باهوش ترین حیوانات دنیا را بشناسید!!- بخش اول

1 3,712

 

حیات وحش همیشه پر از شگفتیست .دانشمندان سالهاست که بر روی هوش حیوانات مختلف تحقیق می کنند تا توانایی آن ها را بسنجند در این مبحث حیواناتی که جز باهوش ترین ها در دنیای خودشان هستند را معرفی می کنیم با ما همراه باشید.

 ما طبیعتا عاشق حیوان خانگی خود هستیم و هر از گاهی با دیدن جانوران وحشی به وجد می آییم، اما اکثر ما آن ها را صرفا حیواناتی میدانیم که از بهره هوشی کمتری نسبت به انسانها برخوردارند. شاید توانایی شان را دست کم می گیریم. در حالیکه حیوانات بسیار باهوشتر و خلاقتر از چیزی هستند که از آنها انتظار میرود.

 

میمون ها زبان اشاره می دانند!!

میمونها از تمام حیوانات به انسان نزدیکتر هستند. شامپانزه از ابزارهایی برای بهبود زندگی خود استفاده می کند. همه میمونها به فراگیری از پیرامون خود و تعامل با دیگر همنوعان خود علاقه دارند. آنها توانایی یادگیری کارهای بسیار دشوار را دارند و قادر به فراگیری زبانهای دیگر (مثلا زبان اشاره ی انسان) هستند.

34_f_improf_950x632 می توانند از ابزارهایی به عنوان سلاح در برابر سایر جانوران استفاده کنند. و البته دی ان ای بسیار نزدیک به انسان دارند. میمونها مانند انسان ها زندگی اجتماعی بسیار فعال و توانایی ابراز احساسات دارند. تحقیقات ما در رابطه با میمونها منجر به ادراک وسیعی در ارتباط با زندگی این جانور و نیز زندگی ما انسانها شده است. 

دلفین ها خود را در آیینه می بینند!!

dolphin دلفینها می توانند کارهای بسیار جالبی انجام دهند. می توانند خود را در آینه تشخیص دهند و نیز می توانند به منظور لذت بردن از تماشای رفتار اندام خود دست به انجام حرکاتی بزنند. آنها احساسات خود را نشان می دهند؛ (مثل وقتی که می خندند) آنها کارهای سخت را درمی یابند و می توانند از محیط خود بیاموزند. دلفین ها در هنگام خواب تنها نیمی از مغزشان به خواب می رود، و نیمی دیگر از غرق شدنش در آب جلوگیری کرده و او را از شکارگران احتمالی مصون می دارد

سگ ها شعور بالایی دارند!!

 سگها بطور معمول از هوشی به اندازه ی یک بچه دو ساله برخورداند. از طریق استشمام می توانند ردیابی کنند، دستورات انسانها را بفهمند، اشیاء مخفی شده را با بو کشیدن پیدا کنند و نقش های گوناگونی (از حیوان خانگی تا سگ نگهبان) را بیاموزند. سگها بشدت اجتماعی اند، می توانند خانه شان را از فاصله بسیار دور تشخیص دهند، و نیز می توانند سطح شعور بسیار بالایی داشته باشند.

0.037525001367863338_pixnaz_ir پس تعجبی ندارد که سگها اینچنین برایمان دوست داشتنی هستند! برخی محققین معتقدند که سگ میتوانند احساسات انسان را تشخیص داده و بر اساس آن از خود واکنش نشان دهد و جالبترین خصیصه در مورد سگها حس بویایی آنهاست. مغز یک سگ می تواند چیزی حدود یک میلیون بوی مختلف را تشخیص دهد. 

خوک ها دزدان نابکاری هستند!!

خوکها به لحاظ اجتماعی بسیار فعال هستند. خوکِ مادر مشهور است به آوازخوانی برای آرام کردن فرزندانش. خوکها با هم غذا می خورند، پهلوی هم می خوابند و فقط بخاطر آنکه کنار یکدیگر باشند با هم راه می روند. خوکها از طریق صداهای مختلفی که از خود در می آورند با همنوعان شان ارتباط برقرار می کنند.

pig6 این جانور آنقدر باهوش است که اگر فضای کافی داشته باشد، دور از خانه اش مدفوع می کند، غذا را از دیگر حیوانات و سایر خوکها کش رود، حتی اگر دور از خانه باشد گم نشود، و حتی مشهور است به اینکه مکان های جدیدی برای پرورش گیاهان ایجاد می کند. مهم تر از همه خوکها نشان دادند که توانایی درس گرفتن از اشتباهات گذشته ی خود را دارند و از تکرار آن خودداری می کنند. آنها اگر اراده کنند می توانند بشدت نابکار شوند. 

فیل ها می توانند صداها را تقلید کنند!!

در میان تمام حیوانات روی زمین فیل، بزرگترین مغز را دارد (که با در نظر گرفتن اندازه فیزیکی آن تعجب چندانی ندارد). اما این حجم بزرگ جمجه او مزایای خاص خود را دارد. فیل، همانند خوک، زندگی اجتماعی فعال و قابل تحسینی دارد.

فیل b (5) آن ها می توانند کارهای پیچیده ای ای انجام داده و از پیرامون و تجربیات خود بیاموزند. دانشمندان معتقدند آنها می توانند صدها صدای مختلف را تشخیص داده و حتی آنها را تقلید کنند. آنها توانایی خود را در استفاده از ابزار و وسایل، به منظور نشان دادن احساسات خود در لحظات شادی یا درد اثبات کرده اند و این ابراز احساسات صرفاً برای تخلیه خود نبوده بلکه قصد آگاه کردن سایر فیلها را دارند.

ادامه دارد… 

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه