعد که به اینجا مراجعه میکنم. آن نوشته
  را نمیبینم. مگر خودتان نگفتید که در اینجا نظر بنویسم؟
  لطفآ بفرمایید. که چطور هست که من یادداشت خودم را
  نمیبینم. ؟ با تشکر از شما. احمد طوطیان.

 3. 3
  2

  ممنون از مطالب آموزنده تون ، کاش اسامی برندگان میذاشتید بجای لینک فیلم ها ، اینترنتمون ضعیفه ، حجممون میره واسه دانلود ، اینهمه دوستان هم گفتن اسامی برندگان رو ایست کنید اما متاسفانه انجام نمیدید چرااااا آخه ؟!؟

 4. فرشید نکو در
  1
  0

  یه مقدار فکر کن …میشه .نمیگم ترک کن ولی میشه کم کم کمش کرد…سعی کن موفق میشی…این همه برنامه مفید وبا محتوا برای شماست .حالا یه مقدار به اراده خودتون داره….ممنون میشم لااقل روزی یه دونه هم کمش کنید به خودتون کمک کردید…..یاعلی

 5. آزاده دست در
  1
  0

  با درود به شما خوبان
  برای هزارمین بار ازتون خواهش می کنیم نامهای برنده را تنها نمایشی نگذارید ( شتاب نت ما بسیار کمه ) نوشتاری هم برای دیدن بگذارید …ما تنها اون سیاهه ی نامها رو می تونیم ببینیم …سپاس گزار میشم همیشه به یاد داشته باشید ….: 🙂

 6. 0
  0

  مطالب خیلی خوب بود ولی فک نکنم بازم کسی بزاره کنار قلیان رو چکن تقریبا قلیان برای ما جوون ها متاسفانه یه تفریح ساده شده. یعنی برای هرتفریحی ک بجز قلیان بخواییم انجام بدیم کلی خرج داره از پس ما ک بر نمیاد پس میکشیم و میمیریم. :((((

 7. مهدي رضواني در
  1
  0

  سلام
  ممنون از مطالب آموزنده تون عالی بود خدا کنه این جوونها این مطلب رو بخونن که اکثریت تفریحشون شده قلیون کشیدن و این خیلی خیلی جالبه که افتخار هم میکنن و عکسهای آنچنانی گرفته و تو دایره مجازی پخش میکنن غافل از مضرات کشده این زهرماری…..
  راستی یه خواهش داشتم از مسئولین محترم بدندید شما میفرمائین که کدهای داده شده آخر هفته یعنی جمعه باطل میشه پس چرا نمایش داده میشه لطف کنید کدهایی که باطل میشه ترتیبی اتخاذ کنید که دیگه نمایش داده نشه من الان کلی کد دارم که قاطی کردم موقع قرعه کشی کدوماشو باید چک کنملطف کنید قبلیارو حذف کنید. ممنون میشم.

 8. 1
  0

  جرا ب لینک میام نظر خودمو میدم دوباره بر میکرده ب همینجا میکه ایمیل معطبرى بکذارید خب قبلا هم همین بود حالا بى معطبر شد خى جرا ؟ اخى جند بار ثبت نام جند بار ایمیل جند بار مکر ى مسابقه جند بار ایمیل میخواد مکر من مسخره شما شدم جرا اذیت میکنید اصلا من میرم بیرون دارید نا امیدم میکنین من فقط داخل بدندید میمونم از قرعه کشى میام بیرون حوصله ام سر رفت ازاین مسابقه ا ش فقط خودبرنامه بدندید هستم اکر بخواد اینطورى اذیت کنه

 9. اینازپیروز در
  1
  2

  باعث از بین رفتن سلولهای مغز میشود ،کشیدن یک قلیان برابر است با چهل نخ سیگار و کشیدن یک ساعت قلیان برابر است با کشیدن چهل بسته وچهار صد نخ سیگار،باعث عفونت ریه واسم میشود واین عامل باعث میشود که ریه‌ها با گذشت زمان از بین برود و دیگر نمیتوان اکسیژن را به مغز رساند

 10. محمد اردلان در
  1
  0

  من قبلا قلیان میکشیدم اونم خیلی زیاد اما خدارو شکر چند ساله ترک کردم.الان یکی از دوستام که حتی از منم کمتر میکشید بیماری پیدا کرده که دکترا بهش میگن ریه هاش گشاد شده فقط به خاطر قلیان

قرار دادن یک دیدگاه