دهخدا نخستین بار نوشتن را از این روستا آغاز کرد

0 246

 

نام چلیچه را بیشتر آنهایی که مسافر شهرکرد و چهارمحال بختیاری بوده اند شنیده اند. اما اگر تا به حال این نام به گوشتان نخورده، باید بگوییم که چلیچه یک روستای تاریخی با طبیعت زیباست که گزینه خوبی برای روستاگردی در غرب ایران به حساب می آید.چلیچه یکی از روستاهای بزرگ میزدج است که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر کرد واقع شده است.

درباره وجه تسمیه این شهر اسناد معتبری در دست نیست. در یادداشتها و خاطرات سردار ظفر بختیاری از چلیچه با نام «چُلچه» نام برده شده است.

گفته می شود علی اکبر دهخدا نوشتن لغت نامه خود را از قلعهٔ سردار اسعد واقع در چلیچه و جونقان همچنین قلعهْ دزک آغاز کرد. در لغت نامه دهخدا اینگونه آمده است: چلیچه. [ چُ چَ ] مولف مرآت البلدان نویسد: «قریه ای از قریه های چهارمحال اصفهان است».

0851213418155102a

 

در فرهنگ جغرافیایی هم آمده است: دهی از دهستان می زدج بخش حومهٔ شهرستان شهرکرد که در ۲۷ هزارگزی جنوب باخترشهرکرد، کنار راه بردنجان به جونقان واقع است.

 

دامنهٔ کوه و هوایش معتدل است و ۱۷۰۴ تن سکنه دارد. آبش از رودخانهٔ می زدج و قنات. شغل اهالی زراعت، صنایع دستی زنان قالی بافی و راهش مالرو است. این آبادی یک دژ قدیمی به نام قلعه اسعد دارد.

چلیچه که قدمت تاریخی آن به زمان قبل از هخامنشیان می رسد (حدود5000سال پیش) که آثار تاریخی از جمله حمام محمد حسن سلطان و آثار پیدا شده توسط سازمان میراث فرهنگی وجه تسمیه تاریخی این روستا را بیشتر شناسایی کرده است.

1341213418155102a

امام زاده سید سعید علیه الرحمه،چشمه شفا بخش آب مراد و باغ های اسعدیه(محمد خان)از دیگراماکن دیدنی روستا می باشد. « وبه گفته بعضی از بزرگان دروازه بالو که زیر تلی از خاک در زمینهایی به نام بالو مدفون شده است »

چلیچه به لحاظ شرایط طبیعی همواره از میزان بارندگی به علت باد ، برف و باران در معرض آسیب و تخریب شدید قرار گرفته است قسمت هایی از این روستا از گذشته های دور یعنی از عهد ایلامیان و هخامنشیان راه عبور و ارتباط بین النهرین و خوزستان با فلات مرکزی ایران بوده است این روستا در روزگار باستان یکی از نواحی آباد و از مراکز تمدن قدیم بشمار می رود.

8431213418155102a

 

در قسمت شمال این ده، امامزاده ای است که به «آب مراد» معروف است. در خارج از چلیچه و در شکاف دره ای سرسبز و خرم که به «دره راز» یا اسعدیه معروف است، دو قلعه با فاصله کمی از هم به دستور سالار اعظم و خان بابا خان ساخته شده که در نوع خود زیبا و جای بسیار مصفایی است.

22217629472854636549

در یک کیلومتری شمال شرقی راستاب در امتداد بالایی دره ی راز “باغ پایین” یا همان مجموعه کاخ های اسعدیه قرار دارد. او سال های آخر عمر خود را صرف سرکوب راهزنان و طوایفی نمود

این قلعه در دامنه کوه جهان بین در بین درخت های فراوان و جایی پاکیزه بنا شده و دارای دو ساختمان خان نشین مربوط به عهد قاجار و فاصله آن تا روستای چلیچه حدود 2 کیلومتر است. از قلعه تا روستای مذکور جاده ای به صورت سنگ فرش وجود دارد که دو طرف آن درختان سنجد سر به فلک کشیده و زیبایی خاصی بوجود آورده است.

 

در یک کیلومتری شمال شرقی راستاب در امتداد بالایی دره ی راز “باغ پایین” یا همان مجموعه کاخ های اسعدیه قرار دارد. او سال های آخر عمر خود را صرف سرکوب راهزنان و طوایفی نمود که از سکنه ی چهارمحال و کهکلویه وبویر احمد و دیگر مناطق لر نشین صلب آرامش می کردند. هنوز خاطره برخورد او با راهزنان و دزدان در میان مردم منطقه نقل می شود.

3751213418155102a

 

در نزدیکی چلیچه، روستایی به نام ده چشمه وجود دارد که آبشاری به نام پیرغار در آن معروف است. آبشار زیبای پیرغار است یکی از زیبا ترین آبشار های فصلی ایران و استان چهارمحال بختیاری به حساب می آید و در محیط طبیعی شگفت انگیزی واقع شده است که غاری آهکی پیرغار در نزدیکی آن قرار دارد.

 

آبی که از آبشار پیرغارسرازیر می شود کشتزار های روستای ده چشمه را نیز سیراب می کند. از مسیر های ایجاد شده در کوه می توان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالا ترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید.

آبشار پیر غاز

آبشار پیر غاز

 

روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه