مهندس کامپیوتر خودت باش

2 540

 نگران نباشید ؛کامپیوتر آلزایمر ندارد 😉

هنگامی که یک فایل یا پوشه را با فشار دادن دکمه delete حذف می کنید ، این فایل یا پوشه به سطل بازیابی Recycle Bin ویندوز می رود و تا زمانی که سطل را خالی نکنید امکان بازیابی آن وجود دارد .

اما چنانچه هنگام پاک کردن یک فایل از کلیدهای Shift+Delet استفاده کنید یا محتویات سطل را پاک کنید دیگر امکان بازیابی به شیوه عادی وجود نخواهد داشت .

حتی ممکن است هنگام نصب سیستم عامل در اثر عدم توجه به پیغام های برنامه اطلاعات یک یا چند درایو را از بین ببرید .

بازیابی اطلاعات از دست رفته با نرم افزار:

نرم افزار های خاصی که مخصوص بازیابی اطلاعات هستند امکان می دهد فایل های قدیمی پاک شده را بررسی نموده و اطلاعات آن ها را در صورت امکان بازیابی کنند .

این نوع نرم افزار ها دارای اسامی و سطح توانایی های مختلفی هستند و توان آن ها در بازیابی اطلاعات بستگی به قدرت الگوریتم استفاده شده دارد.

برنامه های :

Recover MyFile ، Easy Recovery ، GetDataBack ، Recover4All ، O&O DiskRecovery و… از جمله این برنامه ها هستند.

یکی از این نرم افزار ها Recover MyFile است که با وجود حجم کم ، توانایی زیادی در بازیابی اطلاعات از دست رفته دارد.

پنجره اصلی این نرم افزار حاوی 4 دکمه است .

دکمه های Fast File Search  و Complete File Recovery مخصوص بازیابی فایل هایی که به صورت عادی پاک شده اند به کار می رود .

دکمه های Format Recovery Fast و Recovery Format Complete مخصوص بازیابی اطلاعات درایوهایی است که فرمت شده اند.

پس از فعال کردن هر یک از دکمه های 4 گانه ، برنامه از شما می خواهد تا درایو مورد نظر برای جستجو را تعیین کنید . فرمت فایل پاک شده خود را اعم از عکس JPG یا متن documents و یا … را نیز انتخاب کنید.

حالا با کلیک روی دکمه Start چند دقیقه طول می کشد تا فایل های حذف شده نمایش داده شوند .

آن دسته از فایل هایی که بازیابی شان کاملاً موفقیت آمیز بوده کلمه Very Good در ستون Recovery درج می شود .اگر بخش هایی از فایل قابل بازیابی نباشد کلمه Corrupt File درج می شود .

برای بازیابی نهایی فایل های مورد نظر مربع کنار آن ها را تیک زده و Save کنید .

13955207912391996192213228175209127170136159

بازیابی اطلاعات حذف شده بدون نرم افزار:

در ابتدا، شما برای بازیابی نسخه های قبلیِ یک فایل و پوشه ، باید قابلیت Previous Version دارایوها سیستم خود را فعال کنید، برای این کار مسیر زیر را دنبال کنید :

Control Panel > System and Security > System

سپس در پنجره ظاهر شده در سمت چپ بر روی گزینه System protection کلیک کنید.

  در تب System protection و در قسمت protection setting درایو مورد نظر خود را برای فعال کردن این قابلیت انتخاب و بر روی دکمه Configure کلیک کنید.

  در این پنجره شما با انتخاب گزینه اول “Restore system settings and previous version of files” میتوانید علاوه بر فعال کردن قابلیت Previous Version برای یک فایل، قابلیت Restore (بازیابی) نمودن تنظیمات این درایو را توسط System Restore ویندوز نیز فعال کنید و با گزینه دوم “Only restore the previous version of files” فقط قابلیت Previous Version برای یک فایل را فعال میکنید.(گزینه سوم برای غیر فعال کردن این تظیمات میباشد)

  یکی از دو گزینه اول را به دلخواه انتخاب کنید و سپس از قسمت Disk Space Usage یک مقدار دلخواه از هارد درایو خود را برای این قابلیت اختصاص دهید(هر چقدر فضای بیشتری اختصاص دهید مدت زمان نگهداری ورژن های قبلی فایل و پوشه بر روی ویندوز بیشتر میشود).

 در نهایت پس از انجام تنظیمات پنجره را OK کنید و سپس در صورت نیاز این تنظیمات برای داریو دیگر سیستم که میخواهید این ویژگی را داشته باشد فعال کنید.

حال برای استفاده از قابلیت previous version کافیست بر روی فایل یا پوشه مورد نظر کلیک راست و گزینه Restore previous version را انتخاب کنید.

  در پنجره ظاهر شده شما میتوانید نسخه قبلی یک فایل و پوشه دور طول هفته،ماه و یا سال گذشته مشاهده کنید، حالا شما میتوانید به راحتی نسخه مورد نظر خود را انتخاب و سپس از طریق گزینه های Open،Copy و یا Restore آنرا باز،کپی و یا بازیابی کنید.

مهندس حبیب فروزنده و مهندس مهدی محمدی

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه