از قامت سوسن دشت مهتابی شده است…

0 1,808

سوسن چلچراغ ، نام علمیLilium ledebourii یکی از گونه های تیره سوسن است که در استان گیلان (داماش) برای اولین بار توسط گیاه شناس فرانسوی لدر بوی در سال1354 کشف شد و پس از معرفی به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست به ثبت ملی کشور رسید .

تحقیقات جدید نشان می دهد که پیاز این گیاه در لاهیجان نیز رشد کرده و شروع به گل دهی کرده به این شکل در شرایط آب و هوای لاهیجان خو گرفته همچنین در اردبیل بخاطر شبیه بودن آب و هوا آن به داماش گیلان نیز این گل تکثیر یافته , گزارش شده است که در خارج از ایران فقط در جمهوری آذربایجان شهرستان لنکران این گل دیده شده است .

9834

علت نام گذاری این گل به دلیل رنگ مهتابی و شکل واژگون آن شباهت به چلچراغ دارد اما به گفته مردمان محلی این گل در شب نور افشانی می کند به این دلیل نامش چلچراغ است در واقع پرچم چلچراغ دارای مواد فلئورسانس است که قابلیت بازتابش نور را دارد .

dsc02020

ناگفته نماند که سوسن چلچراغ تنها گل ملی است که در آثار ملی به ثبت رسیده است. سوسن چلچراغ گیاهی است خودرو که رشدی مداوم دارد بین50 تا 150 سانتیمتر رشد می کند این گیاه سالی یکبار با عمر دوهفته  تا یک ماه می روید فصل شکوفایی آنها اواسط خرداد تا نیمه اول تیر است .

IMAGE635056965284128598

این گل با شرایط ویژه قابل تکثیر است در اسفند ماه کاشت میشود نگهداری پیاز این گل در خاک شنی ، ماسه ای ، لومی خوب زهکشی شده و مرطوب ،  نور مورد نیاز فقط خورشید ، دما بین18 تا24 مناسب می باشد و آبیاری به صورت متوسط بهتر است خاک همواره مرطوب باشد در پایان عواملی که باعث انقراض این گل میشود از جمله حشره ای به نام سوسک آجری است که با سم زدایی حیات گل به خطر می افتد جمع آوری این حشرات موثرترین راه است و دیگری چرای بیش از حد دام که باعث تخریب زیستگاه این گل میشود .

113770_81f0e4fc

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه