این لباس با نور شسته می شود

0 272

فناوری نانو رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است.در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد می باشد. این فن‌آوری توانایی ساخت، کنترل و استفاده ماده در ابعاد نانومتری است.

به نقل از tasana:لباسی که با نور لکه‌هایش پاک می‌شود/قدم دیگر با فناوری نانو

دانش > فناوری – ایسنا نوشت: محققان استرالیایی یک روش کارآمد کم‌هزینه برای پرورش نانوساختارهایی بر روی پوشاک ایجاد کرده‌اند که می‌تواند ماده آلی را در مواجهه با نور تجزیه کند. 
images (2)

دانشمندان موسسه فناوری سلطنتی ملبورن راه را به سوی پوشاک تقویت شده با فناوری نانو هموار کرده‌اند که خود را در زیر نور چراغ یا خورشید به طور خودکار از لکه و کثیفی پاک می‌کند.

فرآیند توسعه یافته توسط این تیم از کاربردهای زیادی برای صنایع مبتنی بر کاتالیز مانند مواد شیمیایی، مواد دارویی و محصولات طبیعی برخوردار بوده و می‌تواند به آسانی تا سطوح صنعتی افزایش یابد.

1_358293

محققان از نانوسازه‌های مبتنی بر مس و نقره استفاده کرده‌اند که قابلیت آنهادر جذب نور خورشید شناخته شده است.

زمانی که این نانوساختارها در معرض نور قرار می‌گیرند، انرژی افزایشی دریافت می‌کنند که “الکترون‌های داغ” را تولید می‌کنند. این الکترون‌های داغ یک موج از انرژی آزاد می‌کنند که نانوسازه‌ها را قادر به تجزیه ماده آلی می‌سازند.

چالش محققان، بیرون آوردن این مفهوم از آزمایشگاه با کار بر روی چگونگی ساخت این نانوسازه‌ها در مقیاس صنعتی و اتصال دائمی آن‌ها به پوشاک است.

آن‌ها قصد داشتند این نانوسازه‌ها را با غرق کردن آن‌ها در چند محلول، به‌طور مستقیم بر روی پوشاک ایجاد کنند که منجر به توسعه نانوسازه‌های ثابت در 30 دقیقه شد. این پوشاک نانویی در زمان قرار گرفتن در معرض نور در کمتر از شش دقیقه خود را پاک کرد.

این تحقیق در مجله Advanced Materials Interfaces منتشر شده است.

منبع:tasana

فناوری نانو در زمینه تولید لباس ها پیشرفت چشمگیری داشته است. از قبیل لباس هایی که آلودگی را به خود نمی گیرند و هیچوقت کثیف نمی شوند.

download-112

211747_301

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه