آیا میدانستید دانه کنجد در سلامت استخوان های شما نقش دارد؟

0 5,987

یکی از شگفت آورترین مواد غذایی که سابقه استفاده ۵۰۰۰ ساله دارد، کنجد می باشد. کنجد یکی از مواد غذایی موثر و غنی نیز می باشد که امروزه استفاده می شود. تنها خواص و استفاده های کنجد در دانه های آن وجود ندارد بلکه در روغن آن هم به وفور یافت می شود.

Macro view of sesame seeds in flax sack and glass bottle of sesame oil isolated on white background

دانه های کنجد دارای پروفایل غذایی بسیار خوبی هستند که تضمینی برای پیشگیری و درمان بیماری های مختلف می شوند. ترکیباتی همچون مس، منگنز، کلسیم و منیزیم درصد بالایی را در این ماده غذایی به خود اختصاص می دهند. لازم به تاکید است که این مواد و ترکیبات مغذی شامل انواع ویتامینها و مواد معدنی می شوند.

Sesame Seeds

بهبود سلامت و زیبایی پوست

دانه های کنجد سرشار از روی می باشند. روی ماده اساسی و موثر در تولید کلاژن می باشد و سبب نرمی پوست نیز می شود. روی همچنین باعث ترمیم بافتهای بدن می شود. روغن کنجد نیز به عنوان تسکین دهنده سوختگی و بیماری های پوستی نیز استفاده می شود.

ببب

مناسب برای رژیمهای گیاهی سرشار از پروتئین

دانه های کنجد دارای ۷/۴ گرم پروتئین در یک اونس می باشند که این عامل برای تامین پروتئین مورد نیاز برای افراد با رژیم گیاه خواری مناسب می باشد.

Toasted-Sesame-Seed-Crusted-Lamb-Meatballs-with-Sweet-Harissa-Yogurt-Sauce_Recipes_1007x545-520x245

سلامتی دهان با استفاده از روغن کنجد

یکی از مهمترین خواص دانه های کنجد و روغن آن از بین بردن پلاکهای دندانی و مقاوم کردن دهان در برابر آسیبهای دهانی می باشد. با قرقره کردن و چرخاندن روغن کنجد در دهان می توانید دهان و دندان خود را سالم نگه دارید. در مشاهداتی که در یک مطالعه علمی انجام شده است، به این نتیجه رسیده اند که  چرخاندن روغن کنجد در دهان باعث کاهش مقدار باکتری  در پلاکهای دندانی و بزاق دهان می شود و باعث مقاوم سازی سلامت دهان نیز می گردد.

کمک در پیشگیری از دیابت

به علت وجود منیزیم و مواد مغذی دیگر، دانه های کنجد و به ویژه روغن آن باعث کمک در پیشگیری دیابت می شوند. در یکی از مطالعات منتشر شده در مجله آمریکایی مواد غذایی پزشکی (۲۰۱۱)، به این نکته دست یافته اند که روغن کنجد باعث بهبود اثر داروی ضد دیابت گلیبنکلامیت  در بیماران دیابتی نوع دوم می شود. در مطالعه دیگری نشان داده شده است که جایگزین کردن روغن کنجد به عنوان تنها ترین روغن خوراکی مصرفی تاثیر زیادی بر کاهش فشار خون و قند در بیماران دیابتی با فشار خون بالا دارد.

عاملی بر کاهش فشار خون

با توجه به موارد بالا، روغن کنجد باعث کاهش فشار خون مبتلایان به دیابت با فشار خون بالا می شود. به علاوه منیزیم موجود در آن خود باعث کاهش فشار خون می باشد که دانه های کنجد نیز دارای منیزم می باشند.

افزایش سلامتی قلب

علاوه بر دانه های کنجد، روغن کنجد نیز عاملی برای مقاوم سازی سلامت قلب به وسیله جلوگیری از ضایعات آترواسکلروتیک می باشد. آنتی اکسیدانها و ضد التهاب های طبیعی همچون سسامول در عین حال که خواص آنتی آتروژنیک دارند، یکی از مهمترین عوامل مهم در سودمندی کنجد و روغن آن می باشد.

حفاظی برای دی ان ای در برابر تصویر برداری های پزشکی و تشعشع

سیسامول  که یک ترکیب طبیعی موجود در دانه ها و روغن کنجد می باشد، در تعدادی از مطالعات به عنوان حفاظی ایمن برای دی ان ا  در برابر تصویربرداری های پزشکی و رادیولوژی در نظر گرفته شده است. سیسامول همچنین نشان داده است که عمر موشی را که در برابر تابش و اشعه بوده است را افزایش داده که درواقع این ماده با ممانعت از آسیب رسیدن به روده ها و طحال این افزایش را ناشی شده است.

default

خاصیت ضد سرطانی دارد

وجود دو ماده مهم منیزیم و سیسامول باعث میشود که دانه های کنجد و روغن آن خاصیت ضد سرطانی داشته باشند. یک مطالعه در مجله آمریکایی مواد غذایی پزشکی بیان دارد که خطر تومورهای کلرکتال به اندازه ۱۳ درصد کاهش می یابد و خطر سرطان کلرکتال نیز به ازای جذب هر ۱۰۰ میلی گرم منیزیم به اندازه ۱۲ درصد کاهش می یابد.

مقاوم سازی سلامت استخوان

ماده روی علاوه بر بهبود سلامتی پوست، می تواند غلظت مواد معدنی را در استخوانها به مقدار مناسب نگه دارد و از پوکی استخوان جلوگیری نماید. در مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی مواد غذایی پزشکی، اشاره به رابطه ای میان فقدان روی و پوکی استخوان در نواحی لگن و ستون فقرات شده است. دانه های کنجد سرشار از کلسیم هستند که می توانند ماده ای اساسی برای جلوگیری از این موارد پوکی استخوان بشوند.

مقاوم سازی گوارش و هضم، بهبود یبوست

دانه های کنجد سرشار از فیبر هستند که برای دستگاه گوارش بسیار مناسب و بهبود دهنده است.

تسکین دهنده رماتیسم مفصلی

مس به عنوان یک کاهش دهنده درد و تورم همراه با آرتریت، یک ماده معدنی مهم و پر اهمیتی محسوب می شود که خاصیت ضد تورم دارد و برای سیستم های آنزیم آنتی اکسیدانی بسیار مهم و مورد نیاز می باشد. علاوه بر این،  این ماده معدنی باعث افزایش دوام و استحکام رگهای خونی، استخوانها و مفاصل می شود.

بهبود سلامت دستگاه تنفسی و پیشگیری از آسم

به علت وجود منیزیم در دانه های کنجد، این دانه ها از بروز آسم جلوگیری می کنند همچنین از سایر بیماری های تنفسی از طریق جلوگیری کردن از التهاب منافذ تنفسی، پیشگیری می کنند.

اشتراک گذاری

بخش ارسال دیدگاه‌ها بسته شده است.