رانش در کاخ صاحبقرانیه و تخریب کاخ نیاوران

0 2,767

کاخ نیاوران، واقع در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد. این کاخ در مجموعه باغ نیاوران در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) تهران واقع شده است.منطقه نیاوران تهران در قدیم الایام پر از نیزارهایی بوده که مردم برای جمع‌آوری و استفاده از نی‌های موجود در این مناطق به این محله می‌آمدند، لذا به محلهٔ نی آوران معروف بوده که به مرور به نیاوران تغییر نام پیدا کرد.

IMG12135895

عملیات احداث این کاخ به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷آغاز گردید و با وقفه‌ای که در ساخت آن پیش آمد در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید. در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ کوچکتری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران بجای آن ساخته شد.

مدیر کاخ نیاوران از تشکیل کمیته فنی برای نظارت بر فعالیت‌های کاخ خبر داد و گفت: در حال مطالعه هستیم تا ببینیم مجموعه کاخ نیاوران به چه اقدامات حفاظتی نیاز دارد.

 «رحمت‌الله رئوف» که به تازگی مدیریت کاخ نیاوران را به عهده گرفته، درباره برنامه‌ریزی‌هایش برای فعالیت در این کاخ گفت که در حال مطالعه هستیم تا ببینیم مجموعه کاخ نیاوران چه نیازهایی دارد. به همین منظور در نظر داریم تا برای این کاخ، کمیته فنی ناظر بر فعالیت‌ها از سوی معاونت میراث فرهنگی تشکیل دهیم.

8a73b5e94974436c3d3244387ca48157

وی با بیان اینکه در این کمیته، اقدامات مرمت و حفاظت اثر بررسی می‌شود، گفت:یکی از این اقدامات و مهمترین آنها زهکشی مجموعه نیاوران است که به شدت تحت تاثیر آب‌های سطحی و زیرزمینی قرار گرفته و تخریب زیادی را متوجه کاخ کرده است. 

19cddee74e7fe59395e23d6676e7f567

این آسیب در بخش بنای صاحبقرانیه نیز بوده است به نحوی که در سالهای گذشته بخشی از آن رانش داشته بنابراین باید جلوی پیشرفت آن گرفته شود. میزان رانش خیلی محسوس نیست اما چون ادامه آن باعث تخریب بنا می‌شود و اکنون در یک شرایط خوبی قرار ندارد، باید برای آن فکری کنیم.

3483 (1)

وی ادامه داد که برای نگهداری و مرمت آن، باید ردیف اعتباری با مصوبه دولت و مجلس داشته باشیم تا بتوانیم خسارت اتفاقاتی که سال‌های گذشته این مجموعه را دچار آسیب کرده است، جبران کنیم.مدیر کاخ نیاوران بیان کرد که از آنجا که کاخ اصلی نیاوران عمر زیادی ندارد، چندان به اقدامات مرمتی هم نیازی نیست اما لازم است که برخی از فعالیت‌ها به روز شود. همچنین باید فکری به حال محوطه‌ها، فضای سبز و محل‌های عبرو و مرور کرد چون سازه‌های آنها آسیب دیده است.

تالار_کاخ_نیاوران،_از_نمای_بالا

رئوف همچنین درباره ایجاد کافی‌شاپ در کاخ نیاوران با توجه به مخالفت‌های انجام شده، گفت:در هر مجموعه‌ای که مردم از آن بازدید می‌کنند موظف هستیم خدمات رفاهی هم بدهیم. شاید در زمان‌های گذشته این خدمات و کافی‌شاپ‌ها وضعیت نابه‌سامانی داشته اما الان به سامان شده‌اند و در کاخ از آن استفاده می‌شود.

رئوف همچنین درباره برگزاری کنسرت‌ها و حضور گروه‌های موسیقی هم گفت که آن بخش از کنسرت‌ها را که ارتعاش امواج و صدا باعث تخریب بنا نمی‌شود، می‌توان به عنوان فعالیت‌های مجموعه در دستور کار قرار داد اما تا جایی که به کاخ و یا اشیای مجموعه آسیبی وارد نکند.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه