شهری در میان خاکسترها!!

14 1,135

شهر خاکستر نشین ایتالیا

شهری که روزگاری در آن مردمی زندگی میکردند مثل خود ما،ولی تند باد حوادث مجالشان نداد..و ناگهان در عرض چند دقیقه خود و شهرشان در زیر تلی از خاکستر مدفون شدند.حکایت عجیبی است!

 

 

ویرانه‌های پمپئی در نزدیکی ناپل در ایتالیا واقع شده‌است. در آن آثاری از بناها و مردم شهر باستانی پمپئی که بر اثر آتشفشان کوه وزوو ویران شده به چشم می‌خورد. پیش از این تصور می‌شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتشفشان کشته شده‌اند اما پژوهشهای دیگر نشان داد آنها به خاطر حرارت بالا جان باخته‌اند.برخی دیگر نیز بر پایه نامه‌هایی که ۲۵ سال پس از این ماجرا نوشته شده به این نتیجه رسیدند که مردم به خاطر استشمام خاکسترهای آتشفشان خفه شده‌اند. این شهر پس از آتشفشان زیر ۴ تا ۶ متر خاک و خاکستر به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد.این شهر به صورت کاملاً اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد.این شهر تاریخی که جزو میراث جهانی یونسکومحسوب می‌شود با بیش از دو میلیون و پانصد هزار بازدید کننده در سال یکی از جاذبه‌های مهم ایتالیا به‌شمار می‌آید.
pompeii1
فوران و انفجارهای دهشتناک آتشفشانی این کوه آنقدر ناگهانی روی داد که فرصت فرار را از اهالی آن گرفت و انها را به سنگ تبدیل کرد.
شماری از اجساد قربانیان اتشفشان وزویو در شهر پمپئی در میان دو لایه خاکستر محصور شدند. این لایه های خاکستر به سرعت سخت و به سنگ تبدیل شدند و با وجود انکه جسدی که در داخل ان قرار داشت به مرور زمان متلاشی شد، اما استخوان ها و طرح بیرونی آن در میان دو لایه خاکستر محفوظ ماند».

pompei8

هر سال بیش از ۲ میلیون گردشگر داخلی و خارجی از شهر سوخته پمپئی ، که اثار تاریخی زیادی از ان باقی مانده است دیدن می کنند که شگفت انگیز ترین این بقایا، جسد های سنگی مردم این شهر است.

1024px-Pompeii-basilica

تصویر:مربوط به – باسیلیکای پمپئی

پرفسور انتونیو وارونه، باستان شناس ایتالیایی که در حفاری های شهر پمپئی شرکت داشته گفت:«پس از انفجار کوه آتشفشان، بسیاری از اهالی شهر سعی کردند از منازل خود فرار کنند، اما بارش بارانی از خاکستر و گدازه های آتشین مانع از فرار آنها شد

Pompeii-couple

تصویر:مربوط به یک زوج آویخته در خانه ای در پمپئی.

اشتراک گذاری

۱۴ دیدگاه

 1. 5
  9

  این حرفا چیه سنگ شدن ینی چی؟اینا غالبای گچی هستن که توسط جوزپه فیورلی باستان شناس قرن ۱۹ایتالیا ساخته شدن تا حالت مردم اون زمان بهتر مشخص بشه،همه ی مردم شهر هم نمردن از جمعیت ۲۰هزار نفری حدود ۲هزار نفر جان باختن اتشفشان بوده زمین لرزه یا سیل که نبوده مردم فرصت زیادی واسه فرار داشتن،لطفا با تحقیق بیشتر اطلاعات رو منتشر کنید

 2. مژگان فرد در
  1
  1

  لطفا آموزش بدید چطوری میشه مطالب اضافه کانال رو پاک کرد قبلا یه روشی رو گفته بودید اما از آنجا که امکانات گوشی ها با یکدیگر فرق میکند ممنون میشم در ارتباط با گوشی گلکسی 6 هم روش پاک کردن رو آموزش بدید

  • 1
   1

   سلام
   پاک کردن حافظه یک کانال به خصوص امکان ندارد
   شما می توانید به کارت حافظه گوشی خود مراجعه کنید
   پوشه تلگرام را باز کنید
   این پوشه به دسته های مخصوص خود از قبیل آهنگ ، تصویر ، فیلم و … تقسیم شده
   شما بنا بر نیازتون می تونید اطلاعات هر کدوم از این پوشه ها رو سبک کنید.
   در مورد گوشی خاص شما نیز یک پوشه در منوی اصلی وجود دارد با عنوان فایل های شخصی _ حافظه دستگاه – تلگرام
   از این آدرس می توانید حافظه تلگرام خود را بررسی کنید

 3. احمد مسعود در
  9
  3

  قوم لوط علیه السلام که مرتکب همجنس بازی بودند اونم به طور علنی و همه گیر. اونها به گفته های پیامبرشان اعتنایی نکردند و اونو به سخره گرفتند و حتی میخواستند تا به دو مهمان جوان و خوش چهره و زیبایی که به مهمانی او اومده بودند رو بگیرند و بهشون تجاوز کنند غافل ازینکه اون دو جوان کسی نبودند جز دو فرشته که از طرف الله متعال فرستاده تا اونهارو به سزای عمل زشتشون برسونه با توجه به اینکه خداوند بزرگ بهشون مهلت داد اما اونها جوابی ندادند جز مسخره کردن و اذیت و آزار حضرت لوط پس چون زمان اونها فرا رسید خداوند سخت آنها رو دچار عذاب کرد و از اونها مایه عبرت برای دیگران ساخت.

  • 0
   3

   شما یه جوری تعریف میکنی انگار خودتونم تو اون مهمونی بودی ؟؟؟؟ عزیز من این دری وریها دیگه دوره زمونش گذشته لطفا داستان تخیلی واسه مردم نگین…اون دو تا جوون که مهمونشون بودن فرشته بودن ؟؟؟

   خدای مهربان و بخشنده ما هیچ وقت عذاب برای بندگانش نازل نمیکنه،،،خداوند یگانه فقط عشق و بخشندگیست.

 4. 5
  1

  با سلام. من در جایی خوندم که شرح ماجرا چیز دیگری است و مردم سنگ نشده اند ینطور که در این متن توضیح دادین. بلکه یک هنرمند ایتالیایی حفره های ایجاد شده از بدن لای خاکستر مانده ی قربانیان رو با گچ پر کرده و بعد به این صورت در آورده است. مثل قالب گیری.

قرار دادن یک دیدگاه