آیا شهر افسانه ای ،آشیل را می شناسید؟؟

0 4,226

 

افسانه های زیادی در بین ملل مختلف رواج دارد ولی برخی از این افسانه‌ها در میان تمام کشورهای جهان شناخته شده‌اند. از این دست می‌توان به کتاب عظیم ایلیاد اثر نویسنده کهن یونانی هومر اشاره کرد که در میان کشورهای مختلف مشهور است و حتی امروزه ماجرای اسب تروا از یک مفهوم افسانه‌ای فراتر رفته است و حتی در لغت‌نامه‌های تخصصی نیز معنی ویژه‌ای برای خود دارد. در این میان یکی از مهم‌ترین نکاتی که موجب همه گیر شدن این داستان شده است، این است که این سرزمین تنها یک سرزمین افسانه‌ای نیست و امروزه نیز گردشگران بسیاری از سراسر جهان عازم تروا می‌شوند.

trojan_horse

اسب چوبی تروا

ممکن است به دلیل ساخته شدن فیلم‌ها و نمایشنامه‌های متعدد، بسیاری از مردم جهان با افسانه تروا آشنایی داشته باشند و شخصیت‌های مشهور این افسانه را بخوبی بشناسند

در روزگاری دور، پسر پادشاه تروا در سفر به سرزمین یونان اقدام به دزدیدن همسر برادر پادشاه یونان کرد و به سرزمین خود گریخت. پادشاه یونان به تروا لشکرکشی کرد، ولی دیواره‌های این شهر به قدری مستحکم بودند که هیچ کاری از پهلوانان یونان برنمی‌آمد. ارتش یونان دست به دامن اسطوره رویین‌تن‌شان یعنی آشیل شدند.

fu7208

 

آشیل براساس روایات یونانی در هنگام کودکی توسط مادرش در آبی مقدس شست و شو داده شده بود که تماس این آب با بدن موجب می‌شد که بدن در برابر همه سلاح‌ها مقاوم و تاثیرناپذیر باشد، ولی مادر آشیل وی را از پاشنه پا گرفته و به آب فرو برده بود و به همین دلیل این بخش از بدن وی با آب تماس نداشته و مانند سایر انسان‌ها آسیب‌پذیر بود.

آشیل در مبارزه‌ای تن به تن، پهلوان اول و اسطوره تروا که پسر ارشد پادشاه بود کشت و جنازه او را به ارابه‌ای بسته و شروع به جولان دادن کرد تا این‌که دیگر پسر پادشاه که مسبب این جنگ بود، از بالای دیوار تیری پرتاب کرد که به پاشنه پای آشیل (تنها نقطه ضعف بدن او) برخورد کرد و آشیل کشته شد.

1320851132

در ادامه یکی از پهلوان‌های باهوش یونان با نام ادیسه، یک ایده ویژه داد. یونانی‌ها یک شبه اسبی چوبی ساخته و از مسیر دریا عقب‌نشینی کردند. مردم تروا نیز اسب را به نشانه هدیه پیروزی به داخل شهر بردند، ولی داخل اسب پر از سرباز بود و سربازان شبانه دروازه را روی ارتش یونان که مخفیانه بازگشته بود، گشودند تا تروا فتح شود. چند سال پیش بود که فیلمی با اقتباس از این افسانه با نام تروی ساخته شد و فروش بسیار بالایی در گیشه داشت؛ هرچند داستان این افسانه باستانی در این فیلم بشدت تغییر یافته بود.

troy-duel--1024x768

امروزه خرابه‌های تروا در ترکیه قرار گرفته است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن این خرابه‌های باستانی روانه این محل می‌شوند، ولی اکتشاف این آثار نیز در نوع خود دارای تاریخ طولانی و ویژه‌ای است. نخستین اکتشافات سال 1870 میلادی توسط باستان‌شناس شهیر، هانریش شیلیمان صورت گرفت که به کشف یک نقاب باستانی منجر شد که به اعتقاد این باستان‌شناس متعلق به آگاممنون (پادشاه فاتح تروا) بود، ولی شک و تردیدها درباره این اکتشاف به حدی بالا بود که شیلیمان تصمیم به ادامه کاوش خود گرفت.

Homer-Iliad

شهر اصلی تروا 3000 سال پیش از میلاد به صورت یک قلعه کوچک بنا شده و در تمام متون تاریخ، بارها به تزئینات زیبای دروازه جنوبی شهر اشاره شده بود و حتی در آن زمان نیز گردشگران برای دیدن این تزئینات به این شهر می‌رفتند، ولی این آثار سال 2500 پیش از میلاد در یک آتش‌سوزی نابود گردید و شهر جدید تروا روی یک تپه و به سادگی ساخته شد، خانه‌های افراد عادی در این شهر از جنس گل بود و افراد متمول نیز خانه‌هایی سنگی داشتند، ولی این شهر که به تروای دوم مشهور است، سال 2300 پیش از میلاد دوباره در یک آتش‌سوزی از بین رفت.

Troy-main

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه