به آداب قدیم ، بیاید زنده کنیم هرآنچه زیباست!

6 5,623

فرهنگ ایرانی همیشه زیبا و پر افتخار بوده است ایرانیان در گذشته به قدری به محیط زیست اهمیت میدادند که روزی را برای پاکسازی طبیعت داشتند کاش این سنت زیبا دوباره احیا شود جیف است که چنین مناسبت های زیبایی از یادها بروند.

جشن نوروز رودها یا (فروردین روز) یکی از آیین‌های باستانی و جشن‌های ایرانی است که طبق سنت‌ها و آیین‌های ایران باستان نامگذاری شده است.
در این جشن ایرانی که مصادف با ۱۹ اسفند ماه می‌باشد؛ ایرانیان به لایروبی و پاکسازی رودخانه‌ها، کاریزها و چشمه‌ها می‌پردازند؛ این جشن همراه با پاشیدن عطر و گلاب به روی و اطراف رودخانه‌ها همراه است. که نمایانگر توجه اقوام ایرانی به زیبایی و سلامت محیط زیست است.

balkhab

در نوروز رودها مردم به کنار رودها، نهرها و چشمه‌ها رفته بعد از لایروبی و پاکسازی به رقص و پایکوبی می‌پرداختند و مواد خوشبو، گل‌های زیبا و گلاب را به آب می‌ریختند و با این مراسم از رودها بخاطر دوباره جاری شدن قدردانی می‌نمودند و آنها را برای فرارسیدن بهار آماده می‌نمودند.

بیرونی در رابطه با نوروز رودها می‌نویسد:

hhe3035
«روز ۱۹سپندارمٍث را به نام «انهار و میاه جاری» جشن می‌گرفتند و آن موقعی بود که آب در رودخانه‌ها جاری می‌شد و گلها شکوفه می‌کردند و فضا عطر افشان می‌شد. در این روز مردم به دشت و صحرا و جاهایی که جویهای روان و چشمه سارها بوده می‌رفتند و طیّ مراسم وتشریفاتی گلاب و عطر در آب می‌ریختند.»

اشتراک گذاری

۶ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه