آهسته تر قدم بردار،مبادا خواب پروانه ای را پریشان کنی….

0 3,669

با خانه ای برای پروانه ها آشنا شویم البته پروانه ها یعنی هزاران نه میلیون ها پروانه زیبا که در این دره زندگی می کننددره‌ی پروانه‌ها که با عنوان دره‌ی پتالودس نیز شناخته می‌شود، در غرب جزیره‌ی رودس  و ۲۵ کیلومتر دورتر از شهر قرار گرفته است دره‌ی پروانه‌ها یا پتالودس در کشور یونان واقع است. این دره پس از پایان فصول بارانی و در اواخر ماه مه، میزبان هزاران پروانه است  .

valley-of-the-butterflies

در طول فصل‌های بارانی سال، این پروانه‌ها که در مرحله‌ی لاروی و در پیله به سر می‌برند، در بیشه‌زارهای مدیترانه‌ای زندگی می‌کنند و از شاخ و برگ درختان تغذیه می‌کنند. در پایان فصل‌های مرطوب، این پیله‌ها به پروانه تبدیل می‌شود. همین که فصول گرم سال از راه می‌رسد، پروانه‌ها مهاجرت می‌کنند.

motyl

این پروانه‌ها در طول شب سفر می‌کنند و به دنبال رطوبت و مسیرهای آب به این دره می‌رسند. این پروانه‌ها جذب رایحه‌ی درختان شیرین‌ژد این دره می‌شوند. زمانی که به مقصد می‌رسند روی شاخه‌های درختان، صخره‌ها و هر سطح مناسب دیگری مسکن می‌گزینند.

7

متاسفانه بازدید از این دره برای گردشگران آزاد است و این مسئله موجب شده تا جمعیت این پروانه‌های زیبا با آسیب و خطرات جدی روبه‌رو شود. این نوع از پروانه‌ها غذا نمی‌خورند؛ در واقع با ذخیره‌ی غذایی که در مراحل قبلی زندگیشان ذخیره کرده‌اند، تغذیه می‌کنند. مزاحمت‌هایی که گردشگران ایجاد می‌کنند از جمله دست زدن یا پراندن پروانه‌ها، آنها را مجبور می‌کند تا مکررا از محل استراحت خود پرواز کنند.

Butterfly-Valley-1

این فعالیت‌ها مقدار قابل توجهی از انرژی پروانه‌ها را به مصرف می‌رساند؛ بدون اینکه فرصت جایگزین کردن آن را داشته باشند. بسیاری از پروانه‌ها تمام انرژی خود را از دست می‌دهند و قبل از اینکه بتوانند دوباره آن را تولید کنند، می‌میرند.پس مراقب باشید هنگام بازید از این دره زیبا به این پروانه ها آسیب نزنید

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه