از چشمان شب ستاره رنگی می چکد!

13 9,094

ستاره ها می توانند میلیاردها سال زندگی کنند.دانشمندان با استفاده از نور و امواجی که از ستاره ها به زمین می رسه توانسته اند ستاره ها را بهتر بشناسند.

ستاره ها گوی های بزرگی هستن که از گازهای بسیار گرم تشکیل شده اند. مقدار بسیار زیادی نور و انواع انرژی ها را تولید می کنند

images

دمای ستاره ها بسیار بالاست .دما در سطح آن ها به هزاران درجه می رسد.دمای ستاره ها را معمولا با واحد های کلوین یا درجه ی سانتی گراد بیان می کنند.در این میزان از دما ماده نمی تواند به صورت جامد یا مایع وجود داشته باشد.

به نوری که از ستاره ها به چشم ما می رسد درخشندگی ظاهری ( قدر ظاهری ) ستاره گفته میشود.در واقع نور واقعی ستاره چیزی نیست که ما می بینیم .چون نور ستاره ها مسافت زیادی را طی می کند تا به زمین برسد و در این راه عامل هایی باعث تغییر رنگ اون ها میشود.به قدر ظاهری ستاره وقتی که فاصله ی آن از زمین 32/6 سال نوری باشد قدر مطلق ستاره گفته میشود .

photo_2016-03-09_15-48-01

باور این که ستاره ها رنگی هستند برای بیشتر مردم سخت  است چون به ظاهر همه ی ستاره ها که در شب دیده میشوند سفید رنگ هستند .اگر در یک شب به آسمانی صاف و بدون هیچ آلودگی نوری نگاه کنیم متوجه تنوع رنگ ستاره ها میشویم .

images (5)

تنوع رنگ آن ها به خاطر این است که دمای آن ها نسبت به هم متفاوت است .هنگامی که جسمی را گرم کنیم، رنگ آن تغییرخواهد کرد و رنگ های سرخ و آبی و ….. و در آخر رنگ سفید به خود میگیرند.در واقع نوری که از هر جسم منعکس میشود به دمای آن بستگی دارد .

images (1) 

دانشمندان بر اساس رنگ ستاره ها یا به عبارت دقیق تر بر اساس دمایشان آنها را به هفت گروه آبی ، آبی_سفید ، سفید ، سفید_زرد ، زرد ، زرد_نارنجی و قرمز طبقه بندی کرده اند.داغ ترین ستاره ها رنگ آبی و خنک ترین _ داغ هستن ولی نسبت به بقیه ستاره ها دمای کمتری دارن _ رنگ قرمز دارند.

photo_2016-03-09_15-48-12

عکس بالا نمونه یک ستاره قرمز است!!!! 

بر خلاف آن چیزی که ما تصور می کنیم که ستاره ها ثابت اند ، ستاره ها حرکت می کنند .اندازه گیری سرعت ستاره ها به دقت زیادی لازم دارد چون کره ی زمین هم در حال حرکت است.

همه ی ستاره ها گرد و گوی مانند هستند و علت این که آن ها را گوشه دار می بینیم خطای دیده ماست.وقتی نور ستاره ها به سمت کره ی زمین میآید ، به جو کره ی زمین برخورد می کنند و شکست نور ایجاد میشود، به همین دلیل وقتی ستاره ها را می بینیم فکر می کنیم که چشمک می زنند . 😉 

تن ستاره تب کرد و رنگی شد….

images (4)

images (3)

اشتراک گذاری

۱۳ دیدگاه

  1. 2
    0

    جرا بقیه دوستان شرکت کننده ها اسم هاشون نیستند داخل روبات قبلا بودند داخل کوشیم ولى حالا نیستند جى شد؟قبلش جور دیکه اى بود روبات
    جرا اسم من خونده نمیشه داخل قرعه کشى جندین ماه است ثبت نام کردم برنده نشدم مکر قول ندادین ک حق همه یکسان است بس جى شد البته ببخشیدا دیکه دارم نا امید میشم از قرعه کشى تون خسته میشم لطفا اسم من هم بخونید خواهشا با تشکر

قرار دادن یک دیدگاه