گنبد سلطانیه میراث جاودان معماری

25 263

گنبد سلطانیه مقبرهٔ اُلجایتو است که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلادی در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی از شیوه معماری آذری به شمار می‌رود. گنبد سلطانیه در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.
گنبد دارای ارتفاع ۴۸٫۵ و قطر دهانه ۲۵٫۵ می‌باشد که در سال ۷۰۳ (ه. ق) به دستور الجایتو (سلطان محمد خدابنده) جهت انتقال جسد علی ابن ابیطالب امام اول شیعیان از نجف به سلطانیه ساخته شد. این بنا در مدت ۱۰ سال توسط ۳۰۰۰ نفر کارگر ساخته شد.
تزیینات و نحوهٔ ساخت این مقبره در واقع نقطهٔ عطفی در معماری آن دوران بوده به این شکل که سبکی جدید را در معماری به‌وجود آورده که ازمعماری سلجوقی منفک شده‌است.
گنبد سلطانیه
این بنا شامل ۸ ایوان و ۸ مناره است که گفته می‌شود از ۸ در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته است. شامل دو دوره تزئینات می‌باشد دور اول تزئینات آجر وکاشی بوده است که به واسطه آجر و کاشی آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است اما بعد از مدتی به دلیلی نامعلوم پادشاه (سلطان محمد خدابنده) دستور پوشانیدن تزئینات کاشی با اندود گچ را می‌دهد که مانند تزئینات کاشی به واسطه نقاشی روی گچ آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است.

گنبد سلطانیه4 

بخش های مختلف گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه‌است.
پادشاه الجایتو پس از نومید شدن از انتقال جسد علی، از خاک نجف و کربلا به سلطانیه انتقال داد و در ساخت قسمتی از گنبد استفاده کرد که به تربتخانه مشهور است. پادشاه وصیت کرده بود که در سردابه دفن شود. الجایتو ۲ سال بعد از اتمام ساخت گنبد در سن ۳۴ سالگی بر اثر بیماری درگذشت.
سردابه محل دفن پادشاه است اما عده‌ای از مورخان اینگونه نوشته‌اند که پادشاه در محلی غیر از سردابه دفن شده است.
این گنبد که بعد از گنبدهای سانتاماریا دلفیوره و ایاصوفیه سومین گنبد بزرگ دنیاست.
سلطانیه8.

اشتراک گذاری

۲۵ دیدگاه

 1. 0
  0

  ای بابا چرا من هیچوقت برنده نمیشم بابا هم به سوالاتون جواب درست میدم هم همیشه به کانالتون سر میزنم بابا اگر برنده شدن وجایزه گرفتنتون یه دروغه بگید خودموسرکار نذارم بابا منم گناه دارم سرکارم نذارید دیگه

 2. 0
  0

  سلام ممنون از مطالب آموزنده و خوبتون من تا امروز علت اصلی ساخت گنبدسلطانیه رو نمیدونستم ،واقعا شخصیت امام علی بقدری جاذبه داشته که مغولارو اینجور شیفته خودش کرده السلام علیک یا علی بن ابیطالب

 3. محراب علی در
  3
  0

  از اینکه ازلاعات جامع و کاملی را در زمینه ی فرهنگ و تمدن ایدانی در اختیار ما قرار می دهید واقعا از شما سپاسگذارم و به تمام بدندیدی ها خسته نباشید می گویم. بنده یک معلم هستم و از این اطلاعات شما استفاده های زیادی می کنم .

 4. 1
  0

  اینترنت ماخیلی ضعیف است وقتی مطلبی رامی خوانم و یاتایپ میکنم وسط هاقطع میشه ومجبورم چندین بارتکرارکنم تابه مرحله سیوبرسه درنتیجه زمان زیادی راازدست میدم باهمه اینکه تمام مطالب راخوانده ومیدندم!!به اینکه برنده شم!؟موفق باشید….

 5. نادرنصرتی مقدم در
  3
  0

  عشق وارادت به مولاامیرالمومنین.فدای مرام وصفاو صممیت سلطان برم.عشق به حضرت امیر چیکار که نیکنه. السلام علیک یا امام غریب ع.الهم عجل الولیک الفرج.آمین یا رب العالمین.نادر نصرتی مقدم نقطه صفر مرز بلوچسان ای ایران وطنم پایداروسرفراز باشی خلیج فارس

  • 2
   2

   سلام
   دوست گرامی ، هر شرکت کننده در طول هفته بنا بر تعداد کدهایی که از قبل پاسخ های صحیح یا غلط دریافت می کنددر مسابقه شرکت داده میشود
   کد ها قرعه کشی شده
   و یک کد برنده میشود
   صحت و سلامت آن را به عهده خودتان می گذاریم
   از همراهی شما متشکریم

قرار دادن یک دیدگاه