غار تاریخی در تنگ چوگان

2 879

غار شاپور در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور در شهرستان کازرون مهمترین پایتخت ساسانیان در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۳۰ متر می‌باشد. در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌است و به همین دلیل این غار به نام شاپورمعروف شده‌است.

مجسمهٔ شاپور از یک ستون چکیده غول‌پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده و با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال هم‌چنان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمهٔ باقی‌مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد. بعد از گذشت سال‌ها کماکان سر این مجسمه سالم می‌باشد ولی دو دست آن شکسته‌اند. مجسمه واژگون شده‌بود که در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش در جای خود قرار گرفت. این مجسمه، شاپور را به صورت ایستاده نشان می‌دهد.

61977a74bd2ccae583420a4d032b70dd

پلکان منتهی به غار شاپور

در دهانه غار دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آنها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب و دیگری نحوه برپاسازی مجدد مجسمه پس از ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۳۶توسط ارتش را شرح می‌دهد. هر دو کتیبه توسط ارتش ایجاد شده است
عنوان شده است که در جریان افتادن استان فارس امروزی به دست اعراب، ۲۵ آگوست سال ۶۳۳ میلادی یک سردار عرب به نام نصر ابن سیار وارد غار شاپور شد و غار در آن زمان پر از آثار تاریخی و هنری ایرانیان بود. نصر دستور افکندن مجسمه شاپور از جایگاهش داد و آثار دیگر هم از آسیب در امان نماند. نصر پیشنهاد مردم محل را که در برابر دریافت مقداری زر از آنان، اجازه دهد که مجسمه را به حالت اول بازگردانند، رد کرد.

img-4889

در زمان محمد رضا شاه پهلوی با تلاش بسیار مجسمه دوباره به حالت اولیه خود بازگردانده شد و کتیبه ای به این منظور در داخل غار قرار گرفت.

 

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه

  1. 4
    0

    سلام در تکمیل مطلب فوق عرض کنم در همان کوهی که غار شاپور واقع شده است (به عقیده بعضی ها دست ساز است) اگر دور بزنید و به پشت کوه برسید غاری دیگر واقع شده است که مردم منطقه دوست نداشتند کسی از ان مطلع شود بدلیل اینکه چشمه ایی در آن غار وجود دارد که به آب رها معروف است و نوعی آفت باغات مرکبات را بیمار میکرده که آب آن چشمه باعث از بین رفتن آفت میشده و خاصیت شفا بخشی داشته است. این دو غار از دل کوه به هم راه داشته اند.

قرار دادن یک دیدگاه