روی پیشانی سایت ها تب سلفی داغ است

51 221

بساط زندگی در صف سلفی

شکل گیری فرهنگ روی آوری به عکس سلفی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم در نیویورک آمریکا آغاز شد.  عکس سلفی، القا حس غیررسمی و صمیمیت در روابط اجتماعی است که طی آن تعاملات اجتماعی از حالت رسمی به حالت خودمانی تبدیل می شود.  سلفی بودن عکس به دلیل ترویج فرهنگ فردگرایی است که در آن فرد این پیام را می خواهد برساند که من به خودم اتکا دارم، من خودم را باور و قبول دارم.

 

چند وقتی است این پدیده جهانی رواج پیدا کرده است که در آن افراد از خود به تنهائی ، یا در جمع و با سوژه های مختلف عکس می گیرند و در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک می گذارند . علی رغم گسترش روزافزون و پرشتاب این نوع از عکسبرداری، کمتر درباره چیستی و ماهیت، علل ذهنی و اجتماعی و روندهای کنونی و آتی آن تأمل شده است.  

شخصیت شناسی افرادی که زیاد از خودشان سلفی می گیرند شاید برایتان جالب باشد. این افراد که علاقه بیش از حد به گرفتن عکس از خودشان دارند دارای یک سری ویژگی های شخصیتی خاص و منحصر به فردی هستند که در ادامه با آنها آشنا می شوید. ضمن اینکه گاهی می بینیم بعضی افراد در انتشار سلفی ها زیاده روی می کنند و در هر شرایطی می خواهند سلفی بگیرند.

چه کسانی سلفی باز هستند؟

649959_18440257_501287234_638

افراد با هر شخصیت و با هر ویژگی فردی می توانند به گرفتن سلفی علاقه داشته باشند. از آنجا که سلفی گرفتن یک پدیده نوظهور است و پژوهش و تحقیق خاصی مبنی بر اینکه افراد با چه ویژگی های شخصیتی بیشتر به گرفتن سلفی روی می آورند انجام نشده و اتفاق نظری در این باره نیست، نمی توان به طور قطع در این باره نظر داد اما احتمال می رود افرادی که خیلی به گرفتن سلفی گرایش دارند و به طور افراطی از آن استفاده می کنند افرادی باشند که مایلند دیده شوند و به نوعی دنبال جلب توجه برای دیده شدن هستند.

می توان احتمال داد افرادی که رگه های خودشیفتگی در شخصیت آنها غالب تر است به گرفتن سلفی تمایل بیشتری نشان دهند. احتمال دارد شخصیت های نمایشی و دوری گزین هم برای رسیدن به برخی خواسته های شان به این کار روی بیاورند. احتمال اینکه افراد با اعتمادبه نفس پایین هم به این کار علاقه زیادی نشان دهند زیاد است.

 

سلفی بازها افراد دوری گزین هستند !

1446012633235_5

شخصیت های کناره گیر و دوری گزین هم ممکن است به سلفی گرفتن تمایل زیادی نشان دهند.  این افراد کمتر در جمع حضور پیدا می کنند و اگر هم در جمعی حاضر شوند سعی می کنند حتی الامکان دیده نشوند. عمدتا افرادی خجالتی و کم حرف اند، کمتر نظر می دهند و اگر هم سوالی از آنها بشود خیلی کوتاه پاسخ می دهند. این افراد خیلی دوست دارند دیده شوند و مورد توجه قرار بگیرند اما چون در ارتباطات اجتماعی واقعی و زنده توانمند نیستند و هنگامی که مستقیم دیده می شوند اضطراب سراغ شان می آید، تمایلی به حضور فیزیکی در جمع ندارند و چون از حضور در دنیای مجازی احساس راحتی بیشتری دارند در شبکه های اجتماعی پررنگ تر حاضر می شوند.

سلفی با طعم مد

v6die80n4mqbmuxrypz

 

دسته ای از افراد وقتی می بینند بقیه این کار را می کنند بدون هیچ هدف و انگیزه ای آنها هم برای خالی نبودن عریضه دست به سلفی گرفتن می زنند و آنها را به معرض نمایش می گذارند.

مدگرایی می تواند ناشی از کنجکاوی یا تمایل اجتماعی ساده که طبیعت هر فردی است باشد، اما بعضی افراد بدون هیچ آگاهی، هدف و انگیزه ای صرفا از یک الگو پیروی می کنند و گرایش خام و کورکورانه ای دارند تا هر چه را که مد می شود دنبال کنند.  افراد هرقدر هویت پخته تر و قوی تری داشته باشند مدگرایی در آنها هدفدارتر و انتخابی تر خواهد بود.

بیماری روانی جدید؛ سلفی گرفتن

95559844999997543255

گروهی از متخصصان آسیب‌شناسی و روانشناسان در روسیه معتقدند که با بالا رفتن تب سلفی به زودی اعتیاد به این کار در گروه اختلالات روانی قرار خواهد گرفت. این متخصصان می‌گویند: جنون فزاینده سلفی گرفتن به زودی به نوعی اعتیاد آسیب‌شناسی منجر خواهد شد و این اعتیاد باید به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته شود.

با افزایش جنون عکس گرفتن از خود یا همان سلفی و انتشار عکس‌ها روی سایت‌های اجتماعی، فرد عملا خود را در معرض گرایش به خودشیفتگی قرار می‌دهد. روانشناسان روسی با استناد به این واقعیت، اکنون این موضوع را مورد بحث و مذاکره قرار داده‌اند و ادعا می‌کنند که سلفی گرفتن نه تنها نشانه‌ای از پایین بودن اعتماد به نفس و خودبینی است بلکه در موارد شدید حتی می‌تواند به بیماری تبدیل شود.

این متخصصان می‌گویند: اگرچه در نگاه اول این کار کاملا بی‌ضرر و عادی به نظر می‌رسد اما افزایش تمایل فرد برای به اشتراک گذاشتن مداوم عکس‌هایی از خود برای گرفتن تایید دوستان در قالب «لایک کردن» و دریافت تحسین‌های آنها می‌تواند در فرد وابستگی ایجاد کند و این وابستگی در موارد شدید به جایی می‌رسد که فرد نیاز به درمان‌های روانشناسی پیدا می‌کند.

از سلفی لبخندی خلاق بساز

924419_KiTDEUre

سلفی گرفتن مثل خیلی از پدیده های نوظهور همانطور که می تواند جنبه های منفی داشته باشد، می تواند جنبه های مثبت، مفید و سازنده هم داشته باشد. هر فردی اگر به سهم خود هنگام سلفی گرفتن خلاقیتی به خرج دهد هر عکس سلفی می تواند یک پیام آموزشی در بر داشته باشد.

 بهتر است هنگامی که سلفی می گیریم صفات و رفتار پسندیده را نشان دهیم، مثلا یک نفر در سلفی خود آراستگی یا لبخند توأم با مهربانی را نشان دهد، این گونه به مخاطب یک انرژی مثبت را منتقل یا یک اندیشه و پیام مثبت و آموزنده را القا می کند. اگر این جنبه ها را در سلفی گرفتن در نظر بگیریم و پشت هر سلفی یک هدف وجود داشته باشد، می توانیم آن را به یک پدیده مثبت بشری تبدیل کنیم که افراد به وسیله آن بتوانند به یکدیگر نیرو، انرژی و الگوهای مثبت ارائه دهند. 

 

 

 

اشتراک گذاری

۵۱ دیدگاه

  • 0
   0

   سلام
   برای برطرف کردن این مشکل چند پیشنهاد به شما می دهیم:
   1مرورگر گوشی اتون رو آپدیت کنید
   2 برای باز کردن لینک سوال از مرورگر دیگه ای مثل کروم استفاده کنید
   3آدرس لینک سوال رو کپی و مستقیما با مرورگر کروم باز کنید
   4دیتای خط یا وای فای(هر دریچه ای که به وسیله اون به اینترنت متصل هستید) رو خاموش کنید و بعد از چند دقیقه روشن کنید و سپس لینک رو باز کنید
   5 اگر از به روز بودن مرورگرتون اطمینان دارید صفحه رو چند بار رفرش کرده ،خارج بشید و مجددا باز کنید
   امیدواریم که مشکل با این پنج پیشنهاد حل شده باشه اما اگر باز هم با مشکل مواجه بودید در قسمت تماس با ما( در نوار بالای سایت موجود است) مشکلتون رو مطرح کنید، کارشناس فنی مربوطه پیگیر خواهند بود.

 1. 5
  3

  عکس سلفى خوب ولى زیادى از حدش خوب نیست مخصوصا اینکه زننده باشه دیکه شورش رودر اوردند، در ضمن میخواستم بکم
  جرا اسم من در نمیاد؟ جند ماه است ثبت نام کردم اسمم در نیومده منم دارم دیکه نا امید میشم اخى تاکى صبر کنم جرا اسم من در نمیاد کلى هم کد کرفته بودم جى شدکدهایم همه رفتند فامیلاى من هم همینو میکن، میکن اینا همش کلک ولى خودم راضى نمیشم جون خوشم اومده از مطلب هاى کانالتون خیلى اموزنده است و بامزه هستند، لطفا روش قرعه کشى رو عوض کنید خواهشا باتشکر وسباس از شما مجرى خوب کانال بدندید

  • 1
   1

   عکس سلفى خوب ولى نه داخل همه برنامه هاى مجازى دیکه خیلى بى معنى اخه هر جیزى هم حدى داره این لوس بازى ها جى بعضى ها شورش رو در اوردند اه بعضى ها میخوان جلب توجه بشن داخل فسبوک داخل اینستاکرام وووو داخل برنامه هاى مجازى دیکه عکس سلفى یا عکس لوس کیرى بازى کذاشتند.فکر ابروى خودشون نیستند عکس سلفى میزارن اونم عکساى زننده از خودشون میزارند فسبوک اینستا کرام غیره

  • 3
   1

   عکس سلفى خوب ولى نه داخل همه برنامه هاى مجازى دیکه خیلى بى معنى اخه هر جیزى هم حدى داره این لوس بازى ها جى بعضى ها شورش رو در اوردند اه بعضى ها میخوان جلب توجه بشن داخل فسبوک داخل اینستاکرام وووو داخل برنامه هاى مجازى دیکه عکس سلفى یا عکس لوس کیرى بازى کذاشتند.فکر ابروى خودشون نیستند عکس سلفى میزارن اونم عکساى زننده از خودشون میزارند فسبوک اینستا کرام و غیره

  • 3
   1

   باسلام میخواستم بکم جرا اسم من درنمیاد منم جند ماه ثبت نام کردم داخل ربات قبلى کلى هم کد کرفتم وهم داخل ربات جدید کد کرفتم بس جى شد جرا کدهایى ک 38 تا بودند وبدست اوردم نیستند وحالا هم ک 9 تا اوردم کم شدند لطفا کد هایم رو برکردونین کلى کد بدست اوردم نیستنشون و در ضمن روش قرعه کشیتون رو عوض کنید با تشکر وسباس از شما مجرى خوب عزیز و مهربان وخیلى اقاین و همکاراتون خسته نباشید لطفا و خواهشا اسم منود هم بزارید داخل قرعه کشیتون ممنون

  • 1
   0

   عکس سلفى هم خوب ولى نه زیادى از حد وزننده وزشت و بى حیایى قباحت دارد اصلا ادم جندشش میشه نکاه کنه دیکه شورش رو دراوردند با این لوس بازى هاشون جلف کیرى هاشون خنک بازیند، وباسلام خسته نباشید میخواستم بکم جرا اسم من درنمیاد منم جند ماه ثبت نام کردم داخل ربات قبلى کلى هم کد کرفتم وهم داخل ربات جدید کد کرفتم بس جى شد جرا کدهایى ک 38 تا بودند وبدست اوردم نیستند وحالا هم ک 9 تا اوردم کم شدند لطفا کد هایم رو برکردونین کلى کد بدست اوردم نیستنشون و در ضمن روش قرعه کشیتون رو عوض کنید با تشکر وسباس از شما مجرى خوب عزیز و مهربان وخیلى اقاین و همکاراتون خسته نباشید لطفا و خواهشا اسم منود هم بزارید داخل قرعه کشیتون ممنون شماره ام این »2985…….0913 ب نام سوسن یا soze ق کد بستى الکترونیکی »، 81749

 2. 2
  2

  سلام..دوستان بدندید ,قبلا هم پیام گذاشتم اما جوابی ندادید.برای چندمین بار دیروز در سوال اهرام مصر ,,نتونستم به صفحه درست دست پیدا کنم.وقتی به لینک مورد نظر رفتم نوشته بود..جواب درست دادید و ٣کد قرعه کشی اضافه شده بود.بعد از دو ساعت دوباره رفتم به همان لینک سوال ولی نوشته بود جواب درست نداده ام و کدها هم پاک شده بودند..و به همین ترتیب برای چندمین بار نتونستم به یک سوال دیگر جواب بدهم.قابل ذکر است که از ۴ نوع مرور گر مختلف آپدیت شده استفاده کردم.ممنون میشم پاسخ گو باشید.روز خوش

  • 1
   1

   سلام
   دوست گرامی یک بار دیتای خط یا وای فای گوشی اتون روخاموش و بعد از چند دقیقه روشن کنید
   ادرس لینک سوال مسابقه را در مرورگر کروم کپی کنید
   این روش را امتحان کنید
   در صورتی که مجددا به مشکل برخوردید در نوار بالای سایت قسمت تماس با ما مشکلتون رو مطرح کنید
   کارشناس مربوطه حتما پاسخگو خواهد بود

  • 1
   0

   سلام، برای من هم زیاد این اتفاق میوفته که سوال رو برام نشون نمیده و میزنه درست جواب دادین یا غلط، من صفحه رو یکی دوبار رفرش میکنم مشکل رفع میشه و سوال نمایش داده میشه و جواب به راحتی ثبت میشه:)

 3. احمدطوطیان در
  0
  0

  سلام.
  من تجربه زیادی در این مورد ندارم.
  اما این را بگویم که هر عکسی اگر پیام خوب و مثبتی را به بیننده در قالب یک عکس برساند.
  خوب است. یک عکس میتواند نشانگر یک پیام به بیننده باشد.
  ( احمدطوطیان )

 4. 1
  0

  سلام
  من تابحال سلفی عکسی نگرفتم،درحقیقت سوژه ی مناسبی واسش پیدانکردم،به هرحال تقلید بی هدف ازهر کاری باعث آسیب شخصیتی میشه ومن اصلادلم نمیخواد در معرض چنین آسیب هایی قرار بگیرم،بهرحال از شما عزیزان سپاس گزارم بخاطر حسن سلیقتون….

 5. 1
  0

  درود بر شما
  این دومین باری است که در پاسخ دادن به سوالات با عبارت پاسخ شما اشتباه است روبرو می شوم . در حالیکه خودتان حتی در راهنمایی به آن اشاره کرده اید .
  در راهنمای شما پاسخ به سوال امروز افراد خودشیفته بر دیگر موارد غالب تر بودند .
  نگرفتن سه کد اهمیتی ندارد اما به اشتباه افتادن و ندانستن پاسخ درست یک مطلب ، چیز دیگری است .
  امید که چاره ای اندیشیده شود تا این دسته مسائل تکرار نگردد
  در ضمن اگر جوابتان این است که با پشتیبانی فنی تماس بگیرید ، در مرحله قبل اینکار انجام شد اما اصلا هیچگونه نتیجه ای حاصل نشد .
  با احترام

 6. 0
  0

  من دیگه امیدم رو از دست دادم بیشتر از چهار ماهه تو این کانال عضوم هر شب گوشیم رو روشن میکنم میزارم رو قراه کشی بچم هی میگه مامان کی اسکت در میاد واسم دوچرخه بخری لطفا روش رو تغیر بدین خیلی ها ارزوی برنده شدن دارن بعضی فامیل هامون میگن که دوروغه کلاه ورداریه میخوام به همه ثابت کنم پس لطفا روشی رو بزارید تا شانس داشته باشم

قرار دادن یک دیدگاه