فکر می کنید کدام فیلم در اکران نوروزی پر مخاطب باشد؟

0 1,942

اکران نوروزی همیشه یکی از مهمترین زمان های اکران در سینمای ایران محسوب می شده و تجربه ثابت کرده که همواره پرفروش ترین فیلم های سینمای کشور در این بازه زمانی روی پرده سینماها رفته اند.

از همین رو مدیران سینمایی همواره با بررسی و انتخاب دقیق آثار متقاضی اکران نوروزی مبادرت به انتخاب آن ها می کنند تا بتوانند خوراک فرهنگی هنری مناسبی را برای مخاطبان با ذائقه ها و سلیقه های مختلف فراهم آورند.

امسال شاید یکی از معدود زمانهایست که آثار مختلفی با سبک ها و ژانرهای متفاوت روی پرده سینماها می روند که در میان آن ها ۲ فیلم «من سالوادور نیستم» به کارگردانی منوچهر هادی و «پنجاه کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی به دلیل دارا بودن فاکتورهایی که می تواند باعث جذب مخاطبان شود شانس بیشتری در گیشه دارند و از همین حالا می توان فروش بالا و چند میلیاردی را برای این دو اثر سینمایی متصور شد.

البته در این میان نباید از فیلمی مانند «بادیگارد» که علیرغم کارگردانی بسیار خوب و سوژه نو و تأثیرگذارش آنچنان که شایسته اش بود در جشنواره فیلم فجر دیده نشد به راحتی عبور کرد و یا حتی از آن غافل بود که فیلمی مانند «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی که ۹ سیمرغ بلورین از جشنواره سی و چهارم فجر دریافت کرد می تواند مخاطبان را به سالن های سینما بکشاند.

دو اثر سینمایی دیگر یعنی «کفش هایم کو؟» و «خشم و هیاهو» البته چندان نمی توانند در اکران نوروزی موفق عمل کنند؛ چرا که اولاً فاکتورهای لازم را برای جذب مخاطب نوروزی که بیشتر تمایل به شادی و خنده دارد را ندارند و از سوی دیگر در میان فیلم های جذاب تری که در حال اکران هستند نمی توانند مخاطب چندانی را به سوی خود بکشانند؛ چرا که به راحتی می شود پیش بینی کرد مخاطبان چهار اثر دیگری که در ایام نوروز روی پرده سینماها هستند را بیشتر از این آثار خواهند پسندید.

«ابد و یک روز» کارگردان: سعید روستایی

عکس-پوستر-فیلم-سینمایی-ابد-و-یک-روز-منظوم

اولین ساخته سینمایی سعید روستایی اگرچه انتقادات تندی از سوی برخی کارشناسان و رسانه ها را از لحاظ محتوا در پی داشت، فیلمی خوش ساخت است که نوید حضور یک کارگردان خلاق و کاربلد را به سینمای کشور می دهد؛ اما با تمامی این ها سوژه به شدت تلخ و فضای سیاه و دردناک فیلم به هیچ عنوان مناسب اکران نوروزی نیست و معلوم نیست که دست اندرکاران شورای صنفی نمایش بر چه اساسی اقدام به گنجاندن این فیلم در فهرست آثار متقاضی اکران نوروزی کرده اند که جز ترویج سیاهی، یأس، ناامیدی و تباهی چیزی دیگری برای مخاطبان خود ندارد؟ البته نمی توان منکر آن شد که این فیلم به دلیل دریافت ۹ سیمرغ بلورین در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر و همینطور تبلیغات گسترده ای که توسط تعدادی از چهره های سرشناس سینمایی در شبکه های مجازی برای تماشای آن انجام می شود خواهد توانست به فروش بالایی دست پیدا کند. از سوی دیگر حضور چهره های پرطرفداری همچون نوید محمدزاده و پیمان معادی به عنوان بازیگران این فیلم یکی دیگر از عوامل تضمین کننده فروش بالای «ابد و یک روز» خواهند بود. 

در خلاصه داستان «ابد و یک روز» آمده است: خانواده در تدارک مراسم عروسى سمیه هستند، اما اتفاقاتی روابط خواهران و برادران را سرد می کند که در نهایت باعث ماجراهایی می شود. 

«بادیگارد» کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا

1394102820160118121112329

حاتمی کیا در “بادیگارد” موضوعی را برای فیلم جدیدش انتخاب کرده که به جهت حوادث تروریستی متعدد به یکی از آشناترین شخصیت‌ های طول تاریخ انقلاب اسلامی یعنی محافظان مقامات می‌پردازد. شخصیتی که اگرچه برای مردم بسیار آشناست اما در عین حال گمنام و در پوششی از ابهام بوده و هست؛ تجربه ثابت کرده مخاطب سینمای حاتمی کیا را دوست دارد و همواره از آثار او استقبال می کند. علاوه بر آنکه جدیدترین ساخته سینمایی حاتمی کیا ستاره هایی همچون پرویز پرستویی و مریلا زارعی را به عنوان بازیگران اصلی در اختیار دارد که می توانند به تنهایی مخاطبان را به سالن های سینما بکشانند اما با تمامی این موارد اینکه این فیلم سیاسی و حادثه ای تا چه حد بتواند در اکران نوروزی برای مخاطبی که دنبال شادی و سرگرمی است جذابیت آفرینی نماید جای تأمل دارد.

در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: «بادیگارد» درباره محافظی شخصی است که از جان یکی از شخصیت‌های مهم نظام محافظت می‌کند اما در جایی و براساس حوادثی متوجه می‌شود که او بیش از آن که به فکر نظام باشد به فکر منافع شخصی است. محافظ شخصی دچار تشکیک می‌شود و همین امر باعث می‌شود که محافظت از آن فرد را کنار بگذارد. اما به دلیل خدمات و خلوصی که در وی وجود دارد او را به محافظت از فرد دیگری می‌گمارند که یکی از فعالان هسته‌ای کشور است. 

«پنجاه کیلو آلبالو» کارگردان: مانی حقیقی

 

50-Kilo-Albaloo-NavaFilm

جدیدترین ساخته سینمایی مانی حقیقی جزو آثاری است که می تواند مخاطبان را به سالن های سینما بکشاند؛ ساخت یک کمدی رمانتیک به علاوه استفاده از تعداد کثیری از بازیگران مطرح و سرشناس که تجربه ثابت کرده هریک از آن ها به تنهایی می توانند مخاطبان زیادی را به سالن های سینما هدایت کنند یکی از خصیصه های اصلی جدیدترین فیلم حقیقی است.

داستان این فیلم  از مجلس عروسی مرجان آغاز میشود. در میانه های عروسی ماموران برای دستگیری داماد خلافکار وارد می شوند و میهمانان هم فرار می کنند. در این میان ریختن آب آلبالو روی پیراهن داوود باعث آشنایی ناگهانی او و آیدا می شود و اتفاقات ناخواسته ای برای آنها می افتد.

«خشم و هیاهو» کارگردان: هومن سیدی

khashm-hayahoo

ژانر جنایی و معمایی در سینمای ایران هر از گاهی بروز و ظهور می کند و عمدتاً هم با شکست روبرو شده است. از این رو نمی توان انتظار آن را داشت که جدیدترین ساخته سینمایی هومن سیدی بتواند مخاطبان را آنچنان که باید در ایام نوروز به سالن های سینما بکشاند و آن ها را برای دیدن فیلم تلخی که بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده است ترغیب نماید.

البته در این میان نمی توان حضور چهره ای مانند نوید محمدزاده به عنوان بازیگر نقش اصلی این فیلم سینمایی که طی سال های اخیر توانسته طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کند را نادیده انگاشت؛ حال باید منتظر ماند و دید مخاطبان چه استقبالی از جدیدترین ساخته سیدی به عمل خواهند آورد.

در خلاصه داستان این اثر سینمایی آمده است: زندگی به من آموخت که هیچ چیز از هیچ کس بعید نیست!

«کفش هایم کو؟» کارگردان: کیومرث پوراحمد

59

جدیدترین فیلم سینمایی کیومرث پوراحمد نوید دهنده بازگشت این سینماگر به ساخت آثاری اجتماعی است که با آن ها آشنایی کامل دارد و می تواند حرف های خود را به بهترین شکل و شیوه ممکن در آن بیان کند. سینمایی که پوراحمد از سال های دور تاکنون در آن تبحر داشته و تجربه ثابت کرده که هرگاه از این دست آثار را جلوی دوربین می برد مخاطبان زیادی را به سوی فیلم خود جذب خواهد کرد.

«کفش هایم کو؟» روایت یک بیماری است.  کیومرث پوراحمد یک بار دیگر در این فیلم به خلق لحظه‌ های احساسی پرداخته است و از ترانه‌ها و موسیقی نوستالژیک به خوبی بهره جسته است اما به نظر می رسد با تمامی این ها این فیلم قطعاً نمی تواند در اکران نوروزی حرف چندانی برای گفتن داشته باشد.  

در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: حبیب کاوه کارخانه دار قدیمى مبتلا به بیمارى آلزایمر است. خانواده اش او را ترک نموده اند اما با بازگشت دخترش به ایران اتفاقاتى مى افتد. 

«من سالوادور نیستم» کارگردان: منوچهر هادی

لبالو

این اثر سینمایی که به عنوان اولین فیلم اکران نوروزی از چندی قبل روی پرده سینماها رفته تا به امروز توانسته مخاطبان زیادی را به سالن های سینما بکشاند و در لیست میلیاردی های سال ۹۵ نام خود را ثبت نماید. عموماً فیلم هایی که یک سری فاکتورهایی مثل هنرپیشه های مطرح و موضوع طنز و کمدی دارند در این اکران موفق تر عمل می کنند که به نظر می رسد فیلم «من سالوادور نیستم» با داشتن این فاکتورها اکران نوروزی موفقی خواهد داشت و می تواند تا پایان زمان اکران فیلم های نوروزی از سایر رقبای خود پیشی بگیرد.

در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: ناصر و خانواده‌اش به واسطه آژانس تعطیلات رویایی برای سفری سیاحتی به برزیل دعوت می‌شوند، آنجل دختری برزیلی، او را با نامزد سابق خود اشتباه گرفته است و …

 

 

 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه