باز هم کپک رب گوجه فرنگی….

0 659

با گزارشی از چگونه با ما همراه باشیدخیلی وقت ها وقتی روی موادغذایی ای مانند رب کپک می بینیم، از خودمان می پرسیم آیا این خوراکی هنوز هم قابل مصرف است؟راهکار جلوگیری از این امر چیه؟ با ما همراه باشید:

1

ابتدا باید بدانید علت اصلی کپک زدن رب گوجه فرنگی این است که دمای پایین محیط یخچال باعث می شود رب گوجه فرنگی که دمای بیشتری دارد بخار کند و این بخار آب ایجاد شده سبب به وجود آمدن یک لایه کپک بر روی رب گوجه می شود.

795628_7702

برای استفاده از رب گوجه فرنگی درب قوطی را باز کنید و آن را برای نگهداری در یخچال داخل یک ظرف شیشه ای بریزید.

rob-goje3

ظرف شیشه ای را بدون درب به مدت چند ساعت و یا شب تا صبح داخل یخچال بگذارید تا دمای رب گوجه فرنگی به دمای محیط یخچال برسد.

4

پس از طی این مدت می توانید درب ظرف را ببندید.

مشاهده خواهید کرد که رب گوجه فرنگی شما بسیار دیرتر از همیشه کپک خواهد زد و یا هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

در پایان قابل ذکره گرچه یکی از روش های مناسب نگهداری موادغذایی، قراردادن آنها در یخچال است، اما رشد بسیاری از باکتری ها و قارچ ها در دمای یخچال فقط کند می شود نه متوقف بنابراین در یخچال هم موادغذایی را در مدت زمان مشخص می توان نگه داشت.
اگر ماده غذایی ای کپک زد، اصلا نباید آن را مصرف کرد زیرا حتی برداشتن یک لایه از کپک کمکی به سالم ماندن آن نمی کند، چون علاوه بر سم هایی که به وسیله قارچ در ماده غذایی تولید شده و در لایه های پایینی نفوذ کرده، اسپور(هاگ) قارچ ها هم داخل خوراکی کپک زده وارد شده است.
اسپور قارچ ها، با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست و ماده سمی هم فقط با انجام آزمایش های خاصی قابل تشخیص است. نباید فکر کنیم چیزی که دیده نمی شود، نمی تواند به ما آسیبی برساند.

منبع : http://phow.ir/

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه