کلاغ ها از درون تو با خبرند!!

0 1,273

 

این رفتار عجیب کلاغ‌ها را همه می‌شناسند: زمانی که یک کلاغ می‌میرد، کلاغ‌های دیگر دور او جمع شده و با صدای بلند غار غار می‌کنند.یکی از پاسخ‌های مطرح شده در این رابطه بحث «مراسم ترحیم» کلاغ‌ها را پیشنهاد می‌دهد.  این رفتار به حالت نوعی معما برای دانشمندان باقی مانده است، زیرا حتی دانشمندان هم به حکایت‌های شنیداری برای توضیحِ این رفتار کلاغ‌ها بسنده کرده‌اند.
 
 گروهی از پژوهشگران به دنبال راه‌حلی برای حل این معما رفته‌اند تا دلیل شیون عجیب کلاغ‌ها را دریابند.این گروه طرحی مبتکرانه را در دستور کار قرار داده‌اند. اساس روش آن‌ها به ذات کلاغ‌ها برمی‌گردد: کلاغ‌ها هرگز چهره‌ی یک موجود تهدید کننده را از یاد نمی‌برند.

2015129121653842230a 
این موضوع البته بر اساس حدس و گمان نبود، زیرا ماهیت رفتاریِ کلاغ‌ها در پژوهش‌های پیشین مشخص شده بود. مجموعه‌ای از پژوهش‌های انجام شده توسط «جان مارزلوف» در دانشگاه واشنگتن در سیاتل آمریکا بر این موضوع صحه گذاشت که کلاغ‌ها ظاهرا چهره‌ی موجود تهدید کننده را به خاطر می‌سپارند.

 
علاوه بر آن مسئله، کلاغی که یک چهره را به خاطر سپرده است موضوع را به کلاغ‌های دیگر گوشزد می‌کنند تا آن‌ها نیز کلاغ‌های دیگر را در جریان بگذارند. همین رفتار باعث می‌شود که دسته‌ای از کلاغ‌ها با گذشت چند سال از ماجرا با دیدن چهره موجود تهدید کننده سر و صدا کنند.

14441173055 
البته برای اینکه پژوهشگران از گزند حملات کلاغ‌ها در امان باشند، از ماسک‌های لاتکس برای محافظت از صورتشان استفاده شد.

روش کار نیز بسیار جالب بود. کالی سوئیفت، پژوهشگر دانشگاه واشنگتن، وارد محوطه شد و با دادن یک خوراکی خوشمزه به کلاغ‌ها نقش پلیس خوب را بازی کرد. سپس پلیس بد وارد ماجرا می‌شود. پلیس بد لاشه‌ی یک کلاغ مرده را در دستش گرفته و 30 دقیقه در آنجا منتظر می‌ماند.

1426147279 

سوئیفت می‌گوید: «من همیشه نقش پلیس خوب را بازی کرده‌ام. به همین خاطر حتی یک دشمن هم پیدا نکردم. من غذا را آنجا شخص دوم لاشه یک کلاغ را در دستش نگه می دارد طوری که انگار یک زباله در دست دارد. ‎می گذاشتم.شته است.

حتی زمانی که سوئیفت برای بار اول برای کلاغ‌ها غذا گذاشت، هیچ کلاغی سمت غذا نرفت. آن‌ها در عوض سر و صدا کردند. این رفتار البته به سبب حضور کالی سوئیفت بود. اگر به جای او یک شاهین وارد قلمرو آن‌ها شده بود، رفتار کلاغ‌ها به شدت بدتر بود. 

B0hePM6CEAAz7ec 

نتایج تحقیق نشان داد که کلاغ‌ها تهدید را به خوبی شناسایی می‌کنند. به عبارت بهتر، آن‌ها می‌دانند که مرگ چیست و چگونه از آن اجتناب کنند.

سوئیفت می‌گوید: «این رفتار کلاغ‌ها به ما می‌گوید که کلاغ‌ها مرگ را به عنوان “درسی آموزنده” درک می‌کنند.» ترس از مرگ همواره در کلاغ‌ها وجود دارد. در آن روز 65 جفت کلاغ شاهد ماجرا بودند و سه هفته پس از آن هنوز بیش از یک سوم کلاغ‌ها به همان شکل روز اول واکنش نشان دادند.

151013201256_masks_512x288_kaeliswift_nocredit 
در پژوهشی دیگر بر روی جیجاق‌ها مشخص شد که آن‌ها هم در هنگام مرگ یکی از هم‌جنس‌هایشان رفتاری مشابه رفتار کلاغ را از خود نشان می‌دهند

یکی از یافته‌های بزرگ این پژوهش نشان دادن ابعاد حافظه‌ای کلاغ‌ها در حفظ جزئیات چهره انسان‌ها است. همین توانایی است که به کلاغ‌ها اجازه می‌دهند انسان‌های بی‌آزار را از انسان‌های تهدیدکننده تمیز دهند.

14441173413 
سوئیفت در پایان می‌گوید: «این پژوهش به چگونگی تکامل کلاغ‌ها و سبک زندگی‌شان با انسان‌ها کمک می‌کند. آن‌ها می‌توانند چهره ما را به خوبی شناسایی کنند.» 

کلاغ‌ها آخرین دسته از حیواناتی هستند که مشخص شده برای مردگانشان به نوعی سوگواری کرده و دیگران را می‌شناسند. فیل‌، زرافه، شامپانزه و حتی برخی از انواع خانواده کلاغیان چنین رفتاری را پیشتر از خود نشان داده‌اند.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه