دریاچه ای که شما را به سنگ تبدیل می کند!!

0 13,605

در اساطیر یونان مدوسا یکی از گورگون‌ها، دختر فورسیس و ستو و تنها فناپذیر در بین آن‌ها بود. او می‌توانست هر کس را که به چشمانش خیره می‌شد، تبدیل به سنگ کند.مدوسا در نهایت توسط پرسئوس قهرمان اساطیری سر بریده شد.

800px-Medusa_Bernini_Musei_Capitolini

بدون شک مدوسا اگر اکنون در میان ما بود، از دریاچه «ناترون» در آفریقا به شدت استقبال می‌کرد؛ این دریاچه در مرز میان ۲ کشور کنیا و تانزانیا واقع شده است.

952-18e2999891374a475d0687ca9f989d83

این دریاچه یکی از شگفت‌انگیز‌ترین آبگیرهای دنیاست که به دریاچه سنگ نیز معروف است.

6-lake-natron

واقعیت این است که آب دریاچه ناترون دارای میزان بالایی از قلیائیت هیپرتروفی به میزان ۹،۵ – ۱۱ پی هاش بوده و میانگین دمای آب نیز حدود ۶۰ درجه سلسیوس است. این خواص آب و همچنین عمق کم این آبگیر که عمیق ترین نقطه آن حدود ۳ متر است، شرایط ویژه و منحصر بفردی را برای تبدیل هر چیزی به سنگ، آفریده است.

ho1_yowa

به همین خاطر نیز حیوانات سعی می‌کنند تا به این دریاچه نزدیک نشوند ولی در هر صورت اگر حیوانی به درون آب سقوط کند، مرگ وحشتناکی در انتظارش خواهد بود. در اطراف بدن حیوان بیچاره، لایه‌ای از رسوبات شکل می‌گیرد که به مرور زمان سفت و مثل سنگ می‌شود.

20897_150

جالب است بدانید که این دریاچه با رنگ قرمز مایل به نارنجی برای برخی از موجودات حکم مرگ را ایفا نمی‌کند. اکنون هزاران سال است که در دریاچه ناترون، گونه‌ای از ماهی با نام «تیلاپیا قلیایی» زندگی و تولید مثل می‌کنند که خاصیت بالای قلیایی آب هیچ اثری بر روی آن‌ها نداشته و به نظر می‌رسد که فقط آن‌ها را قلقلک می‌دهد.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه