قدیمی ترین بوسه جهان

22 1,575

تصویر این دو اسکلت ایرانی که به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد پیش از مرگ در حال بوسیدن یکدیگر بوده‌‌‌‌‌‌اند، در وب‌‌‌‌‌‌سایت موزه باستان‌‌‌‌‌‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا منتشر شده است

باستان‌‌‌‌‌‌شناسان ایرانی و امریکایی در سال ۱۳۵۱ دو اسکلت انسان را در قبری واقع در تپه‌‌‌‌‌‌حسنلو در جنوب دریاچه ارومیه پیدا کردند.
در آن قبر هیچ شیء دیگری به‌‌‌‌‌‌چشم نمی‌‌‌‌‌‌خورد مگر یک قطعه سنگ که زیر سر شخص سمت چپ قرار گرفته است.
گفته می‌‌شود که اسکلت سمت چپ زن و سمت راست مرد است و طول اسکلت زنانه بلند‌‌‌‌‌‌تر از دیگری است

.
به نقل از وب‌‌‌‌‌‌سایت دانشگاه پنسیلوانیا، این موزه اسکلت‌‌‌‌‌‌های “عاشقان تپه حسنلو” را در سال ۱۳۵۳ در معرض نمایش قرار داد. بر طبق محاسبات این دو نفر تقریبا ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح یعنی بیش از ۲۸۰۰ سال پیش درگذشتند.
آن‌‌‌‌‌‌چه با اولین نگاه از دیدن اسکلت‌‌‌‌‌‌ها برداشت می‌‌‌‌‌‌شود این است آن‌‌‌‌‌‌ها پیش از مرگ در حال بوسیدن یکدیگر بودند. طوری که انگار “عشق ابدی است” و یا “عشق فرا‌‌‌‌‌‌تر از زمان است”.

img_20151215_170410-5347954607
تپه حسنلو یکی از سایت‌‌‌‌‌‌های باستان شناسی ایران است که در استان آذربایجان غربی و در دهکده سولدوز با تپه های کوتاه در اطراف آن، واقع شده است

.
عملیات حفاری این منطقه طی سال‌‌‌‌‌‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۶ با همکاری موزه دانشگاه پنسیلوانیا، موزه هنری متروپولیتن نیویورک و خدمات باستان‌‌‌‌‌‌شناسی ایران و تحت سرپرستی رابرت اچ‌‌‌‌‌‌دایسون انجام شد.
برخی به آن لقب “بوسه ۶۰۰۰ ساله” داده‌‌‌‌‌‌اند و برخی دیگر نیز آن را “عاشقان ایرانی” می‌‌‌‌‌‌نامند به نظر می رسد این دو عاشق زنده به گور شده اند. .

اشتراک گذاری

۲۲ دیدگاه

 1. محسن مالک در
  6
  1

  سلام
  خیلی جالبه و یک نماد عالیه برای مفهوم
  عشق. چه بهتر که بنام ایران ثبت شده.
  در هیچ نقطه ای از جهان گریزی از مرگ
  نیست و نوبت همه میشه
  این نباید غم انگیز باشه
  برعکس برای این زوج خوشبخت باید
  خوشحال باشیم که در کنار هم همزمان
  روحشان هم مسلما با هم به ملکوت
  رفته و عشقشون ادامه داره.
  پاینده باشید

 2. زهرا مجابی در
  3
  1

  بنظر میرسه من عضو نباشم. کدهای قبلی من پاک نشدند. درپایان روز جمعه بعداز قرعه کشی قسمت کدهای من سفید میشد ولی با اینکه امروز یکشنبه هست هنوز کدهای قبلی پاک نشده. منکه گفته بودم قرعه کشی برام مهم نیست اطلاعات عمومیش هست که برام مهمه. اما شمارو بگو هرازگاهی قانون و قواعد درست میکنید.

قرار دادن یک دیدگاه