جانورانی که در شب هم دیده می شوند!!

0 1,997

توانایی شب تاب بودن به این دلیل است که کرم های شب تاب نور سرد تولید می کنند و این نور در محدوده نور فرو سرخ و فرابنفش قرار نمی گیرد یعنی فاقد این طیف هاست.

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، برخی حیوانات در دنیا هستند که می توانند در بدن خود نور ایجاد کنند. این حیوانات به عنوان شب تاب شناخته می شوند و البته از جمله نادرترین حیوانات به شمار می روند. در بدن این حیوانات غالبا فلورسنت های خاصی دیده می شود که این خاصیت شب تابی را ایجاد می کند.

** ماهی مرکب هاواییcontent_1448762016-e2dcfef002در اعماق اقیانوس ها که تاریکی محض وجود دارد یک ماهی همیشه نورانی به نظر می رسد. ماهی مرکب هاوایی دارای اندام های خاصی است که می توانند نور تولید کنند. آن ها با استفاده از پروتئین های مصرفی این نور را تولید کرده و جالب است که می توانند آن را کنترل هم بکنند به طوری که برای مشاهده مسیرش نور را روشن می کند اما با دیدن یک شکارچی سریع میزان نور را ضعیف کرده و پنهان می شود. آن ها قادرند میزان پرنگی و کمرنگی نور را کنترل کنند.

** عروس دریایی هشداری
3

 برخی از حیوانات برای آنکه بتوانند فریاد بزنند و کمک طلب کنند حرکات خاصی انجام می دهند. “عروس دریایی هشداری” یکی از جالب ترین حیواناتی است که برای فرار از تله ها به رنگ قرمز و به شکل چراغ های پلیس در می آیند. او معمولا این کار را انجام میدهد تا شایدی کسی به سراغش آمده و او را از تله رها کند. نکته جالب در مورد این ماهی قرمز شدن تمام بدن آن در شرایط خطر است.

** ماهی شکننده 1277801_603 در سال 1978 موجودی بسیار عجیب در عمیق ترین نقطه اقیانوس اطلس پیدا شد که خاصیت شب تابی جالبی داشت. این موجود که تنها 10 سانتی متر طول دارد بسیار شکننده است به طوری که با ضربه های ارام نیز از بین می رود. این موجود در بسیاری از دریاها دیده شده است اما زیست بوم اصلی آن ها اقیانوس اطلس است. دانشمندان فکر می کنند او به علت تاریکی بیش از  حد این منطقه شب تاب هستند زیرا می تواند محیطی یک متری در اطرافش را به راحتی روشن کند.

** عروس دریایی کریستالی
jellyfish-picture-4

یکی از درخشان ترین ماهی های اعماق اقیانوس را می توانید در  آمریکای شمالی پیدا کنید. این ماهی زیبا بدنی بسیار نازک و شفاف دارد همچنین نوری که تولید می کند باعث می شود تا شفافیت آن بیشتر معلوم شده و چهره زیبا و جذاب به خود بگیرد. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که کلسیمی که در بدن آن ها وجود دارد باعث به وجود امدن نور می شود.

** حشره شب تاب
1360812575fireflies3-jpg

از میان حشراتی که خاصیت شب تابی دارند حتما با کرم های شب تاب اشنا هستید اما در برخی از جنگل های دنیا نوعی حشره پرنده به مانند سنجاقک زندگی می کنند که برای هشدار دادن به همنوعانشان از خود رنگی فسفری تولید می کند. این حشره گاهی باعث ترسناکی و وهم آمیز شدن جنگل نیز می شوند چرا که به صورت دسته ای حرکت می کنند و ناگهان قسمتی از جنگل را نورانی می کنند.

و حالا با علم ژنتیک گوسفندان هم شب تاب می شوند!!

دانشمندان توانستند اولین گوسفندان شب تاب جهان را تولید کنند. دانشمندان اروگوئه در این دستاورد، از ژن عروس دریایی Aequorea Victoria بهره بردند که به آنها اجازه تولید پروتئین فلورسنت سبز را برای تولید گوسفندان شب تاب داده است.به گفته محققان، این گوسفندان بطور عادی در حال رشد بوده و تنها تفاوت میان آنها و دیگر گوسفندان غیر شب‌تاب در زیر نور فرابنفش مشخص می‌شود.

4185228_6a8874ca7f1d1e23b6cb7193730633de_wm

این گوسفندان در اکتبر 2012 متولد شده و بلافاصله پس از تولد مورد تزریق پروتئین فلورسنت سبز قرار گرفتند.به گزارش پارس ناز در کل، 9 گوسفند در موسسه تولید مثل حیوانات اروگوئه متولد شدند که در نتیجه همکاری این موسسه با موسسه پاستور بوده است.

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه