دست بجنبانید!نگذارید این شاهکار تاریخی از میان برود

23 8,771

همیشه در اطراف ما اتفاق هایی در جریانند که اگر به موقع به آن ها رسیدگی نشود فاجعه به بار می آید فاجعه تنها به معنی مرگ تعداد بیشماری انسان نیست!!گاهی فاجعه یعنی مرگ یک اثر تاریخی بزرگ!مرگ یک شاهکار تکرار نشدنی!…

قلعه تاریخی فلک الافلاک به ‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری در جهان بر بلندای تپه ای باستانی و طبیعی در مرکز شهر خرم‌آباد واقع‌شده است. دژ شاپور خواست، دوازده‌برجی و کاخ اتابکان از دیگر نام های این بنای تاریخی است و به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قلعه فلک الافلاک که قدمت آن به دوره ساسانی برمی‌گردد؛ دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است و یکی از بی‌نظیرترین بناهای تاریخی و گردشگری در کشور به شمار می‌آید.

2630

این بنای باستانی در دوره ساسانیان کاربرد حکومتی و نظامی داشته و به خاطر موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌ عنوان مقر حکومت آل حسنلویه و در زمان آل‌بویه مقر حکومت گنجور بوده است. پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد در قرن ششم هجری این قلعه نیز به نام خرم‌آباد معروف و در دوره قاجار فلک الافلاک نامیده شد.

qalee

با وجوداینکه این میراث تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ اما چندین سال است که در فهرست موقت ثبت جهانی قرارگرفته و هنوز ثبت جهانی نشده و این بنای ارزشمند تاریخی با مشکلاتی مانند ترک‌خوردگی، نم‌زدگی و رانش دیوارها روبه‌رو است. با وجوداین که 10 سال از تهیه طرح استحکام‌بخشی قلعه فلک الافلاک می‌گذرد اما تنها بخشی از استحکام‌بخشی این بنای تاریخی انجام‌شده و مابقی کار به خاطر نبود اعتبار رها شده و به تاریخ پیوسته است. با توجه به نم‌زدگی و ترک‌خوردگی قلعه فلک الافلاک و متوقف شدن کار استحکام‌بخشی این سند تاریخی لرستان، بیم آن می‌رود که این شاهکار دوره ساسانیان در پیچ‌وخم اعتبار ریزش کند.

image_800_533 (1)

ماندگاری شاهکار تاریخی نیازمند کمی اعتبار است.. 

مدیر پایگاه قلعه فلک الافلاک بیان کرد: به خاطر بازدید میهمانان نوروزی از قلعه فلک الافلاک احتمالاً پروژه دفع رطوبت قلعه 20 فروردین‌ماه آغاز شود. غلامرضا سلیمانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان بابیان اینکه طرح مطالعاتی استحکام‌بخشی قلعه فلک الافلاک سال 84 تهیه‌شده است اظهار داشت: طرح استحکام‌بخشی قلعه تاریخی فلک الافلاک چندین سال است که به دلیل کمبود اعتبار متوقف‌شده است. وی با اشاره به اینکه طرح استحکام‌بخشی قلعه فلک الافلاک نیازمند 20 میلیارد تومان اعتبار است افزود: از ظرفیت قرارگاه خاتم‌الانبیاء می‌توان برای استحکام‌بخشی قلعه استفاده کرد و این طرح می‌تواند جزو پروژه هایی باشد که قرارگاه خاتم‌الانبیا انجام می‌دهد.

-فلک-الافلاک-خرم-آباد-1378398832

با توجه به وضعیت این بنای تاریخی مسئولان باید برای ماندگاری آن توجه بیشتری داشته باشند چراکه بیم آن می‌رود هرلحظه بر حجم شکاف هایی که بر بدنه این بنا وجود دارد افزوده و تاریخ قربانی اعتبار شود بنابراین می‌طلبد مسئولان امر در کمترین زمان ممکن جهت مرمت و استحکام‌بخشی این بنای ارزشمند گام های اساسی بردارند.

اشتراک گذاری

۲۳ دیدگاه

 1. 1
  0

  با سلام و تشکر از حسن انتخاب بدندید
  به عنوان یک خرم آبادی از دوستان و هم وطنان عزیزم دعوت میکنم تعطیلات نوروزی از شهر قشنگ ما دیدن کنید و از هوای بهشتی طبیعت فوق العاده با آبشارها چشم نواز و آثار باستانی فراوان لذت ببرید
  خرم آباد پیج کاملی برای گذروندن تعطیلات به یاد ماندنی در کنار خانواده و عزیزانتون هست
  پیشاپیش سال نو مبارک

 2. سعیدرضانصر در
  1
  0

  سلام
  هشدارهائی که دررابطه قلعه فلک والافلاک ومرمت آن فرمودید
  وتا کنون کوتاهی شده واقعا انسان را بدرد میآورد
  امیدوارم مسئولین محترم بیشتر فکر این شاهکارهای تکرار نشدنی باشند
  بازم بدندید خسته نباشید

 3. محمد کشاورز در
  1
  0

  باسلام برای چندومین باره که میگویم عزیزان من کدهای هفته های قبل پاک نمیشود دیگه ماگیج شده ایم حساب از دستمان دررفته خواهش میکنم کدهای قبلی را پاک کنید فکر نمیکنم برای شما سخت باشه بابا چقدر بنویسبم اگر هم پاک نمیکنید بگویید که دیگه جواب ندهیم به سوال.با تشکر از عزیزان

قرار دادن یک دیدگاه