روز عشق و جریان محبت در جهان

1 352

ولنتاین و 14 فوریه بهانه است، والا به هر سنت و قدمتی که سر بزنید ، همه فرهنگ ها روزی به نام عشق دارند!

ایران و سپندارمزگان ، مصر و 4نوامبر ، چین و شب هفت ها، ژاپن و تاناباتا ،کره جنوبی و پپرو… نام گذاری و ترتیب تاریخی روز بهانه است ،هر روز شما می تواند ولن  باشد یا سپندارمز. اما آنچه این ماجرا را جذاب می کند این است که در این روز سراسر جهان مردم عشق می ورزند ، چنین نیروی عظیمی می تواند حس فوق العادی ایجاد کند!

هر کدام از روز عشق فرهنگ های متفاوت افسانه ای پشت خود دارند که برایتان همین روز عشقی تعریفشان می کنیم

ولنتاین:

با اینکه تاریخچه کامل و دقیق ولنتاین در دست نیست ولی امروزه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسیده‌است که حداقل سه قدیس به نام ولنتاین یا والنتیوس وجود داشته‌اند که همگی به قتل رسیده‌اند به همین دلیل سه افسانه برای بازگویی این تاریخچه موجود است.

طبق یک افسانه مشهور در قرن سوم میلادی، روم باستان  فرمانروایی بنام  کلاودیوس دوم داشت که عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. به همین سبب ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری خود ممنوع کرد. ولنتاین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. هنگامی که این خبر به  کلاودیوس رسید ، ولنتاین را به مرگ محکوم کرد.

افسانه دیگر می‌گوید شاید کشیش ولنتاین به علت نجات دادن و فراری دادن مسیحیان از آزار و شکنجه رومیان کشته شده باشد .

سومین افسانه می گوید، کشیش ولنتاین خود عاشق دختر زندانبانش شده و نخستین کارت ولنتاین را خود او قبل از مرگش برای آن دختر فرستاد و در آن نوشت “از طرف ولنتاین تو”

سپندارمزگان:

در ایران باستان نیز جشنی با عنوان جشن اسفندگان یا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند برگزار می‌گردید.

 در تقویم ایران باستان روز پنجم هرماه و ماه دوازدهم هر سال «اسفند» یا «سپَندارمَذ» نام دارد. اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان می‌زیسته، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در تقویم های  ایرانی، تاریخ ذکر شده ۶ روز به عقب و به روز 29 بهمن انتقال یافت.

سپندارمزد لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد باروری است چون با فروتنی، تواضع و گذشت زندگی را به همه زیستمندان هدیه می‌کند، به همین دلیل در فرهنگ باستان اسفندگان (اسپندگان) را به‌عنوان نماد تمایلات مادرانه و باروری می‌پنداشتند و در این روز مردان به همسران خود هدیه داده و از آنها تجلیل می‌کرده و بر تخت می‌نشانده‌اند.

و غیره :

برخی بر آنند که ولنتاین فراتر از سنتی غربی است که پیش از این در بسیاری کشورهای جهان موجود بوده‌است. در کشور چین، روزی مشابه ولنتاین موجود است که تحت عنوان “شب هفت‌ها” نامیده می‌شود. برابر با افسانه‌ای چینی، پسر گاوچران و دختر بافنده، در هفتمین روز هفتمین ماه از تقویم قمری در آسمان با یکدیگر ملاقات کردند. روایتی دیگر از این روز با اندکی تفاوت ، در ژاپن موجود است که “تاناباتا” نامیده میشود و برابر با هفتم ژوئیه تقویم خورشیدی‌ست. در کشور مصر، روز عشق دیگری موجود است که برابر با ۴ نوامبر هر سال است. در کره جنوبی، در ۱۱ دسامبر هرسال، روزی تحت عنوان “روز پِپِرو” وجود دارد که در آن زوج‌های جوان هدایایی به یکدیگر تقدیم می‌کنند.

ولنتاین را می توان بنا به آنچه در قلبتان می جوشد تعبیر کرد، اصلا می توان گفت روز مادر، روز پدر، یا روز هر که بیش از همه قلبتان به او احساس نزدیکی می کنید. یا اصلا نیازی به تعیین روز نیست، هر زمان که حس کردید باید! یک هدیه تهیه کنید و آن روز را ولنتاین کنید

39 (2)

 

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه