مسواک زدن سرعت پیشرفت آلزایمر را می کاهد!!!!

2 2,089

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع دمانس (خردسودگی)، با شروعی تدریجی و پیشرفتی مداوم است که به تدریج حافظه و تواناییهای ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و او در انجام وظایف روزانه زندگی با مشکل مواجه می شود.

olaylar-ve-duygular-hafizaya-birlikte-kaydedilir

 باکتری که عامل بیماری لثه است سطح التهابات را در بدن بالا می برد، این التهابات در افزایش زوال عقل نقش اساسی دارد و باعث ایجاد آلزایمر  می شود.
در مطالعه جدید محققان کالج کینگ لندن و دانشگاه ساوث هامپتون ، وضعیت 59 نفر که سطوح جزیی تا متوسط زوال عقل داشتند، به مدت شش ماه بررسی شد و وضعیت لثه های آنها تحت کنترل قرار گرفت.
سرعت زوال عقل در افرادی که در ابتدای مطالعه بیماری لثه داشتند، شش برابر سریعتر از گروهی بود که دندان های سالمی داشتند.

1453091355_Top 5 oral care myths busted
بیماری لثه از طریق مسواک زدن و دهان شویه ها قابل کنترل است و به گفته محققان، حفظ سلامت دهان و دندان می تواند راه آسانی برای کاهش تاثیر الزایمر باشد.
پروفسور کلایو هولمز نویسنده این مطلب می گوید: این ها نتایج بسیار جالبی هستند که تاکیدی بر تحقیق پیشین ما در زمینه تاثیر منفی وضعیت های مزمن التهاب آفرین بر پیشرفت بیماری مبتلایان به آلزایمر است.

103695_688
هولمز افزود: گرچه مطالعه ما از نوع کوچک و برای شش ماه بود ، اما اگر رابطه مستقیمی میان بیماری لثه و زوال شناختی وجود داشته باشد، همان طور که مطالعه جدید بیان می کند، در آن صورت معالجه بیماری لثه می تواند یک گزینه درمانی احتمالی برای آلزایمر باشد.
براساس این مطالعه، افرادی که هم آلزایمر و هم بیماری لثه دارند، سریعتر از افرادی که سلامت دهان و دندان دارند، حافظه و قدرت تفکر خود را از دست می دهند. اما هنوز مشخص نیست که بیماری لثه سبب تسریع زوال عقل است و یا برعکس.

 

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه

 1. 3
  0

  حدیث (3) امام صادق علیه السلام :

  فِى السِّواکِ اثنَتا عَشَرَهَ خَصلَهً: هُوَ مِنَ السُّنَّهِ، وَ مَطهَرَهٌ لِلفَمِ، وَ مَجلاهٌ لِلبَصَرِ، و َیُرضِى الرَّحمنَ، یُبَیِّضُ السنانَ، یَذهَبُ بِالحَفَرِ، وَ یَشُدُّ اللِّثَّهَ، و َیُشَهِّى الطَّعامَ، و َیَذهَبُ بِالبَلغَمِ، و َیَزیدُ فِى الحِفظِ، وَ یُضاعِفُ الحَسَناتِ، وَ تَفرَحُ بِهِ المَلائِکَهُ؛

  در مسواک زدن دوازده فایده وجود دارد: 1. از سنت پیامبر صلى الله علیه و آله است، 2. دهان را پاکیزه مى کند، 3. نور چشم را زیاد مى کند، 4. باعث خشنودى خداوند است، 5. دندانها را سفید مى کند، 6. پوسیدگى آنها را از بین مى برد، 7. لثه را محکم مى سازد، 8 . اشتها آور است، 9. بلغم را مى برد، 10. حافظه را زیاد مى کند، 11. حسنات دو چندان مى شوند، 12. فرشتگان شاد مى گردند.
  خصال ص 481 ، ح53 {شبیه این حدیث در محاسن ج2 ، ص562 ، ح953 – کافی(ط-الاسلامیه) ج6 ، ص496 ،ح6 }

قرار دادن یک دیدگاه