آموزش کاربردی: طریقه توسعه و تغییر سایز و اندازه درایوهای یک هارددیسک

0 209

به نقل از سخت افزارمگ:

همانطور که اطلاع دارید شما برای کار با هارددیسک، حداقل نیاز به یک درایو دارید. در هارددیسک های مخصوص دسکتاپ یا لپ تاب که قرار است سیستم عامل روی آنها نصب شود، معمولا سه یا چهاریا تعداد درایو بیشتری وجود دارد ممکن است بعد از یک مدت حجم یک درایو به دلیل ذخیره اطلاعات بیشتر، نسبت به درایوهای دیگر بیشتر اشغال شده ومیزان حجم کمتری جهت ذخیره سازی اطلاعات، در اختیار داشته باشد، در این صورت شما دو راه را پیش روی خود دارید. یا باید روی درایو دیگری اطلاعات را ذخیره کنید یا میزان حجم درایو موجود را افزایش دهید به عبارت بهتر از حجم درایو های دیگر گرفته و به میزان حجم این درایو اضافه کنید در این صورت دسته بندی اطلاعات شما دچار مشکل نشده و اطلاعاتتان پراکنده نمیشود.

همچنین ممکن است که درایو c یا درایوی که در آن سیستم عامل شما نصب شده است به دلیل نصب نرم افزارهای مختلف، حجم کمی برایش باقی مانده باشد و علاقه نداشته باشید که نرم افزارهای دیگر را در درایوهای دیگر ذخیره کنید، به همین منظور، می توانید از این روش استفاده کنید. در این آموزش قصد داریم توسعه و تغییر سایز درایو ها را با استفاده از نرم افزار easeus partion master، آموزش دهیم. (قبل از هرچیز از اطلاعات حیاتی و مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوان به اطلاعات دسترسی داشت) ابتدا نرم افزار easeus partion master v 9.1.1 professional edition را دانلود کنید( البته ورژن های جدیدتر این نرم افزار یعنی 10.2 هم آمده است ولی در این آموزش از ورژن قبلی استفاده شده است). نصب این نرم افزار ساده بوده و برای قانونی کردن آن تنها بایستی فایل پچ را در محصل نصب برنامه کپی نموده و آن را اجرا نمایید تا برنامه قابل استفاده باشد.

 

توسعه درایو های مجاور

برنامه easeus partion master را اجرا کنید. در این قسمت ما قصد داریم که از درایو E یک مقدار حجم را کاهش داده و به درایو Dاضافه کنیم. شما با استفاده از ماوس میتوانید به راحتی اینکار را انجام دهید.

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

ابتدا روی درایو E کلیک کنید تا به حالت انتخاب در بیاید.

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

حالا با استفاده از ماوس و کشیدن درایو E به سمت داخل از میزان حجم درایو E کم کنید زمانی که ماوس را به کناره درایو مورد نظر ببرید علامت ماوس تغییر کرده و در این حالت میتوانید درایو را بزرگ یا کوچک کنید

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

در تصویر شماره3، مشاهده میکنید که 43 گیگابایت فضای unallocated شده بوجود آمد. در این مرحله درایو D را با استفاده از موس که در لبه این درایو قرار داده و به سمت راست بکشید.

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

همانطور که در تصویر شماره 4 مشاهده می شود با این کار درایو D توسعه پیدا کرده است. جهت اینکه تغییرات شما اعمال شود گزینه apply را انتخاب کنید.

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

با انتخاب این گزینه از شما میخواهد که سیستم را ریستارت کنید اینکار را انجام دهید. در زمان بوت شدن سیستم عملیات مربوط به توسعه درایوها انجام میشود و یک مقدار اینکار زمان میبرد پس در این قسمت بایستی کمی صبور باشید تا عملیات به طور کامل انجام شود و بتوانید وارد سیستم عامل شوید. در صورتی که در حین عملیات سیستم رو خاموش یا ریستارت کنید ممکن است هم به فایل سیستم های درایو و هم به اطلاعاتتان آسیب برسد.

 

توسعه درایو های غیرمجاور

در بعضی از مواقع شما نیاز به افزایش و توسعه درایوهای غیرمجاور که در این جا درایو C است، دارید. در صورتی که بخواهید از یک درایو غیرمجاور یعنی درایو E به درایو C این مقدار حجم را اضافه کنید بدین صورت عمل می کنید.ابتدا درایو E را انتخاب کرده و میزان حجم مورد نیاز را با استفاِده از ماوس و کشیدن درایو به سمت داخل، کم کنید.

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

حدود 44 گیگابایت از حجم درایو E کاهش دادیم. حال باید درایو D را به سمت راست با استفاده از ماوس جا به جا کنید

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

همانطور که مشاهده میکنید فضای unallocated در مجاورت درایو C قرار گرفت حال با استفاده از ماوس درایو C را به سمت راست بکشید که با اینکار فضای unallocated را بپوشاند.

تغییر سایز پارتیشن هارددیسک

بدین صورت حجم درایو C افزایش پیدا کرد امیدوارم مورد توجهتون قرار گرفته باشد.

 

منبع: sakhtafzarmag

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه