با ۱۰ بیماری عجیب و ناشناخته آشنا شوید-بخش دوم

0 654

با ده بیماری عجیب و ترسناک آشنا شوید با ما همراه باشیدتا بحال چیزی درباره زامبی‌ها، انسان‌های درختی و گرگینه‌ها شنیده اید؟ ممکن است این چیزها بنظر تخیلی بیایند اما این نام‌های مستعار در واقع با بیماری‌های نادر و مشخصی در ارتباط هستند. با ساختنی همراه باشید تا با ۱۰ مورد از عجیب ترین و نادرترین بیماری‌ها و وضعیت‌های پزشکی آشنا شوید.

فیلاریازیس لنفاوی

Medical-Condition-5-300x224

فیلاریازیس لنفاوی یک نوع انسداد بسیار شدید عروق لنفاوی است که باعث تورم شدید پوست و بافت‌های بدن بویژه در پاها می‌شود

فیلاریازیس لنفاوی یک نوع انسداد بسیار شدید عروق لنفاوی است که باعث تورم شدید پوست و بافت‌های بدن بویژه در پاها و بیضه‌ها می‌شود. این بدشکلی از طریق روش‌های مختلف در بدن ایجاد می‌شود؛ با این حال انتقال آن از طریق پشه‌های ناقل انگل بیماری بسیار رایج تر است. بیش از ۴۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند.

داروهایی برای کشتن انگل این بیماری وجود دارد؛ به همین خاطر مداخله و درمان زودهنگان بهترین راه حل برای این بیماری می‌باشد. روش‌های جراحی مختلفی هم وجود دارد که روی بافت‌های متورم بیضه تمرکز می‌کند اما هیچ راهی برای دست و پاها وجود ندارد.

بیماری پر مویی – سندروم گرگینه

Medical-Condition-6-200x300

کسانی که از بیماری پرمویی رنج می‌برند، شاهد رشد غیرطبیعی مو در تمام بدنشان هستند

کسانی که از بیماری پرمویی رنج می‌برند، شاهد رشد غیرطبیعی مو در تمام بدنشان هستند. ممکن است در اثر بیماری چهره فرد کاملاً با مو پوشیده شود. دلیل اینکه نام متداول این بیماری سندروم گرگینه است، همین پوشیده شدن صورت با مو می‌باشد.

پر مویی هم بصوت مادرزادی مشاهده شده و هم بصورت اکتسابی. دلیل بروز این دسته از بیمارانی که از هنگام تولد دچار این بیماری بوده اند، جهش‌های ژنتیکی است. اما دلیل بیماری در افرادی که در بزرگسالی به این بیماری مبتلا شده اند، استفاده نامناسب از داروی‌های ضد کچلی می‌باشد؛ درحالیکه در برخی از مبتلایان هیچ دلیل روشنی وجود ندارد. روش‌های درمانی این بیماری معمولاً شامل روش‌های رایج حذف موهای زائد می‌باشد اما لیزر و وکس هم زیاد دوام نمی‌آورند.

اورتیکاریای آبی – آلرژی آب

hhs49
بعضی از مبتلایان به این بیماری محض
مصرف آب، روی بدنشان کهیر و تاول می‌زنند

وقتی بیشتر بدن ما از آب ساخته شده است، سخت است که بپذیریم چنین حساسیتی وجود داشته باشد. درواقع این بیماری یک آلرژی واقعی نیست زیرا موجب بروز واکنش‌های هیستامین می‌شود. اما بعضی از مبتلایان به محض مصرف آب، روی بدنشان کهیر و تاول می‌زنند.

ابن بیماری بسیار نادر است و علت آن هنوز مشخص نشده است. برخی گمان می‌کنند آب به تنهایی باعث بروز این بیماری نمی‌شود، بلکه ناخالصی‌ها و مواد شیمیایی موجود در آب باعث بروز بیماری می‌شود. رایج ترین روش درمانی برای این بیماری، استفاده موضعی از کپسایسین – برای رفع درد – می‌باشد.

سندروم دست بیگانه

Medical-Condition-8-300x177

در صورت ابتلا به این بیماری دست بدون اختیار فرد و کاملاً مستقل عمل می‌کند

جمله مشهور “دست راستش از دست چپش خبر نداره” در مورد مبتلایان به این بیماری کاملاً صحیح و به جاست. در صورت ابتلا به این بیماری دست کاملاً مستقل عمل می‌کند و اشیا را جابجا می‌کند یا در جهت خلاف راه رفتن فرد حرکت می‌کند.

گاهی اوقات، یک عارضه جانبی نادر ناشی از آسیب‌های مغزی یا جراحی روی جسم پینه موجب ناتوانی در کنترل دست و بروز این بیماری می‌شود. درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، با این حال با مشغول کردن دست نافرمان به انجام فعالیت‌های خاص می‌توان علائم را کنترل کرد.

سندروم لهجه خارجی

Medical-Condition-9-300x198

هنگام بروز این بیماری ممکن است فرد در زمان‌های مختلف با لهجه‌های مختلف صحبت کنند و یا حتی همزمان با لهجه‌های مختلف صحبت کنند

لهجه‌ها اطلاعات مفیدی درباره محل تولد افراد در اختیار ما قرار می‌دهند و تقریباً همه ما برای صحبت کردن با یک لهجه خارجی تلاش می‌کنیم. اما برخی افراد شرایطی را تجربه می‌کنند که در آن بی اختیار با یک لهجه خارجی صحبت می‌کنند؛ حتی لهجه‌هایی که تا کنون منطقه جغرافیایی آنها را ندیده اند. هنگام بروز این بیماری ممکن است فرد در زمان‌های مختلف با لهجه‌های مختلف صحبت کنند و یا حتی همزمان با لهجه‌های مختلف صحبت کنند.

این اختلال معمولاً عارضه جانبی سکته مغزی یا سایر آسیب‌های مغزی است. مبتلایان به این بیماری نه تنها هنگام صحبت کردن تن صدایش را تغییر می‌دهند بلکه زبانشان مدام در دهانشان حرکت می‌کند. تنها درمان این بیماری گفتار درمانی گسترده یا اموزش مجدد مغز برای صحبت کردن با یک شیوه مشخص است.

منبع :  ساختنی ها 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه