با ۱۰ بیماری عجیب و ناشناخته آشنا شوید-بخش اول

0 2,234

با ده بیماری عجیب و ترسناک آشنا شوید با ما همراه باشید

تا بحال چیزی درباره زامبی‌ها، انسان‌های درختی و گرگینه‌ها شنیده اید؟ ممکن است این چیزها بنظر تخیلی بیایند اما این نام‌های مستعار در واقع با بیماری‌های نادر و مشخصی در ارتباط هستند. با ساختنی همراه باشید تا با ۱۰ مورد از عجیب ترین و نادرترین بیماری‌ها و وضعیت‌های پزشکی آشنا شوید.

فیبرودیسپلازی استخوانی شونده پیش رونده – سندروم انسان صخره ای

Medical-Condition-1-199x300

FOP یک اختلال ژنتیکی پیش رونده است که به مرور زمان بافت‌های نرم را به استخوان تبدیل می‌کند

فیبرودیسپلازی استخوانی شونده پیش رونده (FOP) یک اختلال ژنتیکی پیش رونده است که به مرور زمان بافت‌های نرم را به استخوان تبدیل می‌کند. ژن ACVR1 موجود در استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، تاندول‌ها و رباط‌ها میزان رشد این بافت‌ها را تنظیم می‌کند و مسئول تبدیل غضروف به استخوان در روند رشد کودکان می‌باشد. با این حال، جهش این ژن می‌تواند استخوان سازی در بدن بیمار را از کنترل خارج کند؛ تا جاییکه حتی ماهیچه‌های اسکلتی را هم به استخوان تبدیل می‌کند و باعث ترکیب مفاصل با یکدیگر می‌شود.

در هر یک میلیون نفر، یک تا دو نفر به این اختلال مبتلا می‌شوند و در حال حاضر هیچ درمان یا راه پیشگیری برای این بیماری وجود ندارد. ضربه‌های روحی این وضعیت را بدتر می‌کند، به همین خاطر تلاش پزشکان برای برداشتن استخوان‌ها با جراحی باعث افزایش استخوان در قسمت جراحی شده بدن می‌شود.

خود مرده پنداری – سندروم جسد متحرک

Medical-Condition-300x199

شاید عجیب بنظر برسد اما مبتلاین به این بیماری خودشان را مرده تصور می‌کنند

خود مرده پنداری یک اختلال روانی نادر است که در اثر آن فرد حقیقتاً باور دارد در حال از دست دادن اعضای بدنش – مثل مغز- است یا مرده است. مبتلایان به این اختلال تمایلی به غذا خوردن یا حمام کردن ندارند و اغلب وقت شان را در قبرستان‌ها و در حسرت بودن میان هم نوعانشان (مرده‌ها) می‌گذرانند. عجیب بنظر می‌رسد اما آنها خودشان را مرده به حساب می‌آورند.
این اختلال با نقص عملکرد مناطقی از مغز که مسئول تشخیص و برقراری ارتباط میان احساسات و چهره‌ها (از جمله احساسات و چهره خود فرد) هستند، در ارتباط است. این نقص عملکرد باعث بروز یک گسست عاطفی کامل و از بین رفتن هرگونه حس هویت شخصی بیمار در حین نگاه کردن به بدنش می‌شود. برای درمان این اختلال از دارو استفاده می‌شود، درحالیکه در برخی از موارد درمان با الکتروشوک نتایج بهتری در برداشته است.

کهیر سرما – آلرژی سرما

Medical-Condition-22-300x243 

این نوع آلرژی موجب بروز کهیر توام با خارش و تورم در مناطق آسیب دیده بدن می‌شود

افرادی که از کهیر سرما رنج می‌برند، حتی قبل از رسیدن زمستان هم با مشکل مواجه می‌شوند و نیازمنده مراقبت‌های مداوم هستند. برخورد با هوا یا آب سرد می‌تواند موجب یک واکنش هیستامین در اینگونه افراد شود؛ درست مثل حساسیت به زنبور یا بادام زمینی. این نوع آلرژی موجب بروز کهیر توام با خارش و تورم در مناطق آسیب دیده بدن می‌شود. آن دسته از مبتلایان که شرایط سخت تری دارند، دچار تورم شدید گلو و زبان می‌شوند که می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

هنوز علت بروز این بیماری مشخص نشده است اما این بیماری را می‌توان با آنتی هیستامین‌های رایج که برای درمان آلرژی‌های فصلی و آلرژی به حیوانات خانگی تجویز می‌شوند، درمان کرد.

اپیدرمودیسپلازی وروسیفرمیس یا لوتز دیسپلاسی – سندروم انسان درختی

Medical-Condition-3-300x200 

آنچه از بدن این مرد بیرون زده، پوسته درخت نیست. این ضایعات پوستی، درواقع زگیل‌هایی هستند که اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرند رشد می‌کنند

بنظر می‌رسد آنچه در اثر عفونت قارچی اپیدرمودیسپلازی وروسیفرمیس از پوست بدن افراد بیرون می‌زند، پوسته درخت است. کاملاً واضح است که اینها پوست درخت نیستند. این ضایعات پوستی، درواقع زگیل‌هایی هستند که اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرند رشد می‌کنند. باوجود اینکه این عفونت ممکن است در دوران کودکی ایجاد شود، اما امکان ابتلا به آن در بزرگسالی هم وجود دارد.

این زگیل‌ها بدلیل یک جهش ژنتیکی بسیار نادر در ژن EVER1/EVER2 رخ می‌دهد. از آنجاییکه که عملکرد این ژن کمی‌ناشناخته است، این جهش ژنتیکی می‌تواند منجر به ابتلای افراد به پاپیلومای انسانی – که بخودی خود منجر به بیماری نمی‌شود – شود. باوجود اینکه برخی راه‌های درمانی برای کاهش علائم بیماری وجود دارد، اما این بیماری هیچ درمان قطعی وجود ندارد.

گزرودرما پیگمنتوزوم – سندروم خون آشام

Medical-Condition-4-300x300

در اثر ابتلا به این بیماری بدن بیمار به شدت به اشعه UV حساس می‌شود

انسان‌ها برای تولید ویتامین D به نور خورشید نیاز دارند، اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه UV نور خورشید می‌تواند به پوست آسیب برساند. تقریباً از هر یک میلیون نفر، ۱ نفر به بیماری گزرودرما پیگمنتوزوم مبتلا می‌شود و در اثر ابتلا به این بیماری بدنش به شدت به اشعه UV حساس می‌شود. این افراد باید کاملاً دربرابر نور خورشید محافظت شوند در غیر اینصورت دچار آفتاب سوختگی شدید یا تجزیه پوست می‌شوند.اگر مبتلایان به این بیماری، به درستی تحت مراقبت قرار نگیرند ممکن است به سرطان پوست هم مبتلا شوند.

گزرودرما پیگمنتوزوم در اثر یک جهش ژنتیکی ناموفق در آنزیم‌های برش نوکلئوتید ایجاد می‌شود. در حالت عادی، این آنزیم‌ها مسئول ترمیم DNA‌هایی هستند که بخاطر اشعه UV آسیب دیده اند. این آنزیم‌ها در بدن افراد مبتلا به این بیماری، به درستی کار نمی‌کنند و باعث تجمع DNA‌های آسیب دیده می‌شوند. با اینکه درمان‌های نصف و نیمه ای برای این بیماری وجود دارد، اما بهترین درمان برای این بیماری دوری کامل از نور آفتاب است؛ درست مثل یک خون آشام.

منبع

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه