عطر خاطرات روی گلوی خیال…

1 4,121

واژه عطرperfume(پرفیوم) به معنای در میان دود است که تاریخچه آن از تمدن های کهن بین النهرین و مصر آمده است و بعدها در رم و ایران تکامل یافت . می گویند اولین رایحه خوش سوختن چوب بود که عطری در فضا پراکنده کرد و به مشام انسان خوش درخشید.

تعریفِ بین المللی«عطر» عبارت است از یک مایعِ خوشبو بر پایه عناصر طبیعی مثل گیاهان، میوه ها، چوب یا ادویه ها که از زمان های دور، در تمدن های کهن شرقی مثل چین، روم، مصر و ایران، به عنوانِ یک کالای فاخــر و برتری دهنده استفاده و استعمال می شده است. با گذشت زمان، کشوری مثلِ فرانسه با الهام از الگوی تولید سنتی عطرِ شرقی و بنا به نیازِ آن روزِ جامعه اش که شاید مثلا محدودیت استفاده از آب برای استحمام بوده، به تولیدِ رایحه های گوناگونِ عطر می پردازد و کم کم به مهد و نمادِ تولید عطر و ادکلن در دنیا تبدیل می شود. با صنعتی شدنِ اروپا، عطر به عنوانِ یک کالای لوکس، جای خود را در زندگیِ مردم باز می کند و برای نشان دادن متمایز بودن ثروتمندان از طبقه فرودستِ اجتماع، استفاده می شود.

clothes-perfume-hacks

همه عطرها بدون استثنا ریشه طبیعی دارند؛ یعنی پایه همه عطرها، گل ها، میوه ها، ادویه ها یا انواع چوب است؛ افزودنی های شیمیایی در مرحله استخراج و فرآوری و ماندگاری، به ترکیبات طبیعیِ عطر اضافه می شود. در واقع صنعت تولید عطر، صنعت مصنوعی سازی و کپیِ از طبیعت نیست، بلکه صنعت فرآوریِ عناصر طبیعی است. تنها محصولی که به شکلِ مصنوعی در دنیای عطر تولید می شود، اسانس ها هستند. 

باید یادمان باشد ماندگاریِ عطر، هیــــچ ربطی به برند، قیمت، کشور تولید کننده یا غلظت ندارد. تنها رازِ ماندگاریِ عطر به ویژگیِ ذاتیِ ریشه طبیعیِ آن عطر برمی گردد؛ مثلا شما وقتی یک خیار پوست می گیرید، عطر خوبی به مشامتان می رسد که ماندگاریِ چندانی ندارد اما اگر سیر پوست بگیرید، عطرش تا چندین روز دوام دارد.

پس طبیعی است که دو تا عطری که از این دو عنصر تولید می شوند، تفاوتِ زیادی در ماندگاری داشته باشند. براساس قوانین صنعت تولید عطر، رنگ های متنوع مایع عطر و مدلِ طراحیِ شیشه عطر، هر کدام بیانگرِ ترکیبات به کار رفته در تولید آن عطر هستند و با دقت به ظاهرشان، تا حدی می توانیم به ترکیب تولید و در نتیجه، میزان ماندگاری آن پی ببریم. ضمن این که عطرهایی با رنگ های گرم، دارای رایحه گرم و شیرین هستند و عطرهایی با رنگ های سرد، رایحه ای سرد و خنک دارند.

155-17023

رنگ عطرها معرف رایحه آنهاست رنگ قرمز , زرد , نارنجی , صورتی , قهوه ای , عنابی , در برخی موارد بنفش رنگهای گرم می گویند رنگ گرم خودنما است و احساسات را بر می انگیزد . طیف سبز , آبی , آبی فیروزه ای , در برخی موارد بنفش رنگهای سرد می گویند این رنگها همان تصویر آلاسکا و تاثیر سرما زایی را دارد شما با دانستن این مطالب می توانید به دمای عطر(سردی,گرمی,معتدل) همچنین طعم(شیرین,تلخ,ترش) به رایحه عطر پی ببرید.

images (1)

بوی عطر برای پوستهای مختلف یکسان نیست با توجه به رنگ پوست و نوع پوست و دمای پوست و نوع زندگی مثلا مصرف دارو و رژیم غذایی و استرس باعث میشود که رایحه عطر بر پوست ها بوی یکسانی نداشته باشد

تفاوت عطرهای زنانه و مردانه در نوعِ موادِ تشکیل دهنده شان است. عطرهای زنانه معمولا بر پایه گل ها و میوه ها تولید می شوند و عطرهای مردانه، اغلب پایه چوب، عود، دود، قهوه و ادویه دارند. ضمن این که نوعِ نگرشِ طراحان عطر هم در دسته بندی عطرها، موثر است. 

اگر بخواهیم چند نمونه عطرِ بهاریِ خنک برای امسال معرفی کنیم:

«راین دراپ» با قیمتی حدود 100هزار تومان

item_XL_9284492_10045509
«هوگو» با قیمتی حدود 250 هزار تومان

هوگو-بوس-هوگو-وومن-هوگو-زنانه-زنانه-6-300x300

«اکلت» با قیمتی حدود 200هزار تومان

21428

«پورشه دیزاین» با قیمتی حدود 230 هزار تومان

Porsche-Design-Essence-Intense-1

و انواع «کُل واتر» با قیمتی حول و حوش صد و پنجاه هزار تومان گزینه های مناسبی هستند.

download

رای فصل های گرم، عطرهای خنک و سرد و برای فصل های سرد، عطرهای گرم و شیرین توصیه می شود. چرا که رایحه ها، تاثیر مستقیمی بر القای حسِ گرما و سرما بر ذهنِ ما دارند. در میانِ رایحه ها، بیش از هر چیز رایحه بهارنارنج، درخت کاج، چوب صندل و نعناع به دلیل خنک بودن، حسِ تازگی را به انسان منتقل می کنند و به همین دلیل برای فصل های بهار و تابستان پیشنهاد می شوند.

برای آزمایش عطر، مقدار کمی از آن را روی مچ دست در ناحیه نبض بمالید، چند لحظه صبر کنید تا براقیِ اسپری از بین برود و سپس آن را ببویید. خانم ها عطر را لابه لای موها و آقایان عطر را روی گردن استفاده می کنند. اصولا استفاده از عطر در نقاطی از بدن که نبضِ فعالی دارد و جریانِ خون زیر پوست، قوی تر است، به پراکندگیِ بیشتر رایحه عطر کمک می کند.

images

ویژگی عطر اصلی این است که رایحه اش یکنواخت باشد و پس از قرار گرفتن روی پوست، تغییر ماهیت ندهد. هنگام خریدن عطر، اجازه دهید تست عطر چند دقیقه روی پوست شما باقی بماند تا رایحه پایه آن تا حدی مشخص شود، ولی بیش از سه عطر را هم زمان امتحان نکنید چون بینی شما دیگر قدرت تشخیص نخواهد داشت و شاید رایحه ای ناخوشایند از ترکیب عطرهای گوناگون به مشام تان برسد. در بعضی از عطرفروشی ها، یک ظرف قهوه یا کاکائو وجود دارد تا مشتری پس از هر بار امتحان عطر، از آن ظرف استشمام کند و به روند امتحان عطر ادامه دهد. هیچ گاه عطر را روی پوست خود مالش ندهید چون این کار باعث از بین رفتن مولکول های پایه عطر و عدم ماندگاری آن می شود. البته این نکته را فراموش نکنید که پوست های گوناگون بر رایحه عطرها آثار گوناگونی می گذارند و هر عطری را نباید روی هر پوستی استفاده کرد. به عبارت دیگر برای هر پوستی عطرهای خاصی طراحی شده است.

به طور معمول شیشه های عطر را به خاطر زیبایی شان یا به دلیل دم دست تر بودن، روی میز آرایش می چینیم؛ جایی که به طور معمول روشن و آفتاب گیر است. بعد از مدتی متوجه می شویم بوی عطرها تغییر کرده است. ولی مگر عطر هم فاسد می شود؟ برای آن که عطرتان دیرتر فاسد شود، شیشه عطر را در محل خشک، خنک و به دور از پنجره و نور خورشید نگه دارید، چون نور خورشید باعث بروز تغییراتی در مواد تشکیل دهنده عطر می شود و آن را از بین می برد. در ضمن برای آن که عطر عمر بیشتری داشته باشد، بهتر است آن را همیشه درون جعبه اش نگهداری کنیم.

افرادی که پوست چربی دارند، بوی عطرشان نسبت به افرادی که پوستی خشک دارند، ماندگاری بیشتری دارد. پوست چرب و مرطوب باعث نگهداری و ماندگاری بوی عطر می شود. افرادی که پوست خشک دارند، بهتر است در صورت امکان، عطر خود را در طول روز تجدید کنند.

متخصصان تولید محصولات آرایشی و بهداشتی توصیه می کنند که عطر را عمدتاً به پشت گوش ها بزنید تا بوی عطر بیشتر پراکنده شود. مقدار کمی از عطر را هم روی پوست بدن تان استفاده کنید. در عین حال یک اسپری کوچک روی موها باعث می شود بوی عطر در تمام طول روز باقی بماند ولی به شما توصیه می کنیم اگر می خواهید رایحه عطر شما ماندگاری بیشتری داشته باشد، هیچ گاه روی لباس تان از عطر استفاده نکنید.

رنگ پوست، چربی یا خشکی پوست، چهره و شخصیت شما تعیین می کند چه عطری مناسب شما است! برای افرادی که پوست روشن دارند، استفاده از عطرهایی که رایحه گل ها در آنها به کار رفته توصیه می شود و برای پوست های گندمی، به کار بردن رایحه های ORIENTAL یا مشرق زمینی مناسب تر است. در عین حال افرادی که پوست روشنی دارند، بهتر است از بوهای خنک و ترش یا خنک و تلخ استفاده کنند چون این رایحه ها با پوست شان سازگاری بیشتری دارد و دوامش هم بیشتر است. به افراد سبزه و گندمی هم رایحه های گرم و شیرین توصیه می شود. جالب است بدانید مهمترین لحظه درک رایحه، هنگام عبور فرد است و شما می توانید با انتخاب عطر مناسب با چهره و شخصیت تان، روی دیگران تأثیری به یادماندنی بگذارید. بهتر است در فصل گرما از عطرهای خنک و در فصل سرما از عطرهای گرم استفاده شود.
بعضی از خانم ها ممکن است از یک عطر مردانه خوش شان بیاید ولی به شما توصیه می کنیم هرگز از عطرهای مخصوص جنس مخالف استفاده نکنید زیرا خصوصیات هر جنس، در رایحه عطر مخصوص آن در نظر گرفته شده و مواد شیمیایی به کار رفته در آن نیز با فیزیولوژی و هورمون های بدن تناسب دارد.

 

 

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه