آبسه را جدی بگیرید !!

0 163

 

آبسه، تجمع چرک در یک قسمت از بدن است. چرک مایع غلیظی است که معمولا حاوی گلبول های سفید خون، بافت های مرده و میکروب ها (باکتری) استآبسه تجمع چرک در جایی از بدن است هرچند که بعد این چرک می تواند از نواحی بسیار متفاوتی سردرآورد (نمونه آن جوش است. وقتی جوش تحریک می شود به خاطر باکتری های ایجاد کننده و موجود در داخل آن در سراسر پوست گسترش می یابد.)

از طرف دیگر چرک، مایعی است که با پروتئین غنی شده و حاوی گلبول های سفید مرده خون است. این چرک می تواند درجات مختلفی از رنگ های زرد یا سفید را داشته باشد.التهاب آبسه در محل های متفاوتی به وجود می آید. می تواند بر روی سطح پوست ظاهر شود، در این صورت به آن جوش یا کورک اطلاق می شود. همچنین ممکن است در بافت ها و اندام های داخلی، از جمله بخش های حیاتی مانند کبد و روده بزرگ به وجود آید.

برخی از انواع آبسه ها خود به خود از بین می روند به ویژه وقتی می ترکند و چرک شان شروع به تخلیه می کند. اما معمولاً نیاز به نوعی از مداخله است. این مداخله می تواند طیفی از معالجات دارویی تا تحریک کردن با سوزن و حتی عمل جراحی، به خصوص در نوع تهاجمی تر آبسه باشد.

در برخی از موارد، آبسه ها می توانند به سپسیس منجر شوند. سپسیس یک عارضه ناشی از عفونت است که زندگی فرد را با خطر مواجه می کند. سپسیس وقتی رخ می دهد که مواد شیمیایی آزاد شده به داخل جریان خون که با عفونت می جنگند باعث واکنش های التهابی در سراسر بدن می شوند. این التهاب می تواند باعث به وجود آمدن مجموعه ای از تغییرات شود که قادرند به سیستم های مختلف بدن آسیب برسانند و مانع کار آنها شوند.

اگر سپتیک پیشرفت کند و به شوک سپتیک منجر شود، فشار خون به طور چشمگیری پایین می افتد که می تواند به مرگ منجر شود. در بیماری که در خطر شوک سپتیک قرار می گیرد ممکن است لخته های خون در رگ های خونی ظاهر شوند و در نهایت عرضه خون به اندام های حیاتی به ویژه مغز قطع می شود.

سپسیس در هر کسی ممکن است ایجاد شود اما بروز آن در افراد پیر و کسانی که دستگاه ایمنی ضعیف دارند از همه خطرناک تر است. درمان زودرس سپسیس و معمولاً با آنتی بیوتیک ها و مقادیر زیادی از مایعات داخل وریدی می تواند شانس بهبودی را افزایش دهد.

15824753615561129157108123013218710438150دلایل بروز آبسه

عامل واقعی بروز آبسه تا حد زیادی به محلی که از آن منشأ گرفته بستگی دارد. برای مثال، آبسه پوست ممکن است به خاطر عفونت باکتریایی یا واکنش بیش از حد دستگاه ایمنی به یک جسم خارجی مانند سوزن ایجاد شده باشد.

آبسه دندان نیز می تواند به خاطر حضور حفره و محیطی که دندان ها داخل آن هستند ایجاد شود. وقتی فردی غذا می خورد، این غذا به قند تجزیه می شود که با کلسیم بزاق ترکیب می شود و دهان را اسیدی تر می کند. سپس اسیدیته می تواند به ضعیف شدن دندان و تشکیل حفره منجر شود.

همچنین آبسه ممکن است پس از یک عمل جراحی ایجاد می شود. بزرگ تر شدن شکاف یا بریدگی ای که بر روی پوست است، احتمال بروز آبسه را آن هم بیشتر به دلیل عفونت باکتریایی افزایش می دهد.به هر صورت با نگاهی عمیق تر متوجه می شویم که آبسه در رابطه با سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود.

سیستم ایمنی برای مقابله با انواع مختلف عفونت ناشی از اجسام خارجی از جمله میکروارگانیسم ها (مانند باکتری ها، ویروس ها و انگل ها) طراحی شده است. این تهدیدات از طرق بسیاری از جمله باز شدن پوست یا دهان و از طریق غذایی که فرد می خورد وارد بدن او می شود.

3480-footofan_com

به عنوان مثال هنگامی که باکتری وارد بدن می شود، دستگاه ایمنی بدن گلبول های سفید خون یا لکوسیت ها را در مغز استخوان تولید می کند. سپس این سلول ها به محل عفونت حرکت می کنند. گلبول های سفید خون از بسیاری از انواع دیگر سلول ها مانند نوتروفیل ها تشکیل شده اند. نوتروفیل ها از نزدیک با ماکروفاژها کار می کنند. اگر باکتری هنوز حضور داشته باشد ماکروفاژها علامت خطری را برای نوتروفیل ها ارسال می کنند.

وقتی لکوسیت ها با باکتری ها می جنگند، ممکن است باعث مرگ بافت شوند. این بافت مرده با باکتری ها و لکوسیت های مرده جمع می شوند و به سرعت می توانند تجمع کنند و تشکیل چرک دهند.

 در پایان حواسمان باشد که آبسه ها  می توانند پیچیده شوند. به عنوان مثال، آبسه دندان ممکن است در نهایت به سینوزیت منجر شود چرا که باکتری از میان حفره های سینوسی حرکت می کند

منبع : http://www.020.ir/

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه