ساخت لوستر چوبی همراه با ویدئو آموزشی

0 720

اگر دوست دارید در خانه تان لوستر شیک و زیبایی داشته باشید و آن را با سلیقه خودتان درست کنید پس با ما همراه باشید

ساخت این لوستر بسیار ساده است و طراحیش طوری است که می‌توانید خیلی راحت آن را شخصی سازی کنید. با استفاده از چوب‌هایی با رنگ مختلف یا تغییر اندازه چوب‌ها می‌توانید لوستر را در محیط‌های مختلف استفاده کنید. در پایان ویدیوی آموزشی می‌توانید انواع مختلف لوستر که با همین روش و وسایل ساخته شده اند را ببینید. اگر قصد دارید این لوستر را بسازید، حتماً ویدیو را ببینید. این ویدیو آموزشی نسبت به متن که تصاویر کمی‌دارد، کامل تر است و می‌تواند به همه سوالات تان پاسخ بدهد.قسمت سخت کار پیدا کردن میله‌های چوبی است. اگر میله‌های چوبی با ابعاد مناسب را پیدا کنید، خیلی راحت و بدون نیاز به ابزار حرفه ای می‌توانید لوستر چوبی را بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • تخته MDF با ابعاد تقریبی ۲۵۰ در ۴۵۰ در ۵ میلیمتر
  ۲۹ میله چوبی با ضخامت ۱۰ میلیمتر و طول ۹۰۰ میلیمتر
  کابل و سوکت لامپ
  حلقه لاستیکی یا چسب چوب

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته ۳ و ۱۰ میلیمتری
  اره مویی
  پرگار

گام دوم : الگوها را روی چوب بچسبانید

PENDENT-LAMP-2

الگوها را روی تخته MDF بچسبانید

برای ساده تر شدن ساخت لوستر می‌توانید از الگوهای آماده استفاده کنید. لینک زیر حاوی دو الگو است که یکی برای لوستر بزرگ و دیگری برای لوستر کوچکی است که ویدیو و تصویر بالا دیدید.
الگو را پرینت کنید و با چسب نواری روی تخته MDF بچسبانید. مرکز همه دایره‌ها را با یک پرگار پیدا کنید و علامت بزنید. مرکز دایره بزرگ را هم به همین ترتیب علامت بزنید.

 

گام سوم : سوراخ‌ها را دریل کنید

PENDENT-LAMP-3-1
سوراخ‌ها را دریل کنید

بهتر است قبل از شروع کارتان با دریل، تخته را روی یک تکه چوب بدرد نخور بگذارید تا دریل کردن سوراخ‌ها ساده تر بشود. ابتدا با مته سه میلیمتری مرکز دایره‌ها را از روی کاغذ دریل کنید و سپس الگو را بردارید و سوراخ‌ها با اره ۱۰ میلیمتری کامل کنید. حتماً قبل از کامل کردن سوراخ‌ها از اره سه میلیمتری استفاده کنید تا شکل نهایی لوستر چوبی دقیق و مرتب بشود.

گام چهارم : تخته‌ها را ببرید

PENDENT-LAMP-4

دایره‌ها را روی تخته بکشید و حلقه‌ها را ببرید

با استفاده از پرگار دایره‌هایی که در هر دو الگو با خط چین مشخص شده اند را روی تخته‌ها بکشید و سپس بریدن تخته‌ها شروع کنید. تخته MDF ضخامت زیادی ندارد و می‌توانید برای بریدنش از اره مویی دستی هم استفاده کنید. در پایان این مرحله باید هر دو حلقه لوستر چوبی را آماده کرده باشید.

گام پنجم : لوستر را مونتاژ کنید

PENDENT-LAMP-5

لوستر چوبی را مونتاژ کنید

ابتدا سوکت لامپ را طوری به حلقه اول وصل کنید که بین دو قسمت سوکت قرار بگیرد. سپس میله‌های چوبی را از سوراخ‌های همین حلقه رد کنید. اینکار را طوری انجام بدهید که قسمت بلندتر میله‌ها به سمت پایین باشد. قسمتی از میله‌ها که به سمت سقف است نباید بیشتر از ۱۰ سانتیمتر باشد.

حالا حلقه چوبی دوم را با فاصله ۲۰ سانتیمتر از پایین وسط میله‌های چوبی قرار بدهید و میله‌ها را روی شیارهایش مرتب کنید. می‌توانید برای ثابت کردن میله‌های چوبی روی این حلقه از چسب چوب استفاده کنید یا دورشان یک بند لاستیکی به رنگ دلخواه ببندید.

لوستر چوبی آماده است

ساخت این لوستر چوبی برخلاف لوسترهای چوبی دیگر بسیار ساده است چون قطعات اصلی آن – یعنی میله‌های چوبی – آماده هستند و نیاز به برش ندارند. در ضمن ساخت دو حلقه چوبی با کمک الگوها بسیار ساده است و زمان زیادی نمی‌برد. می‌توانید با تغییر رنگ یا اندازه لوستر چوبی، آن را با دکور اتاق تان متناسب کنید.

اگر این لوستر را به شکل دیگری ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید تا سایر کاربران از ایده‌های شما استفاده کنند.

ویدئو آموزشی را ببینید:

 منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه