آیا شما هم زیر خط فقرید؟؟

8 236

طبق آمار منتشر شده 8درصد مردم ایران فقیرند که این روند با خبرهای جدید از کمیته امداد امام خمینی رو به افزایش است.

یعنی با یک حساب سرانگشتی از میان _تقریبا_ 72 میلیون ایرانی چیزی نزدیک 5 میلیون و هفتصد نفر فقیرند، که البته با اینچیزی که ما از دور و برمان می بینیم و میشنویم فرق می کند!

چند وقت پیش یکی از دوستان تعریف می کرد یک عده میهمان خارجی را لیدر کرده بود و در ایران می چرخاند، جلوی دانشگاه تهران یکی از آنها با دیدن صندوق صدقات از او پرسید که این چیه؟

بنده خدا هم کلی سینه سپر کرده بود و مثلا پز داده بود که ما به فکر فقرا هستیم وازین سبک چیزها گفته بود این را گذاشته اند مردم صدقات و خیرات و اینجور چیزها را داخلش می اندازند که به فقرا کمک کرده باشند، آن توریست خارجی هم بعد از چند دقیقه که بهتش رفع شد انگار که با خودش حرف بزند گفت: من گمان می کردم شما با داشتن جایی چون عسلویه اصلا فقیر ندارید!!!

حالا آن بنده خدا که فقط آمار عسلویه را داشته و از زعفران و فرش و … اطلاع جامعی هم نداشته چنین فکری می کرده ، اما ما که خودمان می دانیم داخلمان چه چیزهایی هست و چه چیزهایی نداریم!

حالا کمیته امداد اعلام کرده که روند فقر رو به افزایش است و از مجلس آینده خواسته کاری در این زمینه انجام دهد که هم خدا را خوش بیاید هم خلق خدا را…

!گرچه که سالهاست با وعده ریشه کن کردن فقر می آیند و …هیچ و دنیا همه هیچ و برهیچ مپیچ 

images

بنده که به شخصه گمان می کنم این ریشه کن کردن به هیچ وجه ممکن نیست، چون چند وقت پیش اعلام شد که خط فقر یا در واقع درآمد نسبی که یک خانواده کارگر برای گذران زندگی داشته باشند 2700000تومان الی 3 میلیون است. حال آنکه اکثر مردم جامعه درآمدی بین 1 الی 2 دارند، البته این برای افرادی است که یک رزومه قابل توجهی داشته و دارندو حداقل یک هفت هشت سالی کار کرده اند، والا جوانان خروجی از دانشگاه و جویای کار که باید طبق وزارت کار ( که مبلغی بین 700 الی 800 هزار تومان است کار کنند) حالا اخیرا که با خبرهای جالبی مواجه میشویم مثلا اینکه جدیدا ساعتی قرار داد می بندند ، از سه هزار تومان برای تدریس در مدارس غیرانتفاعی بگیر تا 5هزار تومان برای صندوقداری فروشگاه های اسمش و نبر!

یعنی رسما همه ملت کارگرهای روز مزدی اند که تحصیلات و توانمندی و  استعدادشان به درد جرز لای دیوار هم نمی خورد و جالبتر اینکه هیچ قاعده و قانونی هم منعشان نمی کند و هیچ بازرسی و خلاصه رسیدگی ای وجود ندارد که مثلا بروی بگویی آخر این چه حقوق و قراردادی است که برای من لیسانسه با چندین سال سابقه کار و این توانمندی ها مقرر کرده اند؟؟

98b8eb4983ced0257eb61e38cd084249

 کلا شده ماجرای اینکه می خواهی بمان و تدریجی بمیر، نمی خواهی برو و کلا بمیر!!!بعد یک توجیح جالبی هم دارند که اگر نخواهی هزاران نفر هستند که بخواهند و واقعا هم هستند که برای این دسته واقعا آدم نمی داند چه فکری کند که حتی انقدر فقیرند که چنین کارهایی با چنین دستمزدهایی را قبول می کنند . یعنی خط فقر را که رد کرده اند هیچ دارند توی گودال فقر دست و پا می زنند . 

درجه خیلی بدتر از اینها که گفتم میشود آنچه در خیابان فرهنگ حسینی ( خیابانی که انجمن حمایت از بیماران کلیوی در آن واقع شده ) را به وضوح دید، فروش کلیه از 8 تا 50 میلیون که از دم همه به یک علت اتفاق می افتد: فقر!!!

images (1)

و این در حالی است که ما در یک کشور ثرتمند زندگی می کنیم که البته این ثروت دست یک درصد کمی از افراد خاص افتاده که به قولی آنقدر در رفاه اند که حتی نمی توان آنها را با وعده به بهشت به راه راست هدایت کرد چون بالواقع دارند بهشت را تجربه می کنند!!! 

اشتراک گذاری

۸ دیدگاه

 1. 0
  0

  باسلام خدمت شما فقر بسیار وحشتناک است چرا برای اینکه صبح ساعت هفت صبح پسر بیست وچهارساله صدات میکنه مامان بابا دارم خفه میشم نفس ندارم پامیشی میبریش پیش دکترخودش دکترش میگه بستری کنید بایزیرچادراکسیژن بره چون پسرم اسم داره پذیرش میری چهارمیلیون پرداخت کنید ندارم نمیشه بستریش کرد زنگ میزنه به من چیکارکنم فربد الان اکسیژن گرفته من چیکارکنم منم تو خونه خداراصدامیکنم واشک میریزم به ناچارمیبریمش با بدبختی بااین الودگی بعدازدوساعت بیمارستان مسیح دانشور اونجا صف تو انتظارشمریض سلی خون بالا اورده روزمین یعنی میکروب درمیکروب خلاصه اونجاهم میگن بستری ولی جای خالی نیست اسمو نوشتیم تونوبت اقا بچه ام میمره خانوم ببین همه این بیمارادارن میمیرن همه تونوبت ریه پسرم چرک کرده بود گفتن شاید دوروز یاسه روز بعد نوبت بشه کجا باشیم توهمین راهرو همه مریضا هستن فکر میکنید چه حالی داشتیم منو پدرش چرانداشتم پول الان بچه ام دارو گرفته بودزیرچادربودزیرفقریعنی این کسی هست حرف مارابفهمه اون بالایی ها نه به جای بیمارستان ساختن مسجد میسازن به لبنان ووووووکمک میکنن این یعنی ملتش براش اهمیت نداره ببخشیدسرتونو درداوردم خیلی دلم گرفته بود ممنون

 2. 1
  0

  مطلب خیلی خیلی خوبی بود
  ممنون از بدندید
  رسما همه ملت کارگرهای روز مزدی اند که تحصیلات و توانمندی و استعدادشان به درد جرز لای دیوار هم نمی خورد و جالبتر اینکه هیچ قاعده و قانونی هم منعشان نمی کند و هیچ بازرسی و خلاصه رسیدگی ای وجود ندارد
  واقعاً همینه
  بعد میگن بیاین رأی بدین و ….
  مردم را برای حضور راهپیمایی و انتخابات میخان
  بعدشم که رأی آوردن فکر جیب خودشون هستن نه فکر جوونای مملکت

 3. محسن مالک در
  7
  1

  با سلام و سپاس
  خیلی وقته منتظر بودم به این مسئله
  مهم بپردازید.
  اکثر مردم فکر میکنند انسان فقیر باید
  ظاهری ژنده پوش همچون تصویری
  که شما برای مطلب فوق گذاشته اید
  داشته باشد.
  اما این آمار 8% کاملا اشتباهه و باید
  بر اساس دید اطرافم از جامعه عرض
  کنم متاسفانه چندین برابر این آماره
  و باز هم تاسف بارتر طیف وسیعی
  دچار فقر فرهنگی هستند.
  دلیلش هم پیروی کورکورانه و تعصب
  بی جا در عده ی زیادی و گسترش
  فساد از هر نوعش که تصور کنید.
  زمان زیادی جهت بهبودی لازم ست
  و بهترین راه ، علاقه مند کردن مردم
  به مطالعه،ورزش و جهان بینیست.
  به امید آنروز

قرار دادن یک دیدگاه