این گورستان مثل هیچ گورستانی نیست..

0 3,360

 

پرلاشز،بزرگترین گورستان پاریس و یکی از مشهورترین گورستان های دنیاست که در منطقه بیستم پاریس قرار گرفته و از تاریخ بیست و چهار ژوئن 1994م جزو بناهای تاریخی فرانسه ثبت شده است

pere_lachaise_cemetery__paris__france_by_xori-d5a7mol

پس از انقلاب کبیر فرانسه، گورستان ها بر طبق قانون جدید کمون پاریس به خارج از شهر منتقل شدند. به همین دلیل باغ بزرگی که استراحتگاه «پدر لاشز» ، کشیش مورد اعتماد لویی چهاردهم بود  توسط  شهرداری در سال 1803 خریداری و در اختیار «آلکساندر تئودور برونیار» ، معمار معروف آن زمان قرار گرفت و در بیست و یکم مه 1804 گشوده شد.

Père-Lachaise-Cemetery1
پرلاشز به هیچکدام از گورستان های دنیا شبیه نیست. این گورستان  در شرق پاریس به سبک باغهای انگلیسی ساخته شد ، ولی به مرور زمان و با مدرن شدن پاریس تغییر کرده است. حال در این باغ 44 هکتاری، حدود 5 هزار درخت وجود دارد و بزرگترین پارک پایتخت فرانسه است. هرساله حدود 2 میلیون توریست به علاوه پاریسی ها برای بازدید به پرلاشز می آیند.

6836251_f520

در گوشه گوشه مشهورترین گورستان پاریس ، بزرگانی دیده می شوند که هرکدام بخشی از تاریخ اروپا یا جهان در 2 قرن اخیر را به خود اختصاص داده اند.

gravestone-Pere-Lachaise--007

از میان نویسندگان فرانسوی می توان به گی یوم آپولینر ، انوره دوبالزاک ، آلفونس دوده و مارسل پروست اشاره کرد. از میان هنرمندان معاصر فرانسوی،کولت،نویسنده داستان های کوتاه، آنری ورنوی، کارگردان و ادیت پیاف و ایوو مونتان، خوانندگان مردمی دهه 60 در گورستان پرلاشز آرمیده اند.

paris-cemeteries 

از خارجیانی که در گورستان پرلاشز نیز آرمیده اند می توان اسکار وایلد و فردریک شوپن را نام برد. از میان افراد مشهور که در گورستان پرلاشز دفن شده اند نام دو نویسنده نامور ایرانی : صادق هدایت و غلامحسین ساعدی نیز به چشم می خورد.

f988689863a2a07f9b19e6eb11f40ca29da11d70 

pere-lachaise-cemetery02

pere-lachaise-cemetery-3

 

photo-pere_lachaise_cemetery-1

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه