شکلات کاراملی درست کنید و رویش طرح چاپ کنید

0 323

در این ساختنی طرز تهیه شکلات کاراملی را یاد می‌گیرید که می‌توانید روی آن هر طرح یا نوشته ای را چاپ کنید. این شکلات‌ها با کارامل و بادام طعم دار میشوند و رویشان هم با استنسیل و اسپری رنگ خوراکی تزیین میشود. تهیه این شکلات کاراملی بسیار ساده است و نیاز به مهارت شیرینی پزی ندارد.

شکلات کراملی مخصوص درست کنید
شکلات کراملی مخصوص درست کنید

این دستور تهیه را یاد بگیرید تا برای جشن‌ها و مهمانی‌هایتان شکلات کاراملی مخصوص با طرح دلخواه تان درست کنید.

گام اول : مواد لازم

مواد لازم
مواد لازم
 • چیپس شکلات (بهتر است از نوع شیری استفاده کنید)
 • دو عدد کاسه فلزی (برای آب کردن شکلات)
 • قالب شکلات
 • بادام
 • کارامل
 • یک قاشق غذاخوری شیر
 • کاردک
 • خلال دندان
 • قلم مو
 • اسپری رنگ خوراکی (این اسپری را می‌توانید آنلاین یا از قنادی‌ها بخرید)
 • استنسیل کاغذی

گام دوم : شکلات‌ها را آب کنید

برای آب کردن شکلات‌ها دو ظرف نیاز دارید که یکی از آنها کاملاً داخل آن یکی فرو برود. کاسه کوچکتر را با آب پر کنید و روی شعله بگذارید تا جوش بیاید. سطح آب داخل این ظرف نباید آنقدر بالا باشد که از زیر به ظرف رویی بخورد. وقتی آب جوش آمد، شعله را خاموش کنید. ظرف بزرگتر را رویش بگذارید و چیپس شکلاتی را داخلش بریزید. با کاردک شکلات را آرام هم بزنید تا کاملاً آب بشود.

کارتان در این مرحله وقتی تمام میشود که شکلات آب شده کاملاً نرم و یکدست بشود.

گام سوم : شکلات را داخل قالب‌ها بریزید

قالب‌های شکلات را با یک لایه نازک از شکلات آب شده پر کنید. با قلم موی تمیز شکلات را روی لبه‌های قالب بمالید تا یک حفره برای ریختن کارامل و بادم ایجاد بشود. اگر می‌خواهید شکلات معمولی درست کنید باید کل قالب را با شکلات آب شده پر کنید و با قلم مو رویش را صاف کنید.

بعد از اینکه لبه‌هار ا با شکلات آب شده پوشاندید، چندبار قالب شکلات کاراملی را روی ظرف سطح کارتان بکوبید تا حباب‌های هوای داخلش بترکند. می‌توانید ای یک خلال دندان برای ترکاندن حباب‌ها استفاده کنید.

حالا باید قالب‌ها را در یخچال بگذارید تا سفت بشوند.

گام چهارم : بادام و کارامل را آماده کنید

بهتر است برای تهیه شکلات کاراملی از بادام بوداده استفاده کنید (بادام بوداد دارچینی پیشنهاد بهتری است). برای بو دادن بادام‌ها، یک فنجان بادام را داخل سینی پخش کنید و سینی را به مدت ۱۰ دقیقه در فر ۳۵۰ درجه فارنهایت بگذارید. سینی را بیرون بیاورید و بادام‌ها را کمی‌تکان بدهید و ده دقیقه دیگر در فر بگذارید. بعد از ده دقیقه بوی بادام بوداده را حس خواهید کرد؛ می‌توانید حالا بادام‌ها را دربیاورید یا ۵ دقیقه دیگر صبر کنید. فقط حواستان باشد بادام‌ها نسوزند. صبر کنید تا بادام‌ها خنک بشوند و با یک چاقو خردشان کنید. نباید از میکسر یا مخلوط کن برای خرد کردن بادام‌ها استفاده کنید.

برای هر قالب شکلات کاراملی به سه تا چهار کارامل نیاز دارید. کارامل‌ها را در یک ظرف بریزید و یک قاشق غذاخوری شیر به آنها اضافه کنید. ظرف را داخل مایکروویو بگذارید و تا آب شدن کامل کارامل صبر کنید. زمان لازم برای آب شدن کارامل به مایکروویو بستگی دارد. بعد از آب شدن کارامل‌ها، خوب مخلوط را هم بزنید تا یکدست بشود. اگر کارامل تان خیلی رقیق است یعنی شیر زیادی اضافه کرده اید. با اضافه کردن چند کارامل آب شده می‌توانید به غلظت مناسب برسید. اگر هم خیلی غلیظ است باید چند قاشق شیر گرم به آن اضافه کنید.

گام پنجم : قالب‌ها را پر کنید

قالب‌ها را با کارامل و بادام پر کنید
قالب‌ها را با کارامل و بادام پر کنید

قالب‌ها را از یخچال بیرون بیاورید تا بادام و کارامل را به آن اضافه کنید. می‌توانید قالب‌های ششکلات کاراملی را با کارامل، بادام یا ترکیب آنها پر کنید. فقط حواستان باشد قالب‌ها را بیش از حد پر نکنید و برای لایه بعدی شکلات هم جا بگذارید. لبه‌های قالب هم خیلی مهم است و نباید خیلی کاراملی بشود. کارامل باید درست وسط قالب قرار بگیرد تا خوردن شکلات ساده بشود.

گام ششم : لایه شکلات رویی را اضافه کنید

یک لایه شکلات دیگر روی کارامل‌ها بریزید
یک لایه شکلات دیگر روی کارامل‌ها بریزید

حالا با همان روش قبلی کمی‌چیپس شکلات دیگر هم آب کنید و روی قالب‌ها را با آن بپوشانید.

گام هفتم : قالب‌ها در یخچال بگذارید

قالب‌ها را در یخچال بگذارید تا ببندد
قالب‌ها را در یخچال بگذارید تا ببندد

دوباره قالب‌ها را در یخچال بگذارید تا سفت بشوند. وقتی مطمئن شدید شکلات کاراملی کاملاً خودش را گرفته، آن را را قالب بیرون بیاورید.

گام هشتم : طرح تان را چاپ کنید

با استنسیل روی شکلات‌ها را طرح بیاندازید
با استنسیل روی شکلات‌ها را طرح بیاندازید

حالا می‌توانید طرحی که انتخاب کرده اید را روی شکلات‌های کاراملی چاپ کنید. می‌توانید استنسیل آماده بخرید یا خودتان یک استنسیل بسازید. ساخت استنسیل بسیار ساده است و فقط به یک تکه کاغذ و یک کاتر نیاز دارد.

استنسیل را روی شکلات بگذارید و بقیه قسمت‌ها را با یک دستمال کاغذی بپوشانید. حالا با اسپری رنگ روی استنسیل را رنگ بزنید تا طرح روی شکلات کاراملی بیفتد. صبر کنید تا رنگ کاملاً خشک بشود و سپس استنسیل را بردارید.

شکلات کاراملی مخصوص آماده است

شکلات کاراملی آماده است
شکلات کاراملی آماده است

می‌توانید با این روش ساده شکلات‌های مخصوص تولد یا جشن‌های دیگر بسازید. استنسیلش را هم خودتان طراحی کنید تا شکلات‌های کاراملی واقعاً مخصوص بشوند. با همین روش می‌توانید شکلات‌های خیلی بزرگ هم درست کنید یا لایه شکلات روی کیک‌های خامه ای را تزیین کنید.

 :  منبع ساختنی ها 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه