باشکوه ترین اثر تاریخی ایران کاملا اتفاقی کشف شد!!

29 13,690

مجسمه «هرکول» یکی از 28 اثر تاریخی مجموعه ثبت جهانی شده بیستون و تنها اثر باقیمانده از دوران سلوکیان در ایران است.

کشف مجسمه «هرکول» داستان جالبی دارد  کاشف آن علی سلمانی می باشد. وی درباره کشف این مجسمه می گوید: من در سال 1335 پسرک جوانی بودم که وارد شرکت جاده‌سازی شوسه شدم و در پروژه احداث جاده کرمانشاه – همدان مشغول به کار شدم که حدود دو سال از فعالیت من در آن شرکت می‌گذشت و پروژه به بیستون رسید.
10577038813_48240ec7eb_b
 در منطقه بیستون به عنوان سرکارگر پروژه در حال پاکسازی بخشی از جداره کوه بودیم که در یک لحظه متوجه شدم که چنگک‌های بولدزر به سنگ مجسمه مانندی برخورد کرد که سریعا فریاد کشیدم تا چنگک‌های بولدزر بایستند.
سلمانی اظهارکرد: با فریاد بلند من، کارگران پروژه به طرف من دویدند و تصور کردند که اتفاقی برای من یا دیگر کارگران افتاده که چنین فریادی کشیده‌ام. آنها از من پرسیدند که چه شده؟ و من گفتم تصور می‌کنم که زیر این سنگ‌ریزه‌ها مجسمه‌ای وجود دارد. چرا که چنگک‌های بولدزر، ریش مجسمه (هرکول) را از چانه کنده بود.

وی با بیان اینکه وجود یک مجسمه سنگی در پای کوه بیستون در آن روزگار که میراث فرهنگی به معنای امروزی وجود نداشت برای کسی چندان اهمیتی نداشت اما اصرارهای من باعث شد که بولدزر خاموش شد و کارگران با برداشتن تکه‌سنگ‌های تلنبار شده روی مجسمه به درآوردن آن از دل کوه بپردازند. وقتی مدیران پروژه از این موضوع اطلاع یافتند از اقدام من برای نجات‌دادن آن مجسمه (هرکول) تشکر و قدردانی کردند.

سلمانی یادآور شد: برای من که علاقه‌ای وافر به تاریخ داشتم کشف مجسمه «هرکول» شعفی بی‌ حدوحصر را در درونم ایجاد کرده بود. اما «ریش‌هرکول» از چانه کنده شده و به همین خاطر از همه کارگران خواستم تا به من برای یافتن «ریش‌هرکول» کمک کنند که خوشبختانه آن بخش از مجسمه نیز پیدا شد.

ناجی و کاشف مجسمه «هرکول»، گفت: با کشف مجسمه «هرکول» برای مدتی کار ادامه پروژه احداث راه کرمانشاه – همدان متوقف شد و در ادامه، مهندسان پروژه تصمیم گرفتند که به علت کشف این مجسمه تاریخی، مسیر جاده کرمانشاه – همدان را تا حدی تغییر دهند که آسیبی به «هرکول» نرسد.
hqdefault
مجسمه هرکول، در کناره شاهراه شرقی-غربی جاده ابریشم یا جاده بزرگ خراسان در محوطه تاریخی بیستون نزدیک کرمانشاه از سنگ تراشیده شده‌ است. پیکره «هرکول» به صورت شخصی تنومند تماماً عریان و با مو و ریش مجعد در حال استراحت روی پوست شیر نشان داده شده است.

این تندیس بر سکویی به طول 2.20 متر به پهلوی چپ به طور نیم‌خیز به آرنج تکیه کرده و در دست چپ پیاله‌ای دارد که تا نزدیک صورت نگه داشته‌ است و دست راستش روی پای راست قرار گرفته و پای چپ را تکیه گاه پای دیگر کرده است.

طول مجسمه 1.47 متر که به طور برجسته از سنگ کوه تراشیده شده و از طرف پشت به کوه متصل است. در عقب مجسمه نقوش و کتیبه‌ای به زبان یونانی قدیم روی سنگ نقش شده‌ است.
105965_807
نقوش آن شامل درخت زیتونی است که از شاخه آن کماندان و تیردانی آویزان شده‌ است. در کنار این درخت گرز مخروطی شکل گره‌داری حجاری شده که برجستگی آن نسبت به سایر نقوش بیشتراست. کتیبه به خط یونانی قدیم در هفت سطر روی لوحی به ابعاد ۳۳ × ۴۳ سانتی‌متر که نمای آن به شکل معابد یونانی ساخته شده نوشته‌اند.

در زیر تنه هرکول نقش شیری دیده می‌شود که در ازای آن از سر تا دم ۲۰۰ سانتی‌متر و بلندی دم آن ۱۱۴ سانتی‌متر است. زمان ساخت مجسمه «هرکول» توسط باستان‌شناسان سال ۱۵۳ قبل از میلاد تعیین شده است.

مجسمه «هرکول» در پنجم آذرماه 1380 در لیست میراث ملی ایران و به شماره 4482 به ثبت رسیده و با قرار داشتن در دل مجموعه ثبت جهانی شده بیستون همواره پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

13930114000292_PhotoI

اشتراک گذاری

۲۹ دیدگاه

 1. 3
  0

  سلام به همگی دوستان بدندید امید وارم حالتون خوب باشه و ممنونم از برنامه خو بتونی سوال داشتم ؟؟! من این همه تبلیغ کانال شما رو همه جا میکنم این همه ازتون تعریف و تمجید می کنم اونوقت چرا هیچ قدر دانی از من نمیشه ؟؟!
  با تشکر

 2. 5
  1

  باسلام از ببندیدهای عزیز من خیلی خیلی خوشحال شدم از این آثار تاریخی شهر عزیز خودم رونشون دادید خیلی تنگ واسه شهرم تنگ شده بود من بچه وزادگاه همین بیستون عشق هستم بازم ممنونم نمیدونید چقدر از دلتگیهام برطرف شد

 3. 3
  1

  سلام به تمامی هموطنان این مرز و بوم کوروش کبیر … ضمن تشکر و قدر دانی از برنامه شما….
  چرا تا به حال کسی قرعه کشی برنده نشده من این همه تبلیغ کانال شما دو میکنم اونوقت شما حتی یه قدر دانی کوچیک با یه جایزه کوچیک از من نکردید!!!

 4. علیرضا محمدباقر در
  1
  0

  سلام. من سوالی دارم ..استدعا دارم جواب بدهید..دراین زمان که جامعه ایرانی برای تشیع پیکر شهدای جنگ تحمیلی 34سال پیش در سطح ایران گریه کنان براه میافتند و ارزش قایل میشوند .چرا همرزمان انان بایستی در بدترین موقعیت زندگی قرار داشته باشند.

 5. 2
  0

  با سلام
  مطلب بسیار جالب و ارزشمندی بود.
  آثار هنری و باستانی فوق العاده ای
  داریم که با اندکی تعمق به فرهنگ
  غنی این سرزمین پی میبریم.
  برای هر ایرانی اصیل، تلاشی که
  در دوران کهن برای فرهنگ و هنر
  شده با امکانات بسیار محدود
  افتخار آفرین است.
  سپاسگزار

قرار دادن یک دیدگاه