همه کارهایمان را به موقع تمام کنیم!!

0 173


گاهی اوقات، ممکن است احساس کنیم که حجم فعالیت‌ها زیاد است و نمی‌دانیم که بهتر است کدام را به نفع کدام کنار بگذاریم. یا کدام را در اولویت قرار دهیم. من می‌خواهم درس بخوانم و بهترین معدل را در پایان دوره کارشناسی بگیرم. دغدغه‌ی کنکور ارشد را هم دارم و می‌بینم فرصت کافی برای آن ندارم.مدیریت زمان عنوان مهارتی است که به شما کمک می‌کند تمام کارهای خود را سر وقت و به موقع انجام دهید و هیچ گاه دچار کمبود زمان نشوید. به نقل از چگونه راه حل هایی برای مدیریت زمان در اختیارتان قرار می دهیم.

1

توجه ویژه به ساعت خوابتان داشته باشید

مطمئن شوید هشت ساعت خواب کافی در شبانه روز دارید. همچنین هیچ چیز مهم‌تر از مسیر رفت و آمد روزانه نیست. اگر برای رفتن به جایی مجبور به استفاده از هواپیما شوید و در هشت ساعت خوابتان اختلال ایجاد شود، حتما جبران کمبود ساعات خواب خود را در اولویت قرار ‌دهید.

2

نرمش روزانه را فراموش نکنید

بعد از اینکه از خواب بیدار شدید؛ نرمش اثر بسیار زیادی بر کارآییتان در طول روز دارد.

3

باور داشته باشید مدیریت زمان یک افسانه است

شما که نمی‌خواهید خود را گول بزنید؟ برای شروع باید باور داشته باشید شما به هیچ عنوان نمی‌توانید مدیریت زمان داشته باشید!
در واقع یک روز فقط و فقط 24 ساعت است و این 24 ساعت هم خواه ناخواه می‌گذرد. شما به جای تلاش برای مدیریت زمان، باید «خودتان را مدیریت کنید» برای انجام به موقع کارها. این راز بسیار مهم شما را وادار می‌کند به شخصیت خودتان دقیق‌تر بشوید.

4

به دنبال جاهایی بگردید که زمان را تلف می‌کنید

اولین قدم این است که به دنبال سارقین زمان بگردید. ببینید کجا وقت‌تان به صورت نادرست هدر میرود و شما نمی‌توانید از آن زمان‌ها استفاده مناسبی در جهت بهره‌وری ببرید.
خیلی وب‌گردی الکی می‌کنید؟ همیشه تلفن می‌سوزانید؟ به خداوندگار SMS تبدیل شدید؟ برای وقت‌گذاری کارتون‌هایی مانند فوتبالیست ها را هم نگاه می‌کنید؟ انتظار هم دارید وقت کم نیاورید؟

274898_5365

برای تلاش‌هایتان برای مدیریت زمان هدف بگذارید

توجه مدیریت زمان، روی تغییر رفتارهای شماست و نه تغییر زمان (شماره 3). یکی از بهترین جاها برای شروع این تغییر رفتار تلاش برای حذف جاهایی است که وقت شما الکی تلف می‌شود (شماره 4)
برای مثال یک هفته سعی کنید یک هدفی بگذارید و حتما هم انجامش بدهید. هدف می‌تواند نزدن SMS برای یک هفته باشد.

6

برنامه‌های مدیریت زمان‌تان را اجرایی و گسترده کنید

بعد از اینکه شما توانستید یک هدف را برای یک مدت محدود تنظیم کنید و به آن عمل کنید. باید یک خورده به خودتان فشار بیاورید.
شما کم‌کم باید این زمان‌های محدود را افزایش بدهید و در عین حال تعداد اهداف را هم زیاد کنید. برای مثال برای یک ماه نه SMS بزنید. نه برنامه‌های وقت‌گیر و بعضا وقت تلف‌کن تلوزیون را نگاه کنید. نه وبگردی بیهوده کنید و نه …
با کمی تلاش این قسمت را هم می‌توانید پشت سر بگذارید. هر چند شاید خیلی ساده به نظر نرسد!

7

بدیهی است که حتی یک برگ کاغذ هم می‌تواند ابزار مدیریت زمان باشد، اگر شما کارهای‌تان را مرتب و منظم روی آن بنویسید و تحلیل کنید. در حقیقت قسمت مهم کار هم همین جاست.
چه نرم افزارهای بسیار پیشرفته و چه Outlook ساده همه می‌توانند شما را در رسیدن به مقصودتان کمک کنند. مهم این است که شما خودتان بتوانید به نوبه خودتان کمک کنید. با استفاده از ابزارهای زیادی که وجود دارد زمان بندی روزانه خودتان را بنویسید.
هر ایده و وظیفه‌ای را که در طول روز با آن روبه‌رو می‌شوید، سریعا روی کاغذ بنویسید. این کار کمک می‌کند تا در زمان رسیدگی به کارهای دیگر این افکار ذهنتان را مشغول نکند. ریسک فراموش کردن آن‌ها نیز کم می‌شود.

8

بی‌رحمانه اولویت‌ بندی کنید

کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید. مسلما به کارهایی برمی‌خورید که سریع‌تر باید انجام شوند یا کارهایی که اگر عقب بیافتند ضرر بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند. یادتان باشد اگر اشتباه اولویت‌بندی کنید ضرر می‌کنید پس برای جلوگیری از آسیب‌های زمانی هم که شده است بی‌رحم و خشن باشید.

9

«به دیگران محول کردن» را یاد بگیرید

این بیشتر برای بیزینس و مدیریت تجاری کاربرد دارد اما می‌شود به زندگی شخصی هم تعمیمش داد. مهم نیست شرکت چقدر کوچک است؟
شما مدیر شرکت هستید و نه کسی که بخواهد همه فن حریفی خود را به رخ دیگران بکشد. سعی کنید یاد بگیرید چطور بار کارها را میان افرادی که سوپروایزر یا سرپرستشان هستید تقسیم کنید.

10

یک برنامه روزمره تنظیم کنیم

یک برنامه روزمره برای خودتان درست کنید. برای مثال فکر کنید صبح که بیدار شدید کار شماره یک را بکنید ( مثلا ایمیل چک کردن ) و سپس کار شما دو را بکنید ( مثلا رفتن به بانک برای امور مالی ) و … در آخر هم یک برنامه جمع‌بندی داشته باشید.

11

خود را به قرار دادن زمان‌های محدودی در میانه فعالیت‌ها عادت بدهید

خودتان را عادت بدهید بین کارهایی که می‌کنید یک زمان محدود هم در نظر بگیرید برای یک سری کارهای خاص. بگذارید مثال بزنم.
شما نمی‌توانید کل روز را به ایمیل جواب دادن بگذرانید. ولی می‌توانید بین فعالیت‌های‌تان زمان‌های کوتاه 15 دقیقه‌ای به پاسخ دادن به ایمیل اختصاص بدهید. همان 15 دقیقه هم باید اصولی پاسخ داد و بی‌جهت ایمیل چک کردن را کش نداد.

12

مطمئن بشوید همه چیز مرتب و منظم است

از کودکی همیشه به ما یاد داده‌اند که هر چیز را که بر می‌دارید سر جای خود بگذارید یا همه چیز را در جای مناسب خود قرار دهید اما ما وقتی کمی مشغولیت پیدا می‌کنیم دیگر این دو اصل را فراموش می‌کنیم.
برای مثال همیشه به دنبال فایل‌ها در کامپیوتر خود می‌گردیم در حالی که اگر یک بار آنها را در کامپیوتر مرتب کرده بودیم و نظم بخشیده بودیم دیگر هر بار این همه دچار اتلاف وقت نبودیم. همین را تعمیم بدهید به چیزهای دیگر در محیط کار.

13

وقت‌تان را طوری تنظیم کنید که اسیر انتظار نشوید

با موبایل یا PDA یک لیست از کارهایی که باید بکنید درست کنید. برای یک زن خانه‌دار این می‌تواند خرید مایحتاج، تلفن زدن به مادر، انجام کارهای خانه، رفتن دنبال بچه‌ها یا کارهایی از این دست باشد که بعضا بسیار وقت‌گیر هم هست.
حالا خیلی راحت‌تر هستید؛ طوری برنامه‌ریزی کنید که در صف یا انتظار نایستید یا حداقل از قبل بتوانید پیش‌بینی درستی از شرایط پیش رو داشته باشید. تکنولوژی به کمک شما می‌آید.

14

برای کارهایی که هیچ دستاوردی برای شما ندارند خود را نگران نکنید

هنگامیکه می خواهید پروژه ای را آغاز کنید، ابتدا در یک طرح کلی مشخص نمایید که به چه چیزهایی برای تکمیل آن پروژه نیاز دارید و بعد از آن، به “عوامل مکمل” فکر کنید که باید برای انجام صحیح پروژه از آنها استفاده نمایید.

15

خود را در فشار زمان قرار ندهید

فشار زمان می تواند یک روز شما را به طور کامل خراب کند. در اکثر مواقع این شمایید که تعیین می کنید چقدر زمان را باید برای انجام یک فعالیت صرف نمایید. بنابراین، اگر می دانید که یک گزارش را باید تا ساعت 11 به رئیس خود تحویل دهید، پس نوشتن آن را از ساعت 10:30 شروع نکنید. اگر برای انجام یک وظیفه زمان بندی شده به خود زمان کافی بدهید، می بینید که زمان آزاد بیشتری در طول روز برای مسائل پیش بینی نشده خواهید داشت.

16

وظایف را به ترتیب اهمیت به پایان برسانید

هنگامیکه وظایف زیادی بر عهده دارید، به سختی می توانید توجه خود را بر وظایف مهم متمرکز کنید. در برخی مواقع، بیرون رفتن با دوستان بیش از اتمام یک وظیفه حائز اهمیت است. بنابراین بهترین روش آن است که وظایف خود را به ترتیب اهمیت لیست کنید.
اگر امروز باید خانه خود را تمیز کنید، به تمرین بدنی بپردازید، یک پروژه معوقه را انجام دهید، با دوستانتان بیرون بروید و …، تمام این موارد را به ترتیب اولویت تنظیم کرده و کارهایی که می توانید فردا انجام دهید را از لیست خارج کنید.

در مورد مدیریت زمان خود، مسئولیت پذیر باشید و سایرین را مقصر وقت نداشتن و کار زیاد خود ندانید. بهتر است در زندگی خود، بر روی موارد تمرکز کنید که بالاترین اهمیت را برایتان دارند.

منبع : http://phow.ir/

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه