ابری گریست و باران زاییده شد..

0 291

مارک شاگال  نقاش برجسته یهودی‌الاصل فرانسوی – روسی و از پیشگامان سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی است. به عنوان یکی از پیشروان هنر مدرن، شاگال در سبک‌های مختلف هنری ذوق‌آزمایی کرد و تقریباً در تمامی رشته‌های تجسمی مانند نقاشی، تصویرگری کتاب، سرامیک، نقاشی روی شیشه، نقاشی بر روی دیوار، حکاکی روی فلزات، ترسیم، طراحی صحنه و لباس دست به خلق آثار ماندگار زد.

chagall-as-an-old-man
او با موفقیت توانست سبک‌های هنری کوبیسم، نمادگرایی و فوویسم را با یکدیگر تلفیق کند و با تکیه بر رویاهای کودکی و افسانه‌پردازی‌های ذهنی خود که همگی ریشه در زادگاهش داشتند،به سبکی کاملاً شخصی و منحصربفرد دست پیدا کند. جهان غیرمتعارفی که او آفرید آمیزه‌ای از رنگ‌های روشن، حیوانات، گُل، انسان‌ها، عشاق، پرندگان و ماهیان در حال نواختن ساز، چهره زن بالدار، علائم یهودی و مسیحی و ویولنی با بال فرشته بود.12237350_1231977193495357_164625242_n

باران، اثر مارک شاگال، رنگ روغن و ذغال روی بوم،کوبیسم، نگهداری در موزه گوگنهایم نیویورک 1911

رنگ های وصف ناپذیر سیر و اشباع شده در این اثر در ترکیب با محل های کاملا سیاه و سفید، در اصل برای تولید یک سطح زینتی و ترکیبی بسیار زنده بکار گرفته شده است. نوع استفاده شاگال از رنگ ها بسیار تحت تاثیر از هنری ماتیس و رابرت دولونه بود چرا که تقریبا بلافاصله پس از ورود او به پاریس با آثار این دو هنرمند روبرو شد. تقسیم شدن برخی از قسمت های این ترکیب به سطوحی سایه مانند “برای مثال سقف خانه و حیات عمارت در سمت چپ” در واقع المان هایی از سبک کوبیسم را با خود بهمراه دارند هرچند که ممکن است این پدیده تا حدی اتفاقی باشد.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه