اولین نقاشی دنیا را ببینید!!

0 836

غارنگاره یا نقاشی روی دیواره‌های غارها همواره برای باستان‌شناسان موضوعی جالب و مورد بحث بوده است.گاهی در بخش‌های عمیق و دور از دسترس غارها، سنگ نگاره‌هایی دیده می‌شود که باعث تعجب دیرینه‌شناسان می‌شود چرا که رسیدن به قسمت‌های صعب‌العبور آن هم بدون تجهیزات برای انسان‌های اولیه کار بسیار دشواری است. 

تا به حال تصور ما این بود که قدیمی‌ترین آثار هنری دنیا نقاشی‌های انسان‌های اولیه در غارها فرانسه و اسپانیا باشد.اما با تعیین قدمت نگاره‌های اندونزی، این باور در حال تغییر است. این نگاره‌ها در جزیره Sulawesi اندونزی قرار دارند. نقاشی‌ها شامل تعدادی دست می‌شوند که شبیه استنسل با قرار دادن دست روی دیوار و افشاندن رنگ روی دست، ایجاد شده‌اند. نقاشی‌های دیگر حیوانات در حال حرکت را نشان می‌دهند.
news-cave-art-indonesiaمطابق تحقیقی که گزارش آن در نشریه نیچر منتشر شده است، با استفاده از شیوه تعیین قدمت اورانیوم – توریوم مشخص شده است که حداقل عمر این نقاشی‌ها ۳۹۹۰۰ سال است که دو هزار سال قدیمی‌تر از نقاشی‌های غارهای فرانسه و اسپانیاست.این آثار هنری در منطقه ای روستایی واقع در جزیره سولاوسی اندونزی قرار دارد.به گفتۀ کارشناسان، تاکنون نقاشی هایی با این قدمت، تنها درغارهای غرب اروپا یافت شده است.   محققان به مجله نیچر گفته اند که کشف این آثار در اندونزی دیدگاه ها و نظرات کارشناسان را درمورد زمان و چگونگی ایجاد اولین توانایی تولید آثار هنری در انسان را تغییر می دهد.

پژوهشگران و باستان شناسان استرالیا و اندونزی رشد لایه های استالاکتیت (گل فشنگی) شکلی را شناسایی کرده اند که بر روی خطوط رنگی اثر دست انسان شکل گرفته است.هنرمندان اولیه این تصاویر را با دمیدن آرام و بادقتِ رنگ در اطراف دستی که محکم به دیواره ها و سقف غارها فشرده شده، تولید کرده اند. برخی از این تصاویر، دست کم 40،000 سال قدمت دارد.

large-lukisan-gua-di-sulawesi-ini-ternyata-menjadi-yang--5c6a01eaa0e6e69e61fe0636c5f942f7

این نقاشی، از استخوان ساخته شده و تصویر موجودی بومی و وحشی است که تنها در سولاوسی یافت می شده و احتمالاً ساکنان این منطقه این موجود را شکار می کردند

 همچنین پیکره های انسانی و تصاویر حیوانات وحشی و سم داری دیده شده که تنها در این جزیره یافت می شود. دکتر ماکسیم آوبرت، از دانشگاه گریفیثِ کوئینزلند واقع در استرالیا که قدمت نقاشی های یافت شده در ماروس جنوب سولاوسی را تعیین کرده، توضیح داد که یکی از آنها (تصویر دوم) احتمالاً اولین نقاشی از این نوع بوده است.

cave-drawings2

در بالای این نقاشی فرسوده، طرح محو شده ای از دست انسان دیده می شود. در زیر احتمالاً قدیمی ترین تصویر از یک حیوان

دکتر آوبرت می گوید: “قدمت این اثر هنری (طرح دست ها) دست کم 39900 سال است و درواقع قدیمی ترین شابلون دست در جهان می باشد.”به گفتۀ این پژوهشگر متخصص: “این یافته ها به ما کمک می کند تا از این دیدگاه دیرینه و اروپامحور خود که «انفجار خلاقیت مختص و منحصر به اروپا بوده» فاصله بگیریم.”

پروفسور کریس استرینگر از موزه تاریخ طبیعی می گوید، “کنار آن تصویر یک خوک دیده می شود که دست کم 35400 سال قدمت دارد و اگر نگوییم قدیمی ترین اثر، بی شک یکی از قدیمی ترین تصاویر فیگوراتیو و مجازی در جهان است.همچنین نقاشی هایی در این غارها وجود دارد که قدمت آنها به نزدیک 27،000 سال می رسد و این بدان معنی است که ساکنان این جزیره اندونزیایی، دست کم حدود 13000 سال نقاشی می کرده اند.

377308_830

علاوه بر این، نقاشی هایی در یک غاری مربوط به دوران استخوان، واقع در 100 کیلومتری شمال ماروس وجود دارد. تاریخ دقیق این نقاشی ها را نمی توان تعیین کرد، زیرا ایجاد استالاکتیت ها که اغلب برای تعیین قدمت آثار هنری به کار می رود، در این مکان صورت نمی گیرد. اما محققان بر این باورند که این نقاشی ها احتمالاً به قدمت نقاشی های ماروس هستند، زیرا سبک هردو گروه یکسان است. کشف این هنر غار در اندونزی بسیار حائز اهمیت است، زیرا آغاز دورۀ هوشمندی انسان را آن گونه که ما امروز این هوشمندی را درک می کنیم، نشان می دهد.
 
  تعیین قدمت هنر دست انسان و آثار هنری کهن در سولاوسی به معنای آن است که دیدگاه ما درمورد زمان و مکان وقوع این دورۀ مهم و حساس از تکامل انسان باید عوض شود.
 
janfeb2016_f01_indonesiacavepaintings.jpg__600x0_q85_upscale
نقاشی های بالا را با مورد زیر مقایسه کنید که توسط محققان دانشگاه بریستول در غار ال کاستیلو در شمال اسپانیا کشف نموده و قدمت آن به 37300 سال پیش باز می گردد نقاشی های سوالواسی و اسپانیا بسیار مشابه یکدیگر هستند و هر دو قدمتی مشابه دارند.

cave-painting

برای چندین دهه، تنها شواهد مرتبط با هنر باستانی غارها در اسپانیا و جنوب فرانسه کشف شده بود و این امر باعث شد که برخی به این باور برسند که ظهور این هنر و علم انسانی، از اروپا آغاز شده است. اما به گفتۀ پروفسور کریس استرینگر از موزۀ تاریخ طبیعی در لندن: “کشف نقاشی هایی با قدمت مشابه در اندونزی این دیدگاه را تغییر می دهد.”

او معتقد است: “این کشف واقعا مهم است. چراکه ما را قادر می سازد تا از دیدگاه اروپامحور قبلی مبنی بر اینکه اروپا منطقه ای خاص و هنرخیز بوده و تا مدت ها هنر از این بخش به مناطق دیگر نرفته است، فاصله بگیریم.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه