کوکا کولا چگونه متولد شد؟؟

3 5,966
 
کوکاکولا ،نوشیدنی محبوبی که از بزرگ و کوچک همه دوستش دارند و از نوشیدنش لذت می برند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه به وجود آمد؟؟تاریخچه کوکا کولا، به عنوان یکی از محبوبترین نوشیدنی های همه ملل،دارای فراز و نشیب بسیاری است و اولین بار در یک لابراتوار داروخانه ای در اتلانتا به وجود امد.
جان پمبرتون یک داروساز ساده با الهام از حسی کنجکاو در شهر اتلانتا بود.در یک بعد از ظهر پمبرتون مایع زرد رنگی را با آب گازدار ( سودا ) مخلوط کرد و جالب اینکه بعد از عرضه در داروخانه اش مورد توجه قرار گرفت و جان پمبرتون هر شیشه ان را به قیمت ۵ سنت به فروش رساند.
image
حسابدار پمبرتون به نام فرانک رابینسون نام این ترکیب را در دفاترش به نام ( ترکیب کوکا کولا ) ثبت کرد و این اولین بار بود که این نام ثبت شد و اعلام موجودیت نمود . در اول کار،پمبرتون روزی ۹ شیشه به فروش میرساند. در سال ۱۸۸۸ پمبرتون فوت کرد بدون اینکه بتواند پی ببرد ترکیبی که درست کرده در آینده چه طرفداران و علاقمندانی پیدا خواهد نمود.

به فاصله سه سال از ۱۸۸۸ تا ۱۸۹۱ یک تاجر اهل آتلانتا به نام اسا گریکز کاندلار ، به عنوان اولین رئیس و مالک نام و برند تجاری کوکا کولا معرفی شد.

coke9

کاندلار یک تاجر به تمام معنا و زیرک بود . او به دنبال راهی برای شناساندن ترکیب کوکاکولا به مردم و مشتریانش بود . ابتدا اقدام به تولید و عرضه کوپن های مخصوص نمود و در ادامه اقدام به درج و چاپ نام ترکیبش یعنی کوکا کولا در عطاری ها ( داروخانه ها ) و همچنین به روی انواع تقویم ها و ساعت ها نمود به گونه ای که مردم در هر جا .. با نام کوکا کولا روبرو می‌گشتند و آشنا می‌شدند.

 

fc6ef5639005162c2c4cfc4b673a84b5

 

در سال ۱۹۴۱ کشور امریکا وارد جنگ جهانی دوم شد و هزاران نفر از زنان و مردان به خارج از کشور فرستاده شدند و ژنرال دوایت آیزنهاور با ارسال یک تلگراف فوری به شرکت کوکا کولا خواستار ارسال ترکیبی گیاهی از کوکاکولا به خط مقدم برای سربازان شد که بعدها مورد توجه و استقبال قرار گرفت و در نهایت با پایان یافتن جنگ و پیروزی متفقین در جنگ مسیر موفقیت و پیشروی کوکاکولا هموارتر شد

image

با گذشت زمان خط مشی کوکاکولا هم تغییر کرد.

در سال ۱۹۸۱ Roberto C . Goizueta رئیس وقت و مدیر آن زمان کوکا کولا ، دست به یک ریسک و عمل محتاطانه زد . اقدام او معرفی فرمولی جدید از کوکاکولا با نام تجاری Diet Coke یا همان کوکاکولای دایت بود . که دارای کالری بسیار پائین بود و در زمان خودش اولین نوع از این فرمول به حساب می‌آمد.

image

این عمل Goizueta از این جهت متحورانه و ریسک به حساب می‌آمد که دقیقا بعد از ۹۹ سال ترکیب نوشیدنی کوکاکولا دچار تغییر میشد و منتقدان این حرکت شرکت را بزرگترین اشتباه بازاریابی ارزیابی کردند . و جالب اینکه این فرمولاسیون، با استقبال عمومی مردم مواجه شد . ولی فرمول قدیمی هم به واسطه ورود این ترکیب از بین نرفت و مدت زمانی بعد با نام تجاری Coca – Cola classic ( کوکاکولا کلاسیک ) دوباره به فروشگاه ها بازگشت.

امروزه شرکت کوکاکولا با افتخار اعلام میکند که به رکورد فروش ۴/۱ میلیارد انواع نوشیدنی کوکاکولا در جهان دست یافته ..!!

image

 

اشتراک گذاری

۳ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه