شیر ایرانی کجایی؟ 

44 1,515

شیر ایرانی(Panthera Leo Persica) 

متاسفانه این گربه ی باشکوه حدود 50 الی 60 سال پیش، برکت وجود خود را از خاک ایران گرفت. شیر ایران که نماد هویت، ملیت، دین و زینت بخش پرچم عزیز کشورمان بود، امروزه در جهان با نام علمی شیر هندی(Panthera Leo Indica) شناخته می شود و این نشانه ی بی توجهی ما به میراث کشورمان است. نشانه ی اینکه تاریخ و فرهنگ کشورمان برای ما ارزش ندارد.

مشخصات:

250px-Bristol.zoo.lion.yawns.arp 
موها کوتاه، رنگ بدن زرد و بدون لکه یا نوارهای راه راه است. شیر نریال نسبتاً کوتاهی (در مقایسه با زیر گونه آفریقایی ) با موهای سیاه وزرد دارد. دم شیر ایرانی بلند با دسته ای از موهای سیاه در انتهای آن است. تا سال ۱۳۲۲ ، دسته های ۲ تا ۵ تایی شیر ایرانی در بیشه زارهای جنوب شوش دیده می شده است. ولی از سال ۱۳۲۱ خورشیدی که آخرین شیر ایرانی در شمال غربی دزفول شکار شده است ، اطلاعات دیگری مبنی بر مشاهده این حیوانات ثبت نشده است. اگر چه بواسطه شکار ، طعمه های مسموم ، قطع درختان جنگلی و… اکثر زیستگاههای طبیعی شیر ایرانی در ایران از میان رفته است اما زیرگونه ای از آن همچنان در قرق جنگلی « گیر» در شمالغربی هندوستان به حیات خود ادامه می دهد. 
متاسفانه شیر ایرانی که نقش آن زمانی نماد هویت ملی و زینت بخش پرچم کشور ایران بوده است امروز چنان از سوی ایرانیان با بی مهری مواجه شده است که علاقمندان شیر در هندوستان به خود اجازه داده اند تا نام علمی شیر ایرانی را از Panthera Leo Persica به شیر هندی Panthera Leo Indiaca تغییر دهند.

هم اکنون تنها از این گونه ی شیر، حدود 300 قلاده در قرق جنگلی گیر در کیتاور هندوستان زندگی می کنند

شیرهای ایرانی که در شمال آفریقا و جنوب شرقی اروپا می زیستند، 100 سال بعد از میلاد منقرض شدند. شیرهایی هم که در غرب و جنوب غربی آسیا قرار داشتند، حدود 60 سال پیش به کلی منقرض شدند. به دلیل کم بودن شیرهای آسیایی و محدود بودن قلمروشان، آنها کاملا شناخته شده نیستند و بسیاری از رفتارهای آنان را بر حسب رفتار شیر آفریقا میسنجند..

در حدود یک قرن پیش جنگل های اطراف رودخانه های کرخه، دز و کارون، بوته زارها و علف زارهای شرق خوزستان از مسجدسلیمان به طرف رامهرمز، نواحی جنوب و جنوب غربی زاگرس و مناطق نزدیک به آب خوزستان، نیزارها و دشت های شرقی استان بوشهر و مرغزارهای غرب و جنوب غربی استان فارس به خصوص کازرون و دشت ارژن، میزبان شیرهای بااصالت ایرانی بوده اند. به طور کلی قلمرو شیر ایران به صورت نواری از جنوب لرستان تا جنوب استان فارس و به موازات کوه های زاگرس کشیده شده بوده است.

البته گزارشاتی از مشاهده و حضور شیر در زاگرس مرکزی مانند کامفیروز و مناطق اطراف فیروزآباد فارس(سرنگتی ایران) وجود دارد.

این گوشت خوار بیشتر از گراز، قوچ و آهو تغذیه می کرده است و در کنار آنها از گور ایرانی و گوزن زرد ایرانی نیز بهره می برده است. همان طور که می دانیم نسل گور ایران و گوزن ایران به شدت در خطر انقراض است و یکی از مهم ترین عوامل انقراض شیر ایران کمبود طعمه بوده است.

در سال 1819 م(1198ش) گزارش می دهد که جنگل ها و بیشه ها و نیزارهای جنوب ایران تا حدود کارون در خوزستان دارای شیر می باشد و بوشهر به علت دارا بودن شیر زیاد به معدن شیر معروف است.

این مسئله که شیر زیادی در بوشهر وجود دارد در دهه های نخستین قرن نوزدهم نیز گزارش شده بوده است.

و می گوید: دره ی کوچک دشت ارژن در غرب شیراز برای زندگی شیرها بسیار مناسب است و معروف است که شیر زیاد دارد و این به دلیل وجود خوک های وحشی(گراز) زیاد است که طعمه ی خوبی برای شیرها هستند.

bhk67t

شهر خاموش من آن روح بهارانت کو؟

شور و شیدایی انبوه هزارانت کو؟

زیر سرنیزه ی تاتار چه حالی داری؟

دل پولادوش شیر شکارانت کو؟

 

اشتراک گذاری

۴۴ دیدگاه

  • 2
   0

   سلام
   برای برطرف کردن این مشکل چند پیشنهاد به شما می دهیم:
   1مرورگر گوشی اتون رو آپدیت کنید
   2 برای باز کردن لینک سوال از مرورگر دیگه ای مثل کروم استفاده کنید
   3آدرس لینک سوال رو کپی و مستقیما با مرورگر کروم باز کنید
   4دیتای خط یا وای فای(هر دریچه ای که به وسیله اون به اینترنت متصل هستید) رو خاموش کنید و بعد از چند دقیقه روشن کنید و سپس لینک رو باز کنید
   5 اگر از به روز بودن مرورگرتون اطمینان دارید صفحه رو چند بار رفرش کرده ،خارج بشید و مجددا باز کنید
   امیدواریم که مشکل با این پنج پیشنهاد حل شده باشه اما اگر باز هم با مشکل مواجه بودید در قسمت تماس با ما( در نوار بالای سایت موجود است) مشکلتون رو مطرح کنید، کارشناس فنی مربوطه پیگیر خواهند بود.

 1. 0
  0

  سلام خسته نباشید من یک سوال داشتم آیا زمانی که قرعه کشی میکنید این شماره های ما به قوت خود باقیست یا با هر بار قرعه کشی شماره های ما نیز نابود و نادیده گرفته میشود؟ و آیا این قرعه کشی ها سر کاری هستن تو رو خدا اگه اینجوری بفرمائید بخدا ما با جون و دل بیشتری این کار را ادامه میدهیم. با احترام و سپاس از زحمات بی شائبه ی شما گرانقدران و بزرگواران

 2. محسن مالک در
  4
  0

  با سلام و سپاس از مطالب ارزشمندتان
  امیدوارم همه ی هموطنانم روزی بتوانند
  آنطور که انتظار دارند در رفاه و آرامش زندگی
  کنند، مطمئنا آنزمان محیط زیست ایده الی هم
  برای همه ی گونه های حیوانی و گیاهی بومی
  امکانپذیر خواهد شد.

 3. 2
  0

  مطالب واطلاعات بسیار سودمند ومفیدتون بسیار سپاسگزارم.درمورد ازبین اینگونه های خاص مثل شیر ایرانی وببر مازندران ،جای بسی هزاران تأسف وافسوس برای نسل کنونی وآتیایران زمین،امیدوارم همه ایرانیان باهمت ووطن دوستی بتوانیم از محیط زیستمان بخصوص یوز پلنگ ایرانی که در معرض انقراض قرار دارد راحفظ وحراست کنیم.

 4. 3
  0

  متاسفانه حکومتها خیلی در این سهل انگاری مقصر هستنند وخیلی از نماد کشور ما که مهد همه دنیا هست وافتخار برای آنها شده روز به روز از ما گرفته میشه وتعلق به کسانی پیدا میکنه که از تمدن فقط اسمش را شنیدن

قرار دادن یک دیدگاه