بنظرتان کتابی که بیست و پنج بار چاپ شده را میشود نخواند؟

2 192

 

نسیم بهار نارنج

ما باغچه کوچکی داشتیم. وگل های کوچکی که باغبان برای آن آفریده بود.

ما گل های کوچکمان را آب می دادیم ، کنار باغچه می نشستیم ، علف ها را از ریشه بیرون می آوردیم و دور می انداختیم .درختان را می گفتیم که سایه بردارند و آفتاب را بگذارند که بر گل های کوچک ما بتابند.

 اما گل ها از یاد بردند که باغبان، آنها را کوچک آفریده است. سر کشیدند و بلند شدند. ما نتوانستیم با گل ها  بجنگیم . ما نتوانستیم آنها را از خاک جدا کنیم. آنها ریشه هایی یافتند که ده سال خاکِ نمناکِ باغ را مکیده بودند.

گل ها از درخت های بلند و سایه بان های کوچک برگ نترسیدند. گل ها از آنکه باغچه کوچک است ، باغ کوچک است و دنیا کوچک تر از همه ی آنهاست نهراسیدند .

و روزی از راه رسید که گفتن باغچه را بیل بزنند و مثل تمام حیاط آنجا را هم سنگ بگذارند .

ما نباید بگذاریم که آنها باغچه ی ما را خراب کنند. اما اگر یک روز باغبان واقعاً بخواهد این گل ها را از بین ببرد، ما باید آنها را برداریم و از اینجا برویم. همه جای زمین برای گل های ما خاک هست و مِهر در خاک، روییدنی ست .

باید برویم یک خانه چوبی کنار رودخانه بسازیم، آنجا که جنگل و دریا با هم کنار می آیند . با چوب های خشک یک کتابخانه کوچک درست کنیم . می توانیم همه ی کتاب هایی را که دوست داریم داشته باشیم. و شب ها بیدار می نشینیم و با هم از سنگ فرش کوچه های تنگ، از گِلاب جاری زمستان ها و از نسیم بهار نارنج های شهری که سال ها ساکن آن بودیم سخن خواهیم گفت .

تو باید زندگی در دشت، در دریا و در کنار تنها پنجره ی روشن روز را بیاموزی. آسمان را چون ستارگان و موج را، خطیر، جوشان، کف آلود و وحشی بیاموزی .

بیا برویم به چمخاله، همانجا زندگی کنیم . تو به آواز گرگ ها عادت می کنی.

اما گرگ ها جام شب را شکستند و تو می ترسیدی. باران شب و روز فرو می ریخت و زمین ها گل می شد و تو می ترسیدی .

باری است که ترس، مغلوب خواهد شد و صدای آواز مرد رهگذر در آن سوی باغ های بهار نارنج می میرد . فردا نارنج ها از آن سوی نرده های چوبی خواهند گریست .

 

برگرفته از کتاب ” بار دیگر شهری که دوست می داشتم “

اثری ماندگار از نادر ابراهیمی

79450

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه

 1. فرزانه پیکی در
  1
  0

  سلام بدندید عزیز . ممنون از برنامه خوب تون ی موقعها میشه تا لینگ رو باز میکنی تا ببینی سوال چیه . میزنه شما به سوال اشتباه جواب دادید . اشکال در چیه درصورتی که هنوز سوال دیده نشدهد. ممنون از زحماتتون .

  • 0
   1

   سلام
   برای برطرف کردن این مشکل چند پیشنهاد به شما می دهیم:
   1مرورگر گوشی اتون رو آپدیت کنید
   2 برای باز کردن لینک سوال از مرورگر دیگه ای مثل کروم استفاده کنید
   3آدرس لینک سوال رو کپی و مستقیما با مرورگر کروم باز کنید
   4دیتای خط یا وای فای(هر دریچه ای که به وسیله اون به اینترنت متصل هستید) رو خاموش کنید و بعد از چند دقیقه روشن کنید و سپس لینک رو باز کنید
   5 اگر از به روز بودن مرورگرتون اطمینان دارید صفحه رو چند بار رفرش کرده ،خارج بشید و مجددا باز کنید
   امیدواریم که مشکل با این پنج پیشنهاد حل شده باشه اما اگر باز هم با مشکل مواجه بودید در قسمت تماس با ما( در نوار بالای سایت موجود است) مشکلتون رو مطرح کنید، کارشناس فنی مربوطه پیگیر خواهند بود.

قرار دادن یک دیدگاه