آیا حیات در تیتان وجود دارد؟ با موجوداتی شبیه به آواتار!!!؟

0 1,351

به گفته ی یکی از زیست شناسان علوم سیاره ای ، اگر حیات در تیتان ( بزرگترین قمر زحل ) وجود داشته باشد ، به گونه ای نخواهد بود که انسان ها قادر به زندگی با یکی از ساکنین این قمر در یک اتاق باشند !

دکتر ویلیام بینز در این رابطه می گوید :” هالیوود با بیگانگان تیتانی مشکلاتی خواهد داشت !!”

اگر روزگاری فضاپیمایی حامل یکی از این موجودات تیتانی بود ، بدون شک گازهای ساتع شده از بدن او باعث مرگ هر جانداری در نزدیکی او می شد .در چنین شرایطی ، حتی کوچکترین حرکت در نفس یک جاندار تیتانی که در نزدیکی یک انسان قرار داشت ، به شکل باورنکردنی برای انسان ها مخفوف و وحشتناک می باشد .دکتر بینز در ادامه می گوید : با این حال از دیدگاه من این موضوع جالبی به نظر می رسد !

غم انگیز نبود اگر عجیب ترین گونه های حیاتی که در کهکشان موفق به کشف آنها می شدیم ، درست مثل ما بودند ، تنها با رنگ آبی و دم ! ( اشاره دارد به موجودات فضایی که در فیلم آواتار نمایش داده شده اند ) .

avatar-2009

تیتان، یا تایتان، بزرگ‌ترین قمر کیوان (زحل- دومین سیاره بزرگ منظومه خورشیدی) است که در فاصله ۱.۴ میلیارد کیلومتری از خورشید واقع شده‌است.
این قمر در ۲۵ مارس ۱۶۵۵ توسط کریستین هویگنس هلندی کشف شد. تیتان توسط چشم غیر مسلح قابل رویت نیست ولی می‌توان آن را توسط تلسکوپ‌های آماتوری و یا حتی برخی دوربین‌های دو چشمی قوی مشاهده نمود. تیتان غالبا قمری با مشخصات سیاره خوانده می‌شود. تیتان دومین قمر بزرگ در سامانه خورشیدی است. اتمسفر تیتان غالبا از نیتروژن است با این حال دارای متان و اتان نیز می‌باشد. وجود باد و باران سطح تیتان را به شکلی مشابه سطح زمین تبدیل کرده‌است. ماهواره‌های زیادی وجود زیست و یا مراحل ابتدایی پیدایش شرایط پیشا-زیستی در تیتان را مورد کاوش قرار داده‌اند.

20090826011624!Earth-Titan-Moon_size_comparison

درحالی که دکتر بینز با اشاره به فیلم آواتار سرش را به حالت تایید تکان می دهد، تحقیقات این دانشمند نشان دهنده مشکلات فراوانی است که اگر روزگاری با موجودات بیگانه فضایی روبرو شویم به طور حتم خواهیم داشت. مشکلاتی فراتر از رویارویی بین فرهنگ ها و تمدن های ما. ملاقات بیگانگان فضایی بی شک اثرات مضر ناخواسته ای را برای یکی و یا هردو طرف (انسان ها و موجودا ت فضایی) خواهد داشت.

این قمر دارای اتمسفر زخیم منجمد و نارنجی رنگی از بخارات شیمیایی است. در فاصله ای ۱۰ برابر دورتر از فاصله ما تا خورشید، تیتان مکانی منجمد با دمایی معادل منفی ۱۸۰ درجه سانتی گراد در سطح قمر می باشد. آب به شکل یخ منجمد و همیشه ثابت بوده و تنها مایعاتی که در آن وجود دارد متان و اتان مایع می باشد.بنابراین بجای زندگی مبتنی بر آب، زندگی در تیتان بایستی بر پایه متان باشد.

555672main_pia02145-43_full

انرژی نیز گزینه دیگریست که می تواند بررشد و شکل زندگی در تیتان تاثیر گذارد. با تابش آفتاب بر سطح تیتان، که یک دهم درصد نسبت به میزان آن در سطح زمین می باشد، در تیتان انرژی بسیار کوتاه عرضه می شود.

بینز می گوید : “رشد و حرکت سریع نیازمند انرژی فراوانی می باشد. در تئوری حیات ارگانیسم ها و موجودات زنده ای مانند گلسنگ ها امکانپذیر است اما سایر اقسام حیاتی خارج از این گروهند! “

به هر حال زندگی در تیتان به هر شکلی که باشد، حداقل این موضوع را می دانیم که این حیات به شکل پارک ژوراسیک نخواهد بود! (حیات موجودات ماقبل تاریخی مانند دایناسورها و … )

avatar-special-edition-post-510x318

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه