جادوگر پرنده در دره فانتزی واقعا دیدنیست!!

0 528

 

این دره واقعا دیدنی است، سنگ ها و صخره ها به تمام معنی هنرمندی کرده اند و اشکال زیبا و خیال انگیزی را به وجود آورده اند دراینجا به یاد دوران کودکی می افتیم که هر ابری شکل خاصی داشت و ما آن را به چیزی تشبیه می کردیم و این دره هم کاملا شبیه  همان ابرهاست و اشکال جالبی را به وجود آورده است.که هر کدام را می شود به چیزی تشبیه کرد.

سفری به دره فانتزی اگر چه برای هر یک از ما امکان پذیر نیست اما باید در خصوص این مکان دیدنی گفت: دره ی فانتزی – Fantasy Canyon – در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب ورنال (Vernal) در شمال غرب ایالت یوتا در ایالات متحده واقع شده است.

4cbaa29dx882a198d52fb&690

این منطقه ی کوچک که واقعا یک دره نیست، از شکل های سنگی بسیار منحصر به فردی پر شده که اسم های توصیفی رنگارنگی مثل “جادوگر پرنده”، ” مردی در حال فریاد زدن” و “سر موجود فضایی” به خود گرفته اند. نام محلی این منطقه “زمین بازی شیطان” و ” گودال هادس” است. هادس خدای دنیای مردگان در افسانه های یونانی است.

fantasy5

 البته در خصوص ساختار دره فانتزی باید گفت که حدود ۳۸ تا ۵۰ میلیون سال پیش این ایالت با دریاچه ای بزرگ به نام یونیتا پوشیده شده بوده است. دره ی فانتزی حدودا در جایی در شرق این دریاچه قرار میگیرد. دریاچه کم کم با رسوبات پر شد و شن، گل و لایی که زمانی در منطقه رها بودند تبدیل به سنگ شن و سنگ رس شدند.

fantasycyn1

این سنگ ها روی هم جمع شده و مواد سازنده ی آنها دچار فرسایش شد. به خاطر میزان مختلف هوا زدگی، سنگ شن های با دوام تر باقی ماندند، در حالی که سنگ هایی که راحتتر هوا زده شده بودند را آب برد و این صحنه ی خارق العاده را به وجود آورد

Color_0017

به گفته ی زمین شناسان فرم دره ی فانتزی نهایتا توسط هوازدگی از بین خواهد رفت و آثار باقی مانده ی آن دوباره تبدیل به شن خواهد شد اما فرم های جدیدی با هر بار از بین رفتن لایه به وجود خواهد آمد. به خاطر اینکه این فرم ها بسیار شکننده هستند، به دره فانتزی ” مغازه ی چینی طبیعت” نیز می گویند.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه