ذخیره دنیا در یک قاشق چای خوری!!!

41 134

محققان نشان دادند که تمام اطلاعات موجود در کره زمین، از ایمیل‌ها گرفته تا فیلم و عکس‌ را می‌توان در چهار گرم  DNA ذخیره‌سازی کرد.

 

موفق شدند نشان دهند که اطلاعات موجود در کره زمین در ۴گرم دی ان ای قابل ذخیره سازی است. این مقدار DNA در یک قاشق چای‌خوری جای می‌گیرد. درصورت خنک نگهداشتن DNA، این اطلاعات تا دو میلیون سال قابل ذخیره‌سازی هستند؛ هزینه این کار از تمام دارایی موجود روی کره زمین بیشتر است.

فعالیت، رشد و تکثیر تمام موجودات زنده به اطلاعات رمزگذاری شده روی DNA بستگی دارد. این ماده وراثتی می‌تواند اطلاعات زیادی را روی خود نگه دارد. اما واقعا چه مقدار اطلاعات رویDNA قابل ذخیره‌سازی است. محاسبات نظری نشان می‌‌دهد که تمام اطلاعات این کره خاکی از ایمیل‌ها گرفته تا فیلم‌ها و کتاب‌ها روی چند گرم DNA قابل ذخیره‌سازی است. بنابراین، می‌توان از این ماده زنده برای اهداف دیگری نیز استفاده کرد.

پژوهشگران نشان داده اند یک گرم DNA می‌تواند ۴۵۵اگزابایت اطلاعات ذخیره کند؛ این درحالی است که براساس تخمین‌های زده شده در سال ۲۰۱۱، اطلاعات موجود در جهان ۱.۸زتابایت است. بنابراین، تمام اطلاعات این کره خاکی را می‌توان در چهار گرم DNA ذخیره‌سازی کرد.

دلیل اهمیت DNA آن است که می‌تواند درصورت حصول شرایطی، هزاران سال زنده بماند این در حالی است که هارد دیسک‌های رایج به سرعت خراب می‌شوند.

گروهی از دانشمندان مؤسسه فدرال سوئیس در زوریخ به بررسی این موضوع پرداختند که DNA چقدر می‌تواند عمر کند. آن‌ها نشان دادند که اگر DNA درون یک کره شیشه‌ای کوچک و در دمای ۱۰درجه سانتی گراد نگهداری شود، ۲۰۰۰سال می‌توان DNA را دست نخورده نگه‌داری کرد، در صورتی که دما بیش از این کاهش یابد می‌توان طول عمر DNA را تا ۲میلیون سال افزایش داد.

البته نگهداری DNA فرآیند بسیار گرانقیمتی است. این گروه تحقیقاتی ۸۳کیلوبیت DNA را با هزینه ۱۵۰۰دلار نگهداری کردند. برای نگهداری ۱.۸زتابایت باید ۲کیونتلیون کیلوبایت DNA نگهداری شود. هزینه این کار خارج از توانمندی اقتصاد فعلی جهان است.

DNA

 

اشتراک گذاری

۴۱ دیدگاه

  1. 1
    0

    باسلام وعرض ادب ما درمنزلمون خودم وهمسرم وفرزندانم چهارتا یی عضو کانال بدندید هستیم ومرتب تمام سوالات رادرست جواب دادیم ولی هرچه انتظار میکشیم خبری نمیشه حالا به امید پروردگار مرتب پیگیری میکنیم تا شاد باشید ماهم برنده. شدیم .قربان شما موفق با شید

  2. 1
    1

    باسلام وعرض ادب ما درمنزلمون خودم وهمسرم وفرزندانم چهارتا یی عضو کانال بدندید هستیم ومرتب تمام سوالات رادرست جواب دادیم ولی هرچه انتظار میکشیم خبری نمیشه حالا به امید پروردگار مرتب پیگیری میکنیم تا شاید ماهم برنده شدیم .قربان شما موفق باشید

قرار دادن یک دیدگاه