زیباترین متروهای جهان تلفیقی از هنرو صنعت-بخش اول

1 2,069

 

معمولا فضای ایستگاههای مترو به گونه ای است که توقف بلند مدت در آنجا آدمی را خسته و کسل می کند اما در ادامه شما با زیباترین ایستگاههای مترو در جهان آشنا می شوید که حضور طولانی مدت در آنجا اصلا خسته تان نمی کند

ایستگاه مترو Kungstradgarden در استکهلم، سوئد

download

متروی اسُتکهُلم یکی از قدیمی‌ترین شبکه حمل و نقل زیرزمینی در جهان است. بهره‌برداری از سامانه متروی استکهلم، در تاریخ ۱ اکتبر سال ۱۹۵۰ آغاز شد. متروی اسُتکهُلم، دارای ۱۱۰ ایستگاه است، اما ۵۳ ایستگاه آن بر روی زمین واقع شده است. این شبکه، که طول آن‌ها در مجموع به به ۱۰۵ کیلومتر می‌رسد، به عنوان «طولانی‌ترین نمایشگاه هنر» توصیف شده است. از ۱۱۰ ایستگاه مترو، ۹۰ ایستگاه با آثاری از ۱۵۰ هنرمند تزیین شده است.

در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی، سنگ های داخل راه‌روهای متروی اسُتکهُلم با استفاده از افشانه، با لایه‌هایی از بتن پوشانده شدند که حالتی شبیه «غار» به فضاها داده است. جالب‌ترین خط متروی استکهلم خط موسوم به «آبی» است که ایستگاه‌های آن مانند غار طراحی شده‌اند. این دکورها ترکیبی از عناصر طبیعی و مصنوعی‌اند

این ایستگاه یادگار هایی از استکلهم قدیم و کاخ Makalös را در خود جای داده است ودارای طراحی داخلی با ظاهری صنعتی و چشم گیر است.

ایستگاه مترو Wesfriedhof در مونیخ، آلمان

متروی مونیخ  یک سیستم مترو با ریل برقی واقع در مونیخ آلمان است. این مترو در ۱۹ اکتبر ۱۹۷۱ تأسیس شده‌است. این قطار مسافربری شهری نیز دارای شش خط می‌باشد. هم‌چنین شبکه متروی مونیخ نیز طبق آمار منتشرشده در سال ۲۰۱۰، روزانه نزدیک به ۹۹۰٬۰۰۰ نفر را در شهر جابه‌جا می‌کند.
ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﺷﺎﻣﻞ ۱۱ ﭼﺮﺍﻍ ﺭﻭﺷﻨﺎﯾﯽ ﻣﻘﻌﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻓﻀﺎﺭﺍ ﺍﺯ ﻧﻮﺭﻫﺎﯼ ﻣﺴﺤﻮﺭﮐﻨﻨﺪﻩ ﺁﮐﻨﺪﻩ ﻣﯽ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ

munich

ایستگاه مترو Khalid Bin Al Waleed در دبی

 دبی به خاطر غنا و ثروتش مشهور است و این ایستگاه نیز از این قاعده مستثنی نیست. لوستر های حجیم به شکل ستاره دریایی درخشان از سقف آویزان شده اند تا نوری آبی بر فضای ایستگاه که تصاویری از غواصان جستجوگر مروارید را به نمایش گذاشته، بپراکنند.

مترو دبی یک شبکهٔ خطوط خودکار مترو در دبی، امارات متحده عربی است. این شبکهٔ مترو دارای ۴ خط قرمز، سبز، آبی و بنفش است که توسط ۴۷ ایستگاه به هم متصل می‌شود. تمام ایستگاه‌ها دارای سیستم پیشرفتهٔ تهویهٔ هوا است. مترو دبی ارزان‌ترین خطوط متروی جهان پس از متروی تهران است.

bur-dubai-4-750x563

اولین فاز این مترو با ۱۰ ایستگاه در ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ توسط محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی افتتاح شد و از فردای آن روز از ساعت صبح شروع به کار کرد. مترو دبی اولین شبکهٔ خطوط مترو در سراسر شبه جزیره عربستان است. بیش از ۱۱۰،۰۰۰ نفر (که تقریباً ۱۰ درصد کل جمعیت دبی را تشکیل می‌دهند) در دو روز اول آغاز به کار این مترو، از آن استفاده کردند. مترو دبی از ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ تا ۹ فوریه ۲۰۱۰ (۴ ماه) تعداد بیش از ۱۰ میلیون مسافر را با در دست داشتن ۱۱ ایستگاه تکمیل شده در خط قرمز جابه‌جا کرد

ایستگاه مترو T-Centralen در استکهلم، سوئد

این ایستگاه از بیرون خیلی معمولی است اما همین که قدم به داخل آن می گذارید با سطوحی غار-مانند در رنگ های آبی و سفید روشن مواجه می شوید.

Beautiful floral designs of T-Centralen (bergamopost_it)

most-beautiful-subway-stations-12-b

ایستگاه مترو Art Et Metiers در پاریس، فرانسه

در این ایستگاه در دنیای خیالی ژول ورن غرق می شوید. این ایستگاه شامل دیوار های مسی است که دارای پنجره هایی به سبک زیردریایی ها هستند و چرخ دنده های بسیار بزرگ از سقف آویزان شده اند.

most-beautiful-subway-stations-06-b

most-beautiful-subway-stations-06-a

ادامه دارد..

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه