دومتر پوست،باقیمانده از دوران رژیم

1 690

پیشرفت تکنولوژی وهمه گیر شدن رسانه های جهانی ، گسترش شبکه های اجتماعی ، تبلیغات بی شمار رسانه ها  با محوریت زیبایی  و مد گرایی باعث شده که اغلب جوانان سودای شبیه شدن به ستاره های اروپایی و آمریکایی داشته باشند و بعضا برای تحقق این رویا دست به اعمال غیر منطقی و مضر میزنند . در واقع یکی از مشکلاتی جوان امروزی مد گرایی است . شباهت اندام به فلان خواننده اروپایی و یا هنرپیشه هالیوودی به رویایی به اندازه گرسنگی های شبانه روزی بسیاری از زنان ودختران در کشور تبدیل شده است.

 03برخی از آنها حتی اعتماد به نفس خود را قربانی 250 گرم اضافه وزنشان می کنند. اغلب دختران وقتی برای لاغری مراجعه می کنند، خواننده های اروپایی و یا اندام بعضی از هنرپیشه ها را مثال می زنند و می خواهند شبیه آنها شوند…دو سه روز اول کمی لاغر می شوند و بعد این میل به لاغری به یک بیماری مفرط تبدیل می شود تا جاییکه در حد مرگ برای این ویروس لاغری دست و پا می زنند…  

 در جامعه امروزی مشاهده میشود که داشتن اندام باریک به عنوان یک ارزش اجتماعی تلقی میشود در حالیکه میل مفرط به لاغری در کسانی که اندام لاغر دارند ولی باز هم از چاق شدند می ترسند ، درواقع نمایانگر یک بیماری روانی است که در اصطلاح روان شناسی به آن بی اشتهایی روانی گفته می شود که از سنین 14 تا 30 بروز میکند و باید این مشکل رو حل کنند .

18-scary-parts-of-the-women-with-anorexia-nervosa-irannaz-com-4

 تقریباً بیشتر مردم تصویری از ظاهر خود در ذهنشان دارند و معمولاً افراد علاقه مند به گرفتن رژیم های لاغری از این تصویر ناراضی اند. در برخی از آن ها این حساسیت به روی وضعیت ظاهری شان به قدری است که حتی از نگاه کردن به آینه هم ابا دارند. جا و بی جا خودشان را وزن می کنند. از شکم جلوآمده شان دلخورند. به کلاس بدنسازی می روند و سونا… شب شام نمی خورند و سالاد را جایگزین بقیه غذاها می کنند و پای هر سفره گشوده ای که می نشینند یادشان نمی رود که بگویند رژیم دارند و در هر جمع دوستانه ای اول از همه سراغ انواع رژیم های لاغری را می گیرند. همه این کارها را به حد افراط انجام می دهند تا به تصویر ایده آل جامعه یا خانواده از خود نزدیک شوند و صد البته که آن چیز ناجوری را که در خود احساس می کنند، از بین ببرند. تقریباً ۸۵ درصد زنان و ۷۲ درصد مردان، قسمتی از بدن یا اندام خود را نمی پسندند و از شکل ظاهری آن دلخورند. این مسأله در مورد زنان حادتر است. طبق بررسی ها ۹۵درصد زنان خود را چاق تر از آن چه هستند می پندارند.

motefavetha.com-20-rihanna-caricature

به عقیده کارشناسان علوم تغذیه و ورزش هیچ رژیم لاغری و کلاس های ورزشی در جهان قادر نیست یک زن کوتاه قد بد هیکل را به یک زن قد بلند لاغر اندام تبدیل کند. با این حال بسیاری از مردم در اثر مقایسه ظاهر و اندام خود با مدل های زن و مرد ،انواع رژیم های لاغری را تجربه می کنند به سراغ متخصصان رژیم های درمانی می روند و به باشگاه های ورزشی یا سایر وسایل کاهش وزن از قبیل قرص، ژل و کمربند لاغری روی می آورند . قرص  های لاغری که با عوارض بی شمار گاها خطر مرگ را برای مصرف کننده به ارمغان می آوردند.

اگر دچار اضافه وزن هستید، کاهش وزن در طولانی مدت می تواند برای سلامت شما مفید باشد. به واژه طولانی مدت در جمله بالا قبل کنید! این یعنی هر نوع رژیمی که دنبال می کنید باید در یک زمان معقول به کاهش وزن برسید چون لاغری فوری می تواند منجر به عوارض جدی و خطرناکی شود و وزن تان را مدام به صورت یویویی کم و زیاد کند. به طور متوسط در یک رژیم متعادل و سالم و البته پایدار تقریبا هر هفته باید نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید که اگر بین 500 تا هزار کالری از کالری های دریافتی روزانه تان را کم کنید این اتفاق خواهد افتاد. ترکیب یک رژیم غذایی سالم با ورزش منظم منجر به از دست دادن وزن بدون اثر منفی خواهد شد.

 

پوست تان شل می شودکاهش وزن سریع اغلب باعث شل شدن پوست در ناحیه شکم، بازوها و پاها می شود چرا که پوست در این حالت خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد و زمان کافی ندارد تا همراه سایر قسمت های بدن کوچک شود. باید توجه داشته باشید این حالت می تواند پیامدهای طولانی مدتی داشته باشد و حتی منجر به ناراحتی های روانی و عصبی شود. محققان معتقدند اگر پوست به طور طبیعی دو سال بعد از کاهش وزن به حالت طبیعی بازنگشت، عمل جراحی ممکن است تنها گزینه اصلاحی باشد.

عضلات تان از دست می رودوقتی خیلی زود می خواهید خودتان را برای عروسی خودتان یا دخترخاله تان لاغر کنید، فکر نکنید با این کار فقط چربی هایتان را از دست می دهید بلکه با توجه به مطالعاتی که به تازگی منتشر شده کاهش وزن سریع می تواند به کاهش قابل توجه توده های بدون چربی بافت های عضلانی و استخوان بینجامد. همین کاهش می تواند منجر به کندی سرعت سوخت و ساز بدن شده و اثرات سوئ دیگری را در زمان توقف رژیم غذایی به دنبال داشته باشید.

موهایی که دیگر نداریدممکن است شما بیش از 50درصد از موهای طبیعی خود را از دست بدهید. این اتفاق به این دلیل می افتد که موها برای رشد به پروتئین نیاز دارندو با رژیم های مختلف ممکن است پروتئین به اندازه کافی به بدن نرسد و هورمون های استرس افزایش پیدا کندبنابراین باید اطمینان حاصل کنید برنامه رژیم غذایی تان آهسته و پیوسته و البته به اندازه کافی پر پروتئین است.

مراقب سنگ کیسه صفرا باشیدیکی از شایع‌ترین عوارض جانبی از دست دادن سریع وزن ایجاد سنگ کیسه صفراست و این به دلیل کلسترولی است که در آن تشکیل می‌شود.

کبد‌تان مشکل‌ساز می‌شوددر حالی که بیماری کبد چرب با چاقی همراه است کاهش وزن سریع هم می‌تواند باعث صدمه به کبد شود. شاید این موضوع مربوط به تغییرات ناگهانی باشد که در اسیدهای چرب بعد از کاهش وزن به وجود می‌آید.

 خطر دیابت در راه استبرخی مطالعات نشان داده است افرادی که دچار کاهش وزن سریع می‌شوند احتمال دارد در آینده گرفتار بیماری دیابت شوند.در پاسخ به استرسی که کاهش وزن در شما ایجاد می‌کند ممکن است تعادل انسولین شما از بین برود و بدن پاسخی منفی نشان دهد چون سعی می‌کند برای اجتناب از عوارض جانبی بدن را سالم نگه دارد.

 سرگیجه می‌گیریددر کاهش وزن به دلیل اینکه فشار خون پایین می‌آید احتمال سرگیجه و سقوط هم وجود دارد. اگر فشار خون‌تان خوب است و در حال مصرف داروهای ضد فشار خون بالا برای کنترل آن هستید باید قبل از شروع هر برنامه کاهش وزن شدید با پزشک مشورت کنید.

 هر چند در مرحله‌ای که وزن اصلی را از دست می‌دهید کاهش فشار خون غیر‌طبیعی نیست اما در مراحل بعد باید سطح فشار خون‌تان دوباره به حد طبیعی برسد در غیر این‌ صورت مشکلات پزشکی در انتظارتان خواهد بود.

رژیم غذایی درست باید سه خصوصیت داشته باشد؛ یکی اینکه رژیم غذایی باید متنوع باشد؛ یعنی تمام گروه‌های غذایی در آن وجود داشته باشد،

 دوم اینکه تعادل داشته باشد به این معنا که تنوع گروه‌های غذایی در یک نسبت متعادل قرار داشته باشد که نیازهای بدن فرد برآورده شود و سوم اینکه تناسب داشته باشد،

 یعنی مقدار مصرف باید با جثه فرد، میزان فعالیت و نوع زندگی‌اش هماهنگ شود. این مناسبت باید به نحوی باشد که فرد در هر هفته بین نیم تا یک کیلوگرم وزن کم کند.

رژیم‌هایی که انواع دارو، جوشانده و. . . را پیشنهاد می‌کند، سطح سلامت فرد را به هیچ‌ عنوان ارتقا نمی‌دهد، در حالی که منظور و هدف اصلی از کاهش وزن بالا بردن سطح سلامت افراد است. به دنبال این سلامت است که اندام مناسب‌تر هم خود به خود حاصل می‌شود.

 

 

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه