وقتی سنگ ها پا در می آورند..!!

8 10,121

 در اینجا سنگ ها هم جابه جا می شوند.آیا تا به حال درباره سنگ هایی که حرکت می کنند چیزی شنیده اید؟؟به نظرتان عجیب نیست؟!!

در این دره سنگ‌های بزرگ در آن به شکلی مرموز حرکت می‌کنند، در حالی که کسی هرگز شاهد حرکت کردن آنها نبوده است. از دهه ۱۹۴۰ تا کنون صخره‌ها و سنگ‌های متحرک دره مرگ دانشمندان را متعجب کرده است.

gty_death_valley_sailing_stones_03_mt_140828_16x9_992

محققان با تصویربرداری طولانی مدت از سنگ‌های دره مرگ دریافتند این سنگ‌ها با وزیدن بادی به سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت دو تا ۶ متر در دقیقه حرکت می‌کنند. سرعت حرکت این سنگهای مرموز برابر سرعت راه رفتن یک انسان تخمین زده شده است. در این منطقه سنگها گاه تا مسافت ۴۵۸ متر جا به جا می‌شوند مسیری از براده‌های خاک رس را در امتداد مسیر خود به وجود می‌آورند. دانشمندان در انجام مطالعات خود محدودیتهایی را دارند که مهمترین آنها ممنوعیت جا بجا کردن سنگها و تخریب مسیر حرکت آنها است. مطالعات پیشین نشان داده‌اند عواملی مانند نیروی گرانش یا زمین لرزه می‌تواند حرکات مرموز این اجرام را توضیح دهد.

ir325

اما مطالعات جدید توانسته راز و رمز حرکت سنگ متحرک دره مرگ را توجیح کند. دانشمندان زمانی که در حال مطالعه روی پدیده سنگ‌های لغزان بودند در ماه‌های سرد لایه‌های ضخیم یخی در زیر سنگ‌ها مشاهده کردند که همین عامل می‌توانست در حین ذوب شدن آنها را به جلو براند، به همین منظور حسگرهای ریزی که به منظور کنترل جریان آب در زیر لایه ای از خاک در این منطقه کار گذاشته شده بودند را بررسی کردند و دریافتند این حسگرها در ماه مارس حرارت انجماد آب را به ثبت رسانده‌اند، محققان دریافته‌اند که لایه‌های نازک یخی در زیر سنگ‌ها بستری لغزنده را ایجاد کرده و باد به راحتی سنگ‌ها را حرکت می‌دهد. به گفته محققان جریان بیشتر آب می‌تواند منجر به شناور شدن و حرکت سنگها توسط باد شود.

19

اشتراک گذاری

۸ دیدگاه

 1. 2
  0

  با سلام
  مطلب بسیار جالبی بود.
  احتمالا انرژیهای دیگری هم وجود دارد
  که حرکت سنگها را به کمک باد تسهیل
  میکند.
  همانطور که ازین گزارش مشخص بود
  پدیده فوق در دست تحقیق است.
  با سپاس از تیم محترم بدندید برای
  ارائه مطالب و پستهای جالب و
  متنوع که تا این لحظه بهترین و
  کاملترین کانال تلگرامه و سپاس و
  تقدیر از سرکار خانم زنگنه برای طرح
  مطالب جالب هر روز مسابقه کانال.
  موفق و پاینده باشید.

قرار دادن یک دیدگاه