از راهی صعب العبور به جاودانه بابک می رسید!!!

89 540

قلعه بابک دژی به استقامت ایران

قلعه جمهور معروف به دژ یا قلعه بابک در حدود سه‌ کیلومتری شهرستان کلیبر و در بالای کوهی به ارتفاع ۲۳۰۰ متر قرار دارد این قلعهٔ که در زمان ساسانیان ساخته شده و نام خود را از اسم بابک خرمدین، رهبر مقابله با مهاجمین عرب تا سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.از هر طرف توسط دره‌ های عمیقی با 400 تا 600 مترعمق احاطه شده از این رو نزدیک شدن وسایل قلعه کوب، منجنیق و آتش افکن به این قلعه تقریباً ناممکن بود و تنها از یک سو راهی باریک و صعب العبور جهت دسترسی به این قلعه وجود دارد.

به عبارتی قبل از رسیدن به دروازه قلعه بابک و ورود به بنای مستحکم دژ باید از معبری عبور کرد که به صورت دالانی است و از سنگ‌های منظم طبیعی شکل گرفته و تنها گنجایش عبور یک نفر را دارد و دو نفر به سختی می‌ توانند از آن بگذرند.

2

این قلعه تاریخی که به نام های قلعه بابک، دژ بابک، بذ و قلعه جمهور هم معروف است دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرم‌دین بوده است که در هنگام قیام بر علیه دستگاه خلافت عباسی به عنوان پایگاه نظامی و سیاسی مورد استفاده بابک خرم دین قرار گرفت.

بابک بزرگترین سردار ایرانی و باعث افتخار ما ایرانیان است که به دست اعراب با بی رحمی به قتل رسید در زمانی که ایران به دست اعراب افتاد ظلم های بسیاری به مردم میشد تا جایی که ایرانیان حق نداشتند با زبان فارسی سخن بگویند برای اطلاعات بیشتر می توانید کتاب دو قرن سکوت استاد زرین کوب را مطالعه نمایید در چنین زمانی که فشار بر مردم ایران زمین به انتها رسیده بود بابک ظهور کرد قهرمانی نامی از دل ایران زمین که متاسفانه شاید کمتر نام او را شنیده باشید.

b1-4

 

بنای دژ که دو طبقه و سه طبقه است پس از ورودی قرار گرفته است و پس از آن تالار اصلی وجود دارد که اطراف آن را هفت اطاق فرا گرفته است، اطاق هایی که به تالار مرکزی راه دارند. در قسمت شرقی دژ اطاق ها و آب انبارها ساخته شده است؛ سقف آب انبارها با طاق جناغی و گهواره ای استوار شده اند. محوطه داخلی آنها نیز به وسیله نوعی ساروج غیر قابل نفوذ گردیده و به هنگام زمستان از برف و باران پر شده و در تابستان و هنگام مضایق و محاصره ها از آب آنها استفاده می شده است. در سمت شمال غربی دژ پلکان هایی سرتاسری وجود داشته که اکنون ویران شده و قسمت هایی از آن بیرون خاک است و تنها راه صعود به بخش های مرتفع تر بناست.

 

در مورد اشیا و ابزاری که از قلعه بابک به دست آمده باید گفت که نخستین اشیا بدست آمده سفالینه های منقوش و لعاب خورده بود که یک دوره استقرار تا اوایل قرن هفتم هجری را نمایش می داد. همچنین تعدادی سکه های مسی کشف شدند که برخی از آنها به علت ساییدگی و زنگ خوردگی فراوان غیر قابل خواندن است و در بین این سکه ها برخی مربوط به اتابکان آذربایجان و هزارسیبان (قرون ششم و هفتم هجری) هستند.

babak8

قلعه بابک در ۹ رمضان ۲۲۲ ه ق/۱۵ آگوست ۸۳۷ بدست نیروی‌های افشین فتح و ویران شد.همانطور که میدانید افشین سردار خائن ایرانی بود که به بابک و ایران خیانت کرد و باعث اسیر شدن بابک و بعد از آن مرگش شد.
قلعه بابک در سال 1345 با شماره 623 در لیست آثار ملی، تاریخی و فرهنگی ایران ثبت شد و مرمت آن از سال 1376 توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی آغاز شد.

بابک خرمدین شیرمردی از دیار نیکان

بابک خرم دین بابک خرم دین بزرگ مرد اصیل ایرانی، شیرمردی که ۲۲ سال در برابر تجاوز ننگین اعراب به خاک ایران، مردانه مقاومت و ایستادگی کرد و در نهایت با نیرنگ از پا در آمد.

از جنبش های دیگر ایرانیان در برابر اعراب می‌‌توان به مازیار از مازندران، ابومسلم خراسانی و یعقوب رویگر(یعقوب لیث صفاری) از سیستان اشاره کرد. تلفظ نام بابک به زبان فارسی میانه پاپک بود که به معنای پدر جوان است. خلیفه تازیان به مدت بیست و دو سال سپاهیان فراوانی را برای سرکوب بابک ایرانی گسیل داشت و سرانجام با همکاری یک ایرانی تبار بنام افشین، اعراب بر خرمدینان ایرانی چیرگی یافتند. و او را به سامَرّا نزد خلیفه بردند.

خلیفه معتصم دستور داد تا بابک را سوار بر فیل کردند و در شهر بگردانند و در روز پنجشنبه دوم صفر سال ۲۲۳ با بودن امان نامه‌ای که به او داده بودند به دستور خلیفه او را تکه تکه کرده و کشتند.

پاپک خرمدین انسانی بود آزاده که برای مردمش جنگید  و با افتخار مرد .ولی افسوس و صد افسوس که هم اکنون کمتر کسی بابک را می شناسد .بابک و انسان های بزرگ مثل اون هرگز نباید در لابه لای تاریخ گم شوند صدها سال از مرگ سربلندی آمیز این انسان آزاده می‌‌گذرد.در دامنه ساوالان بدنیا امد در دآنها جاودانه اند و این وظیفه ماست که برای جاودانه تر شدنشان آن ها را بشناسیم .

HamMihan-2015902115662713571437719059.7121

در حافظه ی سرزمینم نام تو جاودانه باد! 

اشتراک گذاری

۸۹ دیدگاه

 1. 1
  0

  سلام …من جواب صحیح دادم و سه کد دریافت کردم ممنون بابت تمام زحمات شما .. با خواندن تمام نوشته هاتون در راهنمایی بسیار چیزهای زیادی یاد میگیرم …سپاس…
  فقط من متاسفانه مدتیه گوشیم مشکل پیدا کرده و فعلا برام مقدور نیست گوشی دیگری تهیه کنم اگر در قرعه کشی برنده شوم و شما تماس بگیرید و من بخاطر این مسئله نتونم جواب بدم چی میشه؟؟؟

 2. [جمشید گرمرودی در
  1
  0

  . تلفظ نام بابک به زبان فارسی میانه پاپک بود که به معنای پدر جوان است….خودتان جواب صحیح را که اعلام کردید فبول ندارید …..چند بار باید این سیستم جواب را غلط به حساب بیاره ارزش کارتان کم میشه

 3. 0
  3

  با نهایت احترام شما در سؤال مسابقه یه گزینه گذاشتید که یک گرینه دوبار نوشته شده یعنى پدر جوان که دوبار آمده ! معنى بابک هم پدر کوچک میشود . در گزینه اول نوشتید پدر کوچک در گزینه سوم هم نوشته اید پدر کوچک که متأسفانه در جواب گزینه سوم که همون گزینه اول هست پاسخ را نادرست اعلام کردید . لطفاً اطلاعات عمومى خود را افزایش دهید و مردم را سرکار نگذارید . ممنون

  • 3
   0

   دوست گرامی
   مسلما در طرح سوال گزینه هایی نزدیک به هم نیز وجود خواهد داشت
   از شما انتظار داریم با دقت بیشتری سوال را خوانده و ببینید آیا واقعا دو گزینه هم سان است؟
   طرح سوالات با دقت صورت میگیرد
   امیدواریم منصفانه نسبت به رفتار خود با ما برخورد کنید

 4. محسن مالک در
  7
  0

  با سلام و تشکر از شما
  خدمت هموطنان عزیزم عرض کنم
  با تندی های و هوی هیچی درست نمیشه
  با منطق و آرامش سعی کنیم تاریخ واقعی
  و افتخارآفرین سرزمینمونو مطالعه و با
  اشتراک گذاری با دیگر هموطنان عزیز
  کم کم فرهنگ اصلی و اصیل ایرانیمونو
  برقرار و پاینده کنیم.
  موفق باشیم.

 5. 10
  0

  با اون کسی که گفت چرا درمورد این کوروش باباک و داریوش و…. فیلم ساخته نمیشه ما ایرانیا یاد گرفتیم فقط در مورد امام حسین حضرت محمد{ص} 200تا فیلم بسازیم اتفاقا خوب من مخالف نیستم وقتی میبینم که تو کل تاریخ دنیا نگاه کنی کوروش داریوش و باباک و … نیست مثل این دلم میسوز که تو مملکتیم که واسه ساختن این فیلما مجوز نمیده بخوانم بذارن اجاز پخشش وزارت فرهنگ ارشاد نمیده نمیدونم چرا خیر سرشون ما ایرانیم اونام ایرانین ما ایرانی یاد گرفتیم کسی که به ما بدی کنه هواشو داشته باشیم مثل عراق و کشورهای عربی همینا بودن تو جنگ پدر مارو در آوردن ولی کوروش داریوش بابک چکار کردن خدمت کردن ما چکار کردیم نامی ازشون حتی تو برنامهای تلوزیونی نمیبریم انگار کوروش داریوش چه بدی کردن به ایران که دولت با اینا مخالف ما ایرانیم نه عرب اینو همیشه یادتون باشه ولی خواهشا بذارید متنم تو سایت باشه هرکی با نظر من موافق بود یه دست سوتو هورا بکش و نظر بده خخخخخخخ

 6. مهدي رضواني در
  1
  1

  واقعا که خودتون توی راهنمائیاتون اینو مینویسید (تلفظ نام بابک به زبان فارسی میانه پاپک بود که به معنای پدر جوان است. ) بعد که ما جواب میدیم میگه (متاسفانه شما به سوال امروز پاسخ اشتباه داده اید)یعنی این کار چه معنی میده منو باش که وقتمو تلف میکنم تاجایی که بتونم تبلیغ میکنم که برنامتون کلاهبرداریه نکنید آقا یا خانم با این مردم ساده اینقد بازی نکنید درست نیست والا این جمله رو من از تو خود راهنمائی خود این سوال کپی کردم (تلفظ نام بابک به زبان فارسی میانه پاپک بود که به معنای پدر جوان است. )

   • 1
    0

    دیگه خر که نیستیم! منم گزینه درست را زدم سیستم گفت غلط جواب دادی و فقط 1 کد بهم داد. با چندین سیستم و شماره موبایل دیگه هم تست کردم بازم پیغام پاسخ اشتباه میاد. جالب توجه اینکه به هر 4 گزینه سیستمتون میگه جواب اشتباه است وبرای هر 4گزینه هم فقط 1 کد دریافت کردم!
    خوب وقتی اینهمه آدم میگن سیستمتون امروز مشکل داره لابد داره دیگه!

  • 0
   0

   سلام داد اش خونه خودتو کثیف نکن بعدم پس من چرا زدم گفت آفرین درست انتخاب کردی حالا ماله تورو نمیدونم چرا زد اشتباه لابد ایراد ربات بود ولی خدایش خیلی مطالب باحالی میذاری بعدم کدوم کانالی مثل اینه تو ایران به این خوبی داریم که چیزای باحال مشتی بذار اگه بود سلام مارم بهش برسون بخدا خخخخخخخخ

 7. میثم پژوهش در
  1
  0

  به نظرم دو نکته رو نباید فراموش کرد، اول اینکه در طول تاریخ، ایران موقعی دچار شکست شده و سرداران و دلاوران و شیردلانش از دم تیغ گذشتند که یک ایرانی بهشون خیانت میکرده. میخوام بگم ما از خودی بیشتر آسیب دیدیم اما تا پای جان با بیگانه مقابله کردیم. دومین نکته که مهمه اینه که بزرگ مردانی مثل بابک با اصل آیین صلح و رحمت و همنوع دوستی انسان مخالفتی نداشتند. بلکه تیغ به روی بیگانه ای کشیدند و سینه در برابر بیگانه سپر کردند که با نام اسلام اما نژاد پرستانه ایران و فرهنگ اصیل ایرانی را تحقیر میکردند.

  • 1
   0

   آقای پاپک احترام بگذارید به نژادها دینتون !؟
   همه ی اعراب که اینجوری میستن داری بلغور میکنید همین خودتون رعایت نکردین و توهین آمیز حرف میزنید
   اول فکر کنید بعد بگید و بنویسید بوق بزنید؟!؟باتشکر از برنامه و مطالب خوشطیزتون و مفید.بدندید دوستت داریم!!
   “”Ali.n6040″”

  • 0
   0

   سلام
   برای برطرف کردن این مشکل چند پیشنهاد به شما می دهیم:
   1مرورگر گوشی اتون رو آپدیت کنید
   2 برای باز کردن لینک سوال از مرورگر دیگه ای مثل کروم استفاده کنید
   3آدرس لینک سوال رو کپی و مستقیما با مرورگر کروم باز کنید
   4دیتای خط یا وای فای(هر دریچه ای که به وسیله اون به اینترنت متصل هستید) رو خاموش کنید و بعد از چند دقیقه روشن کنید و سپس لینک رو باز کنید
   5 اگر از به روز بودن مرورگرتون اطمینان دارید صفحه رو چند بار رفرش کرده ،خارج بشید و مجددا باز کنید
   امیدواریم که مشکل با این پنج پیشنهاد حل شده باشه اما اگر باز هم با مشکل مواجه بودید در قسمت تماس با ما( در نوار بالای سایت موجود است) مشکلتون رو مطرح کنید، کارشناس فنی مربوطه پیگیر خواهند بود.

   • 0
    1

    تمام موارد موبه مو اجرا شد ولی کماکان سیستم شما هم پاسخ صحیح را میگه اشتباه است و هم سه گزینه دیگر را و فقط 1 عد به دلیل پاسخ غلط میدهد. بهتر است مسئول فنی شما سایتتان را بررسی کند!
    از سیستم اندروید و ویندوز و با سه مرورگر مختلف و از 2 نوع ارتباط اینترنتی استفاده شد که نتیجه همان است که در بالا ذکر کردم

 8. 3
  2

  به احترام مازیار یه دانشگاه به اسمش توی شهرستان نور استان مازندران بنا کردن,واقعا ما ایرانی ها هیچی از بزرگ مردان سرزمینمون نمیدونیم یه جور درموردشون بهمون گفتن که انگار اینا افسانه هست و رشادت های دروغی اعراب واقعیت,خدا این ملت رو از بیگانه پرستی رها کنه

   • 0
    0

    بدندید عزیز لطفا جواب عاقلانه بدهید. اگر واقعا بعضی امروز 6 کد گرفتن و با یک شماره موبایل به سیستم شما وصل شدن، مطمئن باش چه با دسک تاپ و چه با گوشی و چه با چندین براز هم که وصل بشن سیستم بهشون میگه که قبلا به سوال پاسخ داده اند! مگر اینکه کرمی چیزی توی دیتابیس سایتتون افتاده باشه!

    لطفا الکی نگو اونایی که که امروز 6 کد گرفتن! یه بار با کامپیوتر جواب دادن و یه بار با گوشی. جیگر آدم خنده اش میگیره. تازه گیریم اصلا به فرض محال جوابی که شما به این دوستمون دادی درست باشه! اینکه دیکگه بد از بدتره!… یعنی سیستم پاسخ دهی سایتتون یه باگ گنده به اندازه خوده بدندید داره 🙂

  • 2
   1

   داداش جان ، ترک و فارس نداریم ، بابک به خاطر ایران ، به خاطر مردم ، به خاطر آزاده خواهی و به خاطر رشادتش قیام کرد!!!!!!!
   نگو که این فارسه به خاطر اون میگه، نه من خودم ترکم و بچه تبریزم ، ولی لطفا رشادت بابک رو به حساب ترک و فارس نذار!!!!!

 9. 1
  0

  اصلا سوالتون اشتباهه! کجای متن درباره معنی عامیانه بابک گفته؟؟ تو این متن که فقط یه جا گفته بابک به زبان میانه پاپک گفته میشده به معنی پدر جوان! که زدید متاسفانه جواب شما اشتباه است!!
  واقعا مسخره ست!!

 10. 1
  1

  نتیجه نظر سنجی شما تا الان ۷۴ درصد هورا ۲درصد بیخیال کامل ۳ در صد (واقعا)که اونم بی خیال هستن ۱ درصدم گفتن خنده دار یعنی چی یعنی مردم ایران به کاری که عرب ها با قهرمانشان مردمشان تاریخشان کردن میگن هورا من واقعا باور نمیکنم این همه بی غیرتی و بی اهمیتی باشه به همین دلیل فکر میکنم مشکل در واقع تو نوع پرسیدنه سواله،اکثر مردم تو درک سوال شما و اینکه چه جوابی باید بدن فکر میکنم دچار مشکل هستن بنابراین لطف کنین برای هر سوال اینطور بپرسین که (((عکس العمل شما به کاری که عرب ها با ایرانیان و رهبرش بابک خرمدین کردن چیه؟)))شاید اینجوری این نتیجه شرم آور اصلاح بشه،هر چند که مرض بی تفاوتی و بی اهمیتی گویا مدتهاست به دل مردم نفوذ کرده

 11. سعیدرضانصر در
  1
  0

  سلام
  سلام به ایران وایرانی دوست وهمه کسانی که برای ایران
  تعصب داشته ودارند
  روح شیرمردانی که نیستندشاد
  ودرودبر عزیزانی که برای ایران وایرانی سینه سپرمیکنند
  یامینویسندومردم راآگاه میکنند

 12. 2
  1

  عزیزان ایران مادارای تنوع اقلیمی واقوامی وگویش های متفاوتی ست،اماهمه ازگذشته تاحال به یک سرزمین متعلق هستندواین کوته فکریست اگرکسانی دراین درسرزمین خودراجدابدانند،برادران عرب زبانهای ایرانی بسیاری بودندکه درجنگ اخیر علیه عربهای متجاوزجنگیدند،من میپرسیدم مگرهمزبان هم نیستید،میگفتندهستیم اماآنها برای مهمانی به خاک ماایران نیامدندبلکه متجاوزندوالبته ازجای جای خاک این سرزمین ازهمه اقوام وقشرهابرای بیرون راندن متجاوزان به جبهه هاشتافتند، بسیاری شهیدهم شدند،تاریخ سرزمینم ایران شاهده بسیاری ازاین صحنه هابوده،شایددرطول تاریخ سرزمن مازخم های زیادی بر پیکرش خورده،اماپاینده واستوارخودرابه نسل های آینده نویدمهروآزادی میدهد،وظیفه ما ست که تاریخ سرزمین نمان رادرست مطالعه کنیم ودرحفظوصیانت ازجای جای این خاک بااتحادتلاش کنیم وبه به نسل های بعد تحویل دهیم باشدکه مادرصفحات تاریخ امانت دارخوبی باشیم،،،،
  سپاس

 13. داریوش لندی در
  1
  1

  سلام من با اینکه پاسخ صحیح دادم و نوشتم به معنای پدر جوان باز سیستم شما گفت که جواب رو اشتباه داده ام اوندفعه هم پاسخ صحیح دادم سیستمتون گفت اشتباهه ،اولا که از روز اول که کانال شما راه افتاد من هر روز به سوالهای شما پاسخ دادم و همه هم صحیح بوده تا الان دوبار هست که سیستمتون به مشکل میخوره و جواب درست رو میگه اشتباهه ،من تا امشب شاید نزدیک پونصد نفر رو چه از فامیلم چه از دوستانم و آشناهام و حتی ده تا گروه دارم تمام بچه های گروه هام رو عضو کانال شما کردم،اما از این به بعد نه دیگه توی مسابقتون شرکت می کنم و نه هم انتظار جایزه دارم چون الان دو باره که پاسخ صحیح منو میگه اشتباهه و حتی ایمیل هم بهتون زدم ترتیب اثر ندادید ،تا اینجا هم هر چه فعالیت واستون کردم خوش حلالتون اما دیگه نمیکنم تبلت که گیرم نیومد هیچ دارم اذیت هم میشم و سیستمتون مشکل داره این روش جایزه دادن هم صحیح نیست شما باید ببینید افراد چه فعالیتی برای شما می کنند و چه کسانی مدام در مسابقه شما شرکت می کنند و کانالتون رو واسه دیگران ساجست می کنند اونها در اولیت باشند،خب شما منی رو که الان بالای پونصد نفر رو عضو کانالتون کردم و تمام پستاتون رو هر روز در گروههام به اشتراک میزاشتم و هر روز هم پاسخ مسابقتون رو میدادم به من تبلت تعلق نمیگیره اما اون کسی که شاید فقط یک بار اونهم به صورت گذری توی مسابقه شرکت کرده رو برنده اعلام می کنید و تبلت رو هم که برد شاید اصلا کانالتون رو هم دلیت کنه!! من با این وضعیت دیگه کاری به کار کانال شما ندارم واقعا خسته شدم از بس هم تبلیغ کردم و هم اینکه الان دوباره پاسخ صحیح منو میگه اشتباهه! موفق باشید.

  • 1
   1

   سلام
   برای برطرف کردن این مشکل چند پیشنهاد به شما می دهیم:
   1مرورگر گوشی اتون رو آپدیت کنید
   2 برای باز کردن لینک سوال از مرورگر دیگه ای مثل کروم استفاده کنید
   3آدرس لینک سوال رو کپی و مستقیما با مرورگر کروم باز کنید
   4دیتای خط یا وای فای(هر دریچه ای که به وسیله اون به اینترنت متصل هستید) رو خاموش کنید و بعد از چند دقیقه روشن کنید و سپس لینک رو باز کنید
   5 اگر از به روز بودن مرورگرتون اطمینان دارید صفحه رو چند بار رفرش کرده ،خارج بشید و مجددا باز کنید
   امیدواریم که مشکل با این پنج پیشنهاد حل شده باشه اما اگر باز هم با مشکل مواجه بودید در قسمت تماس با ما( در نوار بالای سایت موجود است) مشکلتون رو مطرح کنید، کارشناس فنی مربوطه پیگیر خواهند بود.

 14. داریوش لندی در
  0
  0

  سلام من با اینکه پاسخ صحیح دادم و نوشتم به معنای پدر جوان باز سیستم شما گفت که جواب رو اشتباه داده ام اوندفعه هم پاسخ صحیح دادم سیستمتون گفت اشتباهه ،اولا که از روز اول که کانال شما راه افتاد من هر روز به سوالهای شما پاسخ دادم و همه هم صحیح بوده تا الان دوبار هست که سیستمتون به مشکل میخوره و جواب درست رو میگه اشتباهه ،من تا امشب شاید نزدید پونصد نفر رو چه از فامیلم چه از دوستانم و آشناهام و حتی ده تا گروه دارم تمام بچه های گروه هام رو عضو کانال شما کردم،اما از این به بعد نه دیگه توی مسابقتون شرکت می کنم و نه هم انتظار جایزه دارم چون الان دو باره که پاسخ صحیح منو میگه اشتباهه و حتی ایمیل هم بهتون زدم ترتیب اثر ندادید ،تا اینجا هم هر چه فعالیت واستون کردم خوش حلالتون اما دیگه نمیکنم تبلت که گیرم نیومد هیچ دارم اذیت هم میشم و سیستمتون مشکل داره این روش جایزه دادن صحیح نیست شما باید ببینید افراد چه فعالیتی برای شما می کنند و چه کسانی مدام در مسابقه شما شرکت می کنند اونها در اولیت باشند،خب شما منی رو که الان بتلای پونصد نفر رو عضو کانالتون کردم و تمام پستاتون رو هر روز در گروههام به اشتراک میزاشتم و هر روز هم پاسخ مستبقتون رو میدادم به من تبلت تعلق نمیگیره اما اون کسی که شاید فقط یک بار اونهم به صورت گذری توی مسابقه شرکت کرده رو برنده اعلام می کنید و تبلت رو هم که برد شاید اصلا کانالتون رو هم دلیت کنه!! من با این وضعیت دیگه کاری به کار کانال شما ندارم واقعا خسته شدم از بس هم تبلیغ کردم و هم اینکه الان دوباره پاسخ صحیح منو میگه اشتباهه! موفق باشید.

  • 1
   0

   سلام
   لندنی چه خبره بیخیال برادر زمان قدیم جهالت زیاد بود ظلم و خیانت زیاد مثل ماست میفروختن و میکشتن
   الان و امروزه عصره تکنولوژی و دنیای مجازی زیاد شدهو علم و اطلاعات عمومی دلیل بر منطق و اسناد واقعی خیلی دروغا آشکار و خیلی خرافات بر کنار شده و رفع شده خداراشکرت !!؟
   ولی الان هر بلای سرمون میات خودمون ایرانیا سره خودمون در میاریم همه کشورها و نژادها با هم خوبن
   بجز آریای اسمش بد در رفته! خب چرا؟خودمون بر خودمون دشمن تراشی میکنیم ?بیخیال بیاین همه دست تودست هم بدیمو متحد باشیم و یک کلام باشیم
   انسان باشید و محترمانه زندگی کنید?
   باتشکراز شما
   Ali.n

 15. یه ایرانی در
  3
  2

  آقای ترک شما چرا اینجوری هستین واقعا؟ حتی اگر هم ترک بوده به هر حال ایرانی بوده و همه ما ایرانی هستیم ترک و لر و عرب و کرد و فارس فرقی نداره این تعصب زشت و اشتباه و کنار بگذارید اخه تا کی نادون بودن و میخوایید ادامه بدید بعد میگید چرا برامون جک میسازن واسه همین حرفاتونه دیگه غیرت آذریها همیشه ثابت شده ولی آدمای فرو مایه ای مثل شما اسم ترک ها رو خراب کردن ….. لطفا کمی تامل کنید بعد حرف بزنید…

 16. یه ایرانی در
  1
  3

  آقای ترک شما چرا اینجوری هستین واقعا؟ حتی اگر هم ترک بوده به هر حال ایرانی بوده و همه ما ایرانی هستیم ترک و لر و عرب و کرد و فارس فرقی نداره این تعصب زشت و اشتباه و کنار بگذارید اخه تا کی نادون بودن و میخوایید ادامه بدید بعد میگید چرا برامون جک میسازن واسه همین حرفاتونه دیگه غیرت آذریها همیشه ثابت شده ولی آدمای فرو مایه ای مثل شما اسم ترک ها رو خراب کردن ….. لطفا کمی تامل کنید بعد حرف بزنید

 17. 3
  0

  این همه اعراب به ما ظلم کردند اخرش چی شد،اخرش شد همین میبینید.
  دینمون عربی،زبانمون عربی،عبادت کردنمون عربی( اخه مکه خدا فقط زبون عربی بلده که ما باید با عربی باهش درد دل کنیم،یا ازش تشکر کنیم)،اخه عرب پرستی تا کی؟ همه ی قهرمانامون شدن عرب،اون وقت قهرمانان خودمون رو حتی به اسم هم نمیشناسیم. ای خداااااا… .

 18. 0
  0

  سلام
  عزیزان مطالب کاملا درست است وبابک شیر سردار ایرانی بود لطفا کتاب دوقرن سکوت رامطالعه کنیدچراکه سرداران زیادی درطول تاریخ برای ایران جنگیدندمثل زپیرام سردار سپاه خسروپرویزساسانی که ترس نامش کسی به مرزهای ایران زمین خیال باطل نمیکردومتاسفانه بانیرنگ خودی از پای درآمد،این سرداران باهر اهلیتی بنام ایران جنگیدند و هرگزخودرا مختص اقلیتی ندانستند،تارخ ایران کهن سرشار از ناگفته هاست،،،،
  سپاس فراوان ازبدندید

قرار دادن یک دیدگاه